Ecevit’in hayali çürümekten kurtarılacak

ORDU’nun Mesudiye İlçesi’nde Türkiye’de ilk kez 2000 yılında uygulanan ‘Köy-Kent Projesi’ ile yapılan kereste fabrikası, sosyal ve spor tesisleri çürümeye terk edildi.

Haberler 03.04.2017, 11:54
Ecevit’in hayali çürümekten kurtarılacak

ORDU’nun Mesudiye İlçesi’nde Türkiye’de ilk kez 2000 yılında uygulanan ‘Köy-Kent Projesi’ ile yapılan kereste fabrikası, sosyal ve spor tesisleri çürümeye terk edildi. Spor tesislerinin doğa kampı olarak kullanılması için yıllar sonra çalışma başlatıldı.


Türkiye'de ilk kez merhum Başbakan Bülent Ecevit'in 'Hayalim' dediği 'Köy-Kent Projesi' Ordu'nun Mesudiye İlçesi'nde, merkezi Çavdar Köyü olmak üzere Esatlı, Türkköyü, Kışlacık, Çardaklı, Yuvalı, Dayılı, Göçbeyi ve Ilışar köylerinde uygulandı. 2000 yılındaki proje kapsamında Türk köyünde Köykent İlköğretim Okulu, Çavdar Köyü'nde Köykent Kültür ve Sanat Evi, Sağlık Ocağı, Köykent Spor Sahası, Dayılı köyünde orman köylüleri için orman ürünleri entegre tesisi projeleri gerçekleştirildi. Köylerde elektrik, su telefon sorunu giderilerek, meyve ve çam fidanlıkları hazırlandı. Her köye 'Köykent' adını taşıyan özel köy mezarlıkları, köy konakları, futbol ve basketbol sahaları, çocuk oyun alanları inşa edildi. Yüzde 75'i tamamlanan projenin iktidar değişimi sonrası yarıda bırakılmasıyla, yapılan çalışmaların büyük bölümü de atıl kaldı.


ÇATISI ÇÖKEN FABRİKA  ÇÜRÜYOR


Orman köylüsüne gelir sağlamak ve göçü tersine çevirmek amacıyla devlet Köy-Kent köylerinde yaşayanlara krediyle Yap-İşlet-Devret modeliyle 650 bin TL'ye Dayılı köyünde kereste fabrikası kurdu. 9 köy muhtarının da aralarında bulunduğu 27 kişi Köykent Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'nin kurucu üyeleri oldu. 420 köylü de Kooperatife üye olup fabrikaya ortak edildi. Orman ve Köy İlişkileri (ORKÖY) Genel Müdürlüğü'nden sağlanan krediyle kurulan Köykent Orman Ürünleri İşletmesi ve Değerlendirme Tesisi 2001 yılında dönemin Başbakanı merhum Bülent Ecevit tarafından açıldı. 2 bin metrekaresi kapalı, 26 bin metrekaresi açık alandan oluşan fabrikanın çatısı 2007 yılı kışında aşırı kar yağışı nedeniyle çöktü. Milli Eğitim Bakanlığı'nın standartlarına uygun olarak okul sırası ve orman ürünleri mamullerini üreten fabrika devlet tarafından onarılmayınca iflas etti. ORKÖY kredisinin taksitleri gecikip ödenmeyince fabrika makineleriyle hacizlik oldu. Çatısı çöktükten sonra onarılmayan fabrika çürümeye terk edildi. 9 köyde kooperatif üzerinden fabrikaya ortak olan 450 köylüde 650 bin TL’yi ödeyemeyince hacizli olurken, borcun faiziyle birlikte 6 milyon TL’yi geçtiği belirtildi.


SPOR TESİSİ KAMP ALANI OLACAK


Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mustafa Genç, Mesudiye Belediye Başkanı İsa Gül ile birlikte, Çavdar mahallesinde Köy-Kent spor tesislerinde inceleme yaptı. Köy-Kent projesi kapsamında yapılan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’ne ait tesisin atıl durumdan kurtarılacağını belirten Mustafa Genç, şöyle konuştu:


"Mesudiye Belediye Başkanımız İsa Gül’ün, buranın doğa kampı olarak kullanılabilmesi için bizlere bir talebi olmuştu. Belediye Başkanımızla beraber alanı gezdik gerçekten mükemmel bir alan. Kamp olabilmesi için son derece güzel bir yere sahip. Buranın bir an önce raporunu hazırlayarak Gençlik ve Spor Bakanlığımıza sunacağız. Gençlik ve Spor Bakanımız Akif Çağatay Kılıç’ın Türkiye’nin her tarafında gençlik kamplarının doğa kamplarının açılması yönünde talimatları vardı. Bu doğrultuda da burası kabul olduğu takdirde Mesudiye ilçemizde de doğa kampı açılmış olur. İnşallah bu kamp yeri kabul görür ve Ordumuza güzel bir doğa kampı kazandırmış oluruz."


Mesudiye Belediye Başkanı İsa Gül ise, 80 dönüm arazi üzerine kurulacak kamp alanının önemine değinerek, "Belediye olarak buradaki yerimizi Gençlik ve Spor Bakanlığımıza tahsis ederek Türkiye’nin her tarafından gelen gençlerimizi doğa kampında ağırlamak istiyoruz. Bu projeyle de Köykent hayat bulmuş olacaktır. Çünkü Yıllar önce yapılan tesisler atıl durumdaydı inşallah doğa ve gençlik kampıyla birlikte Köykent yeniden hayat bulmuş olacaktır" diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@