Edirne Valiliği, Romanlardan ilahi grubu kurdu

EDİRNE Valiliği, göbek atmaları ve müzisyenlikleriyle tanınan Romanlardan tasavvuf grubu kurdu. Altı ay nota ve Türk Sanat Müziği makam eğitimi alacak olan erkeklerden oluşan ilahi grubu, çeşitli etkinliklerde sahne...

Haberler 23.09.2016, 12:10
Edirne Valiliği, Romanlardan ilahi grubu kurdu
 EDİRNE Valiliği, göbek atmaları ve müzisyenlikleriyle tanınan Romanlardan tasavvuf grubu kurdu. Altı ay nota ve Türk Sanat Müziği makam eğitimi alacak olan erkeklerden oluşan ilahi grubu, çeşitli etkinliklerde sahne alarak tasavvuf müziği yapacak. Romanları müzik konusunda yetenekli olduğunu kaydeden Edirne Valisi Günay Özdemir, "Yetenekli insanlarımızı bu anlamda değerlendirmek istiyoruz" dedi.
Eğlenceli hayatları ile bilinen Romanlardan mehter takımının ardından bu kez de ilahi grubu kuruluyor. Edirne’de göreve başladığı tarihten bu yana eksikleri tespit ettiğini ifade eden Vali Günay Özdemir’in talimatıyla kurulan ilahi grubuna müzisyen Roman gençlerden oluşan 15 kişi alındı. İlk çalışmalarına Güzel Sanatlar Lisesi müzik öğretmeni Bülent Örs eşliğinde Halk Eğitim Merkezi’nde başlayan Edirne Valiliği Tasavvuf Grubu, 6 ay boyunca nota, Türk Sanat Müziği makamları ve müzik aletleri üzerine eğitim alacak. Eğitimlerin ardından çeşitli programlarda sahne alacak Edirne Valiliği Tasavvuf Grubu, kente inanç turizmi için gelenlere gösteriler sunacak.
MÜZİĞE YATKINLIKLARI NEDENİYLE
Müziğe olan yatkınlığı ve yetenekleri nedeniyle Tasavvuf Grubu için Romanların seçildiğini ifade eden Edirne Valisi Günay Özdemir şunları söyledi:
"Ama Edirne’nin inanç turizmi ile ilgili bir potansiyeli var. İnanç turizmi için gelen insanlarımızın vakit geçirmesi, onlara hoş bir zaman geçirmesi için bizim, eksikliğimiz ilahi grubu ve tasavvuf musikisiyle ilgili ihtiyaç olduğunu gördüm. Bu ihtiyacı gidermek için de, özellikle dezavantajlı kesimler ve ilimizde bulunan Roman vatandaşlarımızın birikimlerinden faydalandık. Çünkü Roman vatandaşlarımız müzik anlamında ciddi bir alt yapısı olan ve bu konuda ciddi yetenekleri olan insanlarımız."
DHA
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@