Ebeler Derneği'nden Dünya Ebeler Haftası Açıklaması!

Ebeler Derneği, Dünya Ebeler Haftası münasebeti ile yazılı bir basın açıklaması yayınladı. Yayınlanan basın açıklamasında "Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında ebeler en ön safta hizmetlerini sürdürmektedir" ifadelerine yer verildi.

Haberler 22.04.2020, 10:04 22.04.2020, 10:24
Ebeler Derneği'nden Dünya Ebeler Haftası Açıklaması!

Ebeler Derneği, Dünya Ebeler Haftası münasebeti ile yazılı bir basın açıklaması yayınladı. Yayınlanan basın açıklamasında "Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında ebeler en ön safta hizmetlerini sürdürmektedir" ifadelerine yer verildi.

Yapılan açıklamanın detayları şöyle;

Saygıdeğer Meslektaşlarımız, Değerli Halkımız ve Kıymetli Basın Mensupları, Bilindiği gibi ülkemizde her yıl 21-28 Nisan tarihleri “Ulusal Ebelik Haftası” ve 5 Mayıs tarihi “Dünya Ebeler Günü” olarak kutlanmaktadır.  

Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında ebeler en ön safta hizmetlerini sürdürmektedir. Bu süreçte ebeler; 1. Hastanelerin yetişkin yoğun bakım da dahil olmak üzere tüm pandemi kliniklerinde görevlendirilmekte 2. Aile hekimliği/toplum sağlığı birimlerinde, hafta sonunu da kapsayacak şekilde uzamış mesai saatleri ile filyasyon çalışmalarını aktif olarak yürütmekte ve 3. Gebelik ve doğum hizmetlerinin aksamaması için gece gündüz çalışarak, anneler ve bebeklerinin sağlığını koruyabilmek için uğraş vermektedir.

Ebeler görevleri gereği, hastalarla en yakından ve en uzun süre temas eden sağlık çalışanlarıdır. Dolayısıyla salgın mücadelesinde risk altındadır, sevdiklerine hastalığı taşıma endişesi taşımaktadır. Buna karşın hizmetlerini fedakârlık ve özveri ile sürdürmektedir. Öte yandan pandemi klinikleri ve birinci basamak dışındaki birimlerde çalışan ebeler de bulaş riski altındadır.  

Çünkü güncel bilgilerimiz Covid-19’un gebelerde daha hafif ve belirtisiz seyrettiğini göstermektedir. Gebe kadınlarda solunum hızının arttığı ve doğum sırasında damlacık yayılımının hızlandığı düşünüldüğünde, belirtisiz Covid-19 hastası gebelerin hem ebeler için hem de aynı ünitede doğum yapan diğer gebeler ve bebekleri için risk oluşturması muhtemeldir. Bu nedenle gebelik ve doğum hizmetleri verilen birimlerde salgınla mücadele kapsamında önlemlerin artırılmasında ebelik hizmetleri oldukça önemlidir. Ebelerin salgınla mücadelede oynadıkları rollerin ve anne/bebek/aile/kadın sağlığının korunması konusundaki çabalarının daha fazla anlaşılması dileğiyle ulusal ebelik haftası boyunca paylaşımlar yapacağız.  

Ayrıca meslektaşlarımızdan, hangi birimde olursa olsun, görev başında çektikleri video/resim ve paylaşımlarını bizlere ve ulusal basına ulaştırarak çalışmalarını görünür kılmalarını istiyoruz.  Bu paylaşımları “Birlikten güç doğar” ve “salgınla mücadelede ebeler görev başında” sloganlarıyla gerçekleştireceğiz. Ülkemizin dört bir yanında özveri ile görev yapan 56 bin meslektaşımızı ayakta alkışlıyoruz ve Ulusal Ebelik Haftası’nı saygıyla kutluyoruz.  


 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@