Dar gelirli aileler için Anne-Çocuk projesi

İSTANBUL Modern, dar gelirli ailelerin sanat etkinliklerine katılmasını amaçlayan “Anne-Çocuk” projesini hayata geçirdi.

Haberler 15.03.2017, 15:48
Dar gelirli aileler için Anne-Çocuk projesi

Orhan SENCER / İSTANBUL, () - İSTANBUL Modern, dar gelirli ailelerin sanat etkinliklerine katılmasını amaçlayan “Anne-Çocuk” projesini hayata geçirdi.


“Anne-Çocuk” projesi kapsamında, İstanbul’un merkezden uzak bölgelerinde yaşayan, hayatlarında hiç müze ziyareti yapmamış dar gelirli 700 anne ve çocuğun, İstanbul Modern’de sanat etkinliklerine katılması hedefleniyor. Aile içi iletişimi kültürel bir mekana taşıyarak hayal gücünü ve yaratıcılığı geliştirmeyi amaçlayan “Anne-Çocuk” projesi, çoğunluğu okuma yazma bilmeyen ya da temel eğitim düzeyinde olan kadınları okul çağındaki çocuklarıyla birlikte nitelikli zaman geçirmenin yöntemleriyle tanıştıracak.


Eren Holding Yönetim Kurulu Üyesi Elif Eren’in desteğiyle hayata geçen proje, anne ve çocukları sanatın çeşitli uygulama alanlarıyla tanıştıran atölye çalışmalarını içeriyor. Eren, projeyle ilgili yaptığı açıklamada, “Çoğunluğu ilköğretim düzeyinde okullardan mezun ya da terk, okur-yazarlık düzeyi düşük, iş hayatında yer almayan kadınlara ve onların çocuklarına yönelik düzenlenen bu özel sanat etkinliklerinin aile içi iletişimi kültürel bir mekana taşıyarak güçlendireceğine inanıyorum” ifadesini kullandı.


Yerel yönetimler, devlet okullarının okul aile birlikleri, sivil toplum kuruluşları, vakıf ve derneklerin yönlendirmeleriyle oluşturulan, maddi olanakları kısıtlı, fırsat eşitliğine uzak anneler ve çocuk gruplarına hizmet veren proje, “Müze Gezisi” ve “Sanat Uygulaması” olmak üzere iki aşamadan oluşuyor. “Müze Gezisi”, katılımcıların sanat çalışmalarını yorumlamalarına fırsat sunarken, “Sanat Uygulaması” kapsamındaki “Kişisel Mekanlar” ve “Kukla Oyunları” başlıklı atölye çalışmaları ise resim, mekan tasarımı, kukla tasarımı ve drama içerikli sanat uygulamalarını kapsıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@