Edirne'de Nurettin Yıldız Gerginliği

Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nurettin Yıldız’ı kentte getirip konferans verdiren Edirne İslam Gençliği Eğitim Araştırma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Habil Mert hakkında, 59 sivil toplum örgütü üyesinin 'hakaret ve tehdit' şikayetleri üzerine açılan davanın ilk duruşması gergin geçti.

Haberler 12.05.2017, 17:41
Edirne'de Nurettin Yıldız Gerginliği

Ali Can ZERAY- EDİRNE’de Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nurettin Yıldız’ı kentte getirip konferans verdiren Edirne İslam Gençliği Eğitim Araştırma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Habil Mert hakkında, 59 sivil toplum örgütü üyesinin 'hakaret ve tehdit' şikayetleri üzerine açılan davanın ilk duruşması gergin geçti.

Edirne İslam Gençliği Eğitim Araştırma ve Yardımlaşma Derneği, daha önce katıldığı bir televizyon programında, "6 yaşındaki çocuklar evlenebilir", "çalışan kadın, fuhşa hazırlık yapan sürece destek olmuş oluyor" sözleri yüzünden tepki çeken Sosyal Doku Başkanı Nurettin Yıldız’ı geçen yıl mayıs ayında Edirne'de konferans vermeye davet etti. Edirne Nar Kadın Topluluğu ve çok sayıda sivil toplum örgütü imza toplayarak Nurettin Yıldız’a tepki gösterdi ve konferansın iptalini sağladı. Ancak bir süre sonra Yıldız kente gelerek, Gençlik Hizmetleri Spor Salonu'nda kalabalık katılımla konferans verdi.

Bu süreçte iki grup arasında sosyal medyada karşılıklı suçlamalar nedeniyle Edirne Nar Kadın Topluluğu ile bazı sivil toplum örgütü üyesi 59 kişi, Edirne İslamcı Gençler Araştırma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Habil Mert hakkında 'hakaret ve tehdit' suçundan şikayetçi oldu.  Edirne 5'inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın duruşmasına  tutuksuz yargılanan Habil Mert ile 59şikayetçi katıldı. Salonun darlığı nedeniyle duruşmaya sadece davanın tarafları alındı. 59 şikayetçi, avukatları aracılığı ve sözlü ifadelerinde Habil Mert’in kendilerine hakaret ettiği gerekçesiyle şikâyetçi olduklarını söyledi. Sanık Habil Mert ise savunmasında suçlamaları kabul etmedi. Duruşma ertelendi.

KAVGAYI POLİS ENGELLEDİ

Duruşma çıkışı iki grup arasında sözlü sataşma başladı ve iki grup üyeleri birbirlerinin üzerine yürüdü. Bu sırada önlem alan polis gruplar arasına girerek, ayrı ayrı adliyeden çıkmalarını sağladı.

Nar Kadın Topluluğu adına konuşan Ceyda Demir, "Kendilerine Edirne İslam Gençliği adını veren grup ve bu grubun başkanı olduğunu söyleyen Habil Mert isimli şahıs tarafından sosyal medya üzerinden çeşitli hakaretler ile biz Edirne Nar Kadın Dayanışması destekçilerine karşı tehditlerde bulunuldu. Bu şahısların yapmış olduğu beyanlar yalnızca tehdit değil, halkı kin ve düşmanlığa tahrik ile aşağılama niteliği de taşımaktadır. Nurettin Yıldız’ın kadın ve çocuk düşmanı beyanlarına karşı tepkimizi beyan etmek, bizim siyasi ve vicdani sorumluluğumuzdur" dedi. Grubun avukatı Can Çavuş, sanık Habil Mert’in mahkemede verdiği ifadesinde Madımak olaylarını anarak tehditte bulunduğunu söyledi. Avukat Çavuş, "Sanık daha ilk duruşmada suçunu kabul etmiş durumda. Hakaretleri tekrarlamış durumda. Bir durum var ki çok vahim, duruşmada Madımak anıldı, Madımak'ın yaşanması anıldı. Aslında dolaylı yoldan hakaret, tehdit devam ediyor. Gelecek celsede duruşmayı takip etmeye devam edeceğiz" dedi.

'YANLIŞ ANLAŞILDIM'

Habil Mert ise benzetmenin yanlış anlaşıldığını savunarak, "Bu konuyla ilgili beyanımızda tamamen endişemizden, sağ ve sol grupların veya İslamcı grupların birbirlerine  düşürülmesiyle alakalıdır" diye konuştu.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@