ÇYDD: Yurttaşlarımızı ve siyasetçileri, geçmişten ders çıkarmaya ve aklın yolundan gitmeye çağırıyoruz

ÇAĞDAŞ Yaşamı Destekleme Derğeni (ÇYDD), 2023'te sona erecek olan Lozan Barış Antlaşmasına dair bir yazılı açıklama yaptı. Yaptığı açıklamada "Lozan Barış Antlaşması’yla Ortadoğu ve Asya’ya ilişkin...

Haberler 30.09.2016, 17:50
ÇYDD: Yurttaşlarımızı ve siyasetçileri, geçmişten ders çıkarmaya ve aklın yolundan gitmeye çağırıyoruz
(DHA) - ÇAĞDAŞ Yaşamı Destekleme Derğeni (ÇYDD), 2023'te sona erecek olan Lozan Barış Antlaşmasına dair bir yazılı açıklama yaptı. Yaptığı açıklamada "Lozan Barış Antlaşması’yla Ortadoğu ve Asya’ya ilişkin planları bozulan emperyalist devletler, Lozan’ın kazanımlarını yok etmek istiyor. Emperyalist güçler, bugün, din, mezhep, etnik köken, dil ayrılıklarını kullanarak Ortadoğu’yu yeniden düzenlemeye çalışıyor. Besleyip büyüttükleri dinci terör örgütleri aracılığıyla bölge halklarını birbirine kırdırıyor" diyen ÇYDD, açıklamanın devamında "Biz, bu oyuna gelmemeliyiz. Lozan’ın kazanımları olan devrimlerimiz; laiklik, kadın hakları, kültür ve sanat kurumlarımız, yetişmiş seçkin insan gücümüz, demokrasi, insan hakları, hukuk devleti ilkeleri Türkiye’nin yaşam projesidir. Ulusumuzun istenci ve kararıyla elde ettiğimiz bu kazanımları korumak ve geliştirmek, geleceğimizin güvencesidir. Biz, bunlardan vazgeçemeyiz" ifadelerine yer verdi.

Lozan Barış Antlaşması'nın, yalnızca günün sorunlarını değil, yüzyılların birikmiş sorunlarını tarafların masada, eşit koşullarda çözmesi gerektiğini ve çözebileceğini gösteren bir belge olduğunu söyleyen ÇYDD "Biz, sorunlarımızı bugün de aynı yöntemle çözebilir ve yine dünyayı şaşırtabiliriz. Lozan’da büyük asker ve devlet adamı İsmet İnönü ve ekibi, haklı olmanın verdiği sabır ve güçle dayanıp direnmiş; her zaman evrensel düşünen büyük önder Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü’ye ve ekibine güç vermiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisi ve tüm ulusun desteği ile ekip, Misak-ı Milli sınırları içinde tam bağımsız Türkiye’yi gerçekleştirmeyi başarmıştır." dedi.

ÇYDD açıklamada son olarak "Biz bugün de ‘yurtta ve dünyada barış’ ilkesine ve birbirimize sıkı sıkıya sarılabilir; gençlerimize ayrıştırıcı ırkçı, dinci, mezhepçi anlayışların bütün bir halkı nasıl felakete sürükleyebileceğini anlatabiliriz, anlatmalıyız." ifadelerine de yer veren ÇYDD "İmzalanışının 93. yılında Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü’yü saygıyla anarken Lozan Barış Antlaşması’nın kazanımlarına her zamankinden çok sahip çıktığımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz. Bütün yurttaşlarımızı ve siyasetçileri geçmişten ders çıkarmaya ve aklın yolundan gitmeye çağırıyoruz" sözlerine yer verdi.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@