Doktor Vekil Arslan Kabukcuoğlu Coronavirüs'ten Nasıl Korunulacağını Açıkladı!

İYİ Parti'nin doktor milletvekili Arslan Kabukcuoğlu Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda söz alarak son günlerde dünyayı ve Türkiye'yi tehdit eden coronavirüs'ten nasıl korunulması gerektiğini açıkladı.

Haberler 30.01.2020, 21:09
Doktor Vekil Arslan Kabukcuoğlu Coronavirüs'ten Nasıl Korunulacağını Açıkladı!

İYİ Parti'nin doktor milletvekili Arslan Kabukcuoğlu Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda söz alarak son günlerde dünyayı ve Türkiye'yi tehdit eden coronavirüs'ten nasıl korunulması gerektiğini açıkladı.

Kabukcuoğlu'nun konuşması şöyle;

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; İYİ PARTİ Grubumuzun coronavirüs enfeksiyonu hakkında Meclis araştırması önergesi üzerine söz almış bulunmaktayım. Yüce Meclisimizi saygıyla selamlarım.

Coronavirüs bir RNA virüsüdür. İnsanlarda nadiren ölümle sonuçlanan solunum yolu enfeksiyonlarına neden olur. Bu ailede yer alan virüsler 2002'de Uzak Doğu'da SARS, 2012'de Suudi Arabistan'da MERS vakaları olarak rapor edildi ve bunlarla insanlık tanıştı.

Coronavirüs Nasıl Ortaya Çıktı?

Coronavirüs'ün Çin'deki deniz ürünlerinden bulaştığı düşünülmektedir. Enfeksiyon, Çin'in Huan kentinde ortaya çıktı. 6 binden fazla insanda enfeksiyon rapor edildi. Şimdiye kadar 170 vaka hayatını kaybetti. Çin dışında 14 ülkeye daha sıçramış bulunmaktadır. Mortalitesi net olarak bilinmemekle birlikte yüzde 2 civarında tahmin ediliyor. Aşısı yoktur, virüse yönelik bir ilaç yoktur. Pek çok ilaç ampirik olarak uygulanmış olmasına rağmen henüz bir sonuç alınamamıştır.

Coronavirüs'ün kuluçka süresi on dört gün olarak kabul edilmektedir. Tıbbi olarak 2019-nCov olarak tahmin ediliyor. 28 Ocak 2020'de bir Alman iş adamının Çin'e gitmesi, orada enfeksiyonu kapması ve döndükten sonra etraftaki insanların hasta olmasıyla kişiden kişiye hastalığın yayılabileceği anlaşılmıştır. Bu şekilde kişiden kişiye yayılmanın Uzak Doğu'da pek çok örnekleri daha sonra ortaya çıkmıştır.

Coronavirüs'ün Belirtileri Nelerdir?

Coronavirüs, hastalarında kuru öksürük, hapşırık, burun akıntısı, hafif ateş, adale ağrısı, baş ağrısı, halsizlik, solunum zorluğuyla ortaya çıkmakta ve belirti vermektedir. Zatürre en önemli yan etkilerinden birisidir ve ciddi sorunlar yaratır. Yaşlılık, kalp yetmezliği ve başka bir hastalıktan muzdarip olma gibi nedenler hastalığın şiddetinin artmasına neden olur. Böbrek yetmezliği nadiren olabilir. Virüsü taşıyan ancak hastalık belirtisi olmayan kişilerce hastalığın yayılıyor olması büyük bir tehlikedir. Tanı burun, boğaz ve kan kültüründen virüsün seçilmesiyle konur. Sindirim sistemi ve sinir sistemi etkisi nadirdir. Corona virüs gaitadan, solunum yolu sıvılarından, kişiler arası kontaktan ve virüsün bulaştığı eşyalardan insanlara geçmektedir. Mutfakta çiğ deniz ürünlerini ve eti kesmekte kullanılan bıçak ve diğer mutfak eşyalarının değiştirilmesi, sebze gibi başka bir hazırlıkta kullanılmaması öneriliyor. Özellikle, ıslak gıda ürünleri satın alındığında ellerin mutlaka yıkanması gerekmektedir. Pişmemiş deniz ürünleri, süt, et ve sakatat tüketilmemelidir.

CORONAVİRÜS'TEN NASIL KORUNMALIYIZ?

Nasıl korunmalıyız? Tüm enfeksiyonlarda olduğu gibi, tüm solunum yolu enfeksiyonlarında olduğu gibi burada da birinci öncelik el yıkamadır. "Sosyal el yıkama" dediğimiz, yirmi saniye devam eden bir el yıkama vardır. Özellikle, alıştığımız şekilde bileklere kadar elleri yıkadıktan sonra tırnaklar, parmak araları ve başparmak gayet etkili bir şekilde yıkanmalı ve durulanmalıdır. Yine, hapşırırken gelişigüzel serbest hapşırık olmaması lazım. Özellikle, domuz gribinde öğrendiğimiz, hapşırırken hiç mendiliniz yoksa kola hapşırma en iyisidir. Pek çok yerde gördüğümüz, elinize hapşırıp ondan sonra da böyle böyle yapmak bu hastalığın yayılmasında en kötü nedendir. Mutlaka herkesin yanında bir kullanımlık bir cep mendili taşıması önemlidir. Yine, hapşırırken örneğin, şu anda benim konuştuğum şiddetteki konuşma esnasında tükürük damlacıkları -ki bunlar virüsle bulaşmış oluyor- 7 metreye kadar yayılabilmektedir. Ayrıca, kontrolsüz bir şekilde hapşırıp bir mekândan ayrılırsanız orada "droplet nuclei" denilen tükürük üzerine yapışmış virüslerin başkaları tarafından aspire edilmesiyle, solunmasıyla bu da enfeksiyona neden olmaktadır. O yüzden elimizi gelişigüzel bir yere dokunmamalı, ağzımıza, gözümüze götürmemeli, rastgele bir eşyaya dokunmamalı ya da odalar sık sık havalandırılmalıdır. Toplu taşıma araçlarında,merdiven tırabzanlarında ve de toplu ulaşım araçlarında tutamaklar bu enfeksiyonların yayılmasında çok önemli bir nedendir, amildir.

Dünya Sağlık Örgütü konuyla ilgili rapor yayınlamamış ve takip ettiğini belirtmektedir. Virüsün dünyada yayılma hızı artarken alınan önlemlerin salgını önlemeye yetmediği görülmektedir. Ülkemizde, çok şükür ki, şimdiye kadar rapor edilmiş bir vaka yoktur, ancak bu olmayacağı anlamına da gelmez.

"Corona virüsü hakkındaki bilgilerimiz buzdağının görünen yüzü kadar." diye tarif edilmektedir. Ben bu bilgileri British Journal of Medical Practitioners ve The Lancet'ten edindim.

Değerli milletvekilleri, bu kadar tehlikeli bir salgın riskinin Türk insanını etkilemesi ve yurdumuzu etkilemesi çok kuvvetle muhtemeldir çünkü o Uzak Doğu ülkeleriyle bizim insanlarımızın irtibatı vardır.

Biz, İYİ PARTİ Grubu olarak bir Meclis araştırması için komisyon kurulması ve enine boyuna bunların araştırılması ve ülkemizde alınması gereken tedbirlerin ortaya konulmasından yanayız.

"Kamu Gündemi mobil uygulamalarını indirerek yeni ilanlardan ve gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz. IOS uygulaması veya Android Uygulaması yeni yayınlanan ilanlardan ve son dakika gelişmelerden haberdar olmanız için cep telefonunuzda olması gereken tek uygulamadır. Aynı zamanda Kamu Gündemi'ni twitterfacebook ve instagram gibi sosyal medya platformlarından da takip edebilirsiniz."

KAMU GÜNDEMİ | ANKARA

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@