Edirne’de restore edilen tarihi binada türbe tartışması

EDİRNE Belediyesi tarafından tarihi elektrik binasının nikah salonu olarak restore edilmesi ardından, bina bahçesinde Kutbüddin-i İzniki hazretlerinin oğlu Muhammed İzniki hazretlerinin mezarının bulunduğu iddialarına Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan tepki gösterdi.

Haberler 14.03.2017, 14:06
Edirne’de restore edilen tarihi binada türbe tartışması

EDİRNE Belediyesi tarafından tarihi elektrik binasının nikah salonu olarak restore edilmesi ardından, bina bahçesinde Kutbüddin-i İzniki hazretlerinin oğlu Muhammed İzniki hazretlerinin mezarının bulunduğu iddialarına Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan tepki gösterdi. Gürkan, "Keşke burada Kutbüddin İzniki'ye ait bulunmuş bir türbe olsaydı. Onun güvencesi ben olurdum Edirne belediye başkanı olarak" dedi.


Edirne'de Tunca Nehri kenarında bulunan tarihi elektrik binası belediye tarafından restore edilerek, nikah salonuna çevrildi. Önümüzdeki günlerde açılışı yapılacak binanın bahçesinde Kutbüddin-i İzniki hazretlerinin oğlu Muhammed İzniki hazretlerinin mezarının bulunduğu iddia edildi. Bazı gazetelerde haberler yayınlanması üzerine Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, düzenlediği basın toplantısında iddialara yanıt verdi. Konulan türbe fotoğrafı ile halkın yanıltılmaya çalışıldığını anlatan Gürkan, şöyle dedi:


"Bu fotoğrafa baktığınızda belediyenin yerlere döşediği parke taşından iki tane mezar taşı dikilmiş. Burada böyle bir mezarın olması mümkün mü? Bu mezar hangi niyetle olduğunu bilmediğimiz, bu dinimizce de günahtır. Olamayan bir mezarı da yapmaya çalışmak. Birileri ya da birisi bu yoldan topladığı parke taşlarını toplayıp bu mezarı yapıyorlar. 10 Ağustos 2011 tarihinde ileride kullanırız diye. O dönemde yerel gazetede bu haber çıkıyor. Yatır süsü verilmiş mezarlık diye ve alınan kararla kullanılmayan bir fabrika bahçesine yapılan mezarın yıkılıp din istismarcılarının yakalanması için emniyete bildirip yakalanmaları için çalışma başlatacaklarını yazıyor."


Kutbüddin-i İzniki hazretlerinin hem tarih hemde dinimizde büyük bir yeri olduğunu söyleyen Gürkan, şöyle devam etti:


"Bunda kimsenin tartışması yok. Mızraklı Hümayun yazarıdır. Burada da tartışma yok. Hepimizin çocukluğunda bir defa eline aldığı kitaptır Mızraklı Hümayun. Hepimizin çocukluk döneminde dinimizi öğrenirken ilk başvurduğu kitaptır neredeyse. Buradan şunu söylemek istiyorum, eğer burada bu alanda Kutbüddin İzniki'nin iddia edildiği gibi keşke mezarı bulunmuş olsaydı. Keşke burada Kutbüddin İzniki'ye ait bulunmuş bir türbe olsaydı. Onun güvencesi ben olurdum Edirne belediye başkanı olarak. Şimdi ortada böyle bir şey yokken lütfen kimse ne kamuoyunu yanıltmaya çalışsın, ne de konuyu saptırmaya çalışsın. Bu konuyla ilgili tabi biz Edirne Belediyesi olarak, Edirne halkına yapılan, bu hakaretlere bu çarpıtmalara karşı sesiz kalmayacağız. Bizde hukuki olarak hakkımızı arayacağız. Bundan sonra hukuk konuşacak. Biz Edirne Belediyesi olarak bugüne kadar var olan mahkeme kararlarıyla ve koruma bölge kararları ışığında çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Ama altını çizerek söylüyorum orada asla bir düğün olmayacak. Düğün diyorlar, ben düğün diye kamuoyu oluşturmaya çalışanları da Allah'a havale ediyorum. Orada bir tane düğün görürlerse gelsinler hesabını bana sorsunlar. Orada kocaman bir tabela var nikah salonu diye, eğer düğün yapılacak olsaydı düğün salonu yazardı. Bu iftirayı atmaktan çekinmeyenler, en azından o tabela önünde bir fotoğraf çekilsinler. Orada asla düğün olmayacak, alkol satılmayacak, müzik çalınmayacak. Orada sadece nikah kıyılacak, panel, sempozyum konferans seminer gibi etkinlikler olacak. Arka tarafta bulunan binada da el sanatları kursu açılacak." 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@