Cilt Lekelerini böyle giderebilirsiniz

Cilt lekelerini hafifletmek ve aydınlatmak için uygulayabileceğiniz doğal çözüm önerileri. Doğa sırlarını bildiğimiz sürece her zaman çok bonkördür. İşte cildiniz için doğal yöntemler.

Haberler 10.06.2019, 20:53
Cilt Lekelerini böyle giderebilirsiniz

İnsan vücudunun bütününü oluşturan ciltlerin lekeli olması, birçok kişiyi rahatsız eden durumların başında gelmektedir. Bunun sonucunda da birçok kişi bu durumdan kaynaklı olarak mutsuz ve rahatsız olur.

Sizin için hazırladığımız “cilt lekelerine karşı doğal çözümler” isimli bu makalede, cildinizde sizleri mutsuz ve rahatsız eden lekeleri doğal yöntemlerle nasıl engelleyebileceğinizi aktaracağız.

Öncelikle bilmeniz gerekir ki, cilt lekelerinin bakımı ne kadar çok uzarsa, vücutta açtığı tahribatta o kadar büyük olmaktadır. Bu nedenle cilt lekeleri için tedavi yöntemlerimizdeki asıl amaç gözenekleri küçültmek ve cilt lekelerinden kurtulmaktadır. Peki, cilt lekelerinin oluşmasındaki en büyük etkenlerden bir tanesi olan gözenekler nasıl küçülür?

Cilt Lekelerine Karşı Gözenekleri Küçültme Yöntemleri

Birçok gözenek küçültme yöntemi yer almaktadır. Bu yöntemler sayesinde cildin üzerine yer alan gözenekler alt seviyeye indirilir ya da tamamen ortadan kaldırılır. Bu sayede cilt üzerinde yer alan lekeler de ortadan kaldırılmış olur. Peki hangi, yöntemler ciltte yer alan lekeleri engeller?

Yüzünüze Buz Küpü Uygulayın

Ciltte yer alan gözenekleri kapatmak için her sabah yüzünüze buz küplerini sürün. Bu uygulama sayesinde hem ciltte yer alan gözenekler sıklaşmış olacaktır hem de cildinizi dinçleştirmiş olacaksınız. Soğuya dayanmalısınız ve bu işlemi ortalama 15-20 dakika devam ettirmelisiniz.

Kabartma Tozu Maskesi

Cilt üzerindeki lekeleri ve gözenekleri engellemenin bir başka yolu ize kabartma tozu maske yöntemidir. Kabartma tozu maskesi hem gözenekleri küçültür hem de sivilce izlerini yok eder. Eğer hassas bir cilde sahipseniz kabartma tozu cildinizi tahriş edebilir. Bu nedenle dikkatli bir şekilde test etmeden cildinize uygulamayın.

Limon ve Ananas Suyu Maskesi

Cilt lekelerini azaltman yöntemlerinden bir diğeri de limon suyu ve ananas suyu maskesidir. Yapımı oldukça basit olan bu maskede ilk olarak;

Uygun bir kase içerisine limon ve ananasın suyunu sıkın.Bu suyu karıştırıp, temiz bir bezi içerisine daldırın. Bu bez ile cilt lekelerini siler gibi cildinize sürün.Malzemeleri ise ; 1 adet limon, yarım ananas ve 1 adet bezdir.

Yoğurt Maskesi

Hemen herkesin kullandığı cilt temizleme yöntemlerinden bir tanesi olan yoğurt maskesi, akne ve sivilcenin tutunmasına yardımcı olan bakterileri öldürür. Yoğurt içerisindeki laktik asit ve probiyotikler, bakterilere karşı savaş açar ve sivilceleri yok eder.

Bu maskenin yapımı da oldukça basittir. İlk olarak;

Yüzünüze ince bir tabaka yoğurt sürün. Bu şekilde 5-10 dakika bekleyin.Eğer 10 dakikadan fazla beklerseniz cildiniz tahriş olabilir. Bu nedenle süreye uyun.Süre bitiminde cildinizi yıkayın ve temizleyin.Haftada sadece bir kez uygulamanız yeterli olacaktır.

Cilt Lekelerini Ortadan Kaldıran Doğal Tedavi Yöntemleri

Cilt lekelerine direkt olarak etki eden doğal tedavi yöntemleri vardır. Bu yöntemleri evinizde kolay şekilde uygulayabilir ve cildinizde yer alan istenmeyen lekeleri en aza indirebilir hatta be hatta tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. Bunun için aşağıda belirttiğimiz yöntemleri uygulamanız yeterli olacaktır. İşte, sizler için özenle hazırladığımız, cilt lekelerini ortadan kaldıran yöntemler listesi...

1. C vitamini

C vitamini cilt dokularını destekleyerek, cilt sıkılaşmasını sağlamaktadır. Ayrıca C vitamini cilde rengini veren melonosit hücrelerini düzenlemektedir. Bu yüzden cilt lekelerini giderebilme özelliğine sahiptir. Limon ya da portakal özütü bulanan ürünler C vitamini açısından zengin olduğu için, cilt lekelerine iyi gelmektedir.

2. Kojik Asit

Uzakdoğu Asya ülkelerinde bir süredir kimyasal beyazlatıcılar yerine kullanılan kojik asit, Asya'da yetişen Reishi mantarından elde edilmektedir. Kojik asit cilt rengini düzenleyerek, cildin koyulaşmasını önlemektedir. Ayrıca antioksidan özelliği de bulunan kojik asit, cilt açıcı doğal ürünler arasında yer almaktadır.

3. B3 Vitamini

Derinin renk pigmentlerini düzenleyen B3 vitamini, cilt beyazlatıcı özelliğe sahiptir. Cilt kolajenlerini destekleyen B3 vitamini ince çizgilerileri ve kırışıklıklarını önleyerek, cilde pürüzsüz bir görünüm kazandırır. Cilt beyazlatıcı ürünler arasında en çok tercih edilenlerden biri olan B3 vitamini, ant,-aging, nemlendirici ve cilt aydınlatıcı ürünlerin içerisinde de bulunabilmektedir.

4. Meyan Kökü Özütü

Uzun yıllardır kullanılan meyan kökünün sağlık açısından faydaları bilinse de, son yıllarda cilt bakımı açısında faydalı olduğu da ortaya çıkmıştır. Zararlı güneş ışınlarından koruyan meyan kökü, cilt beyazlatıcı ürün olarak da kullanılabileceği kanıtlanmıştır.

Derideki koyu lekelerle savaşan, cildi sakinleştire ve cilt kızarıklığını azaltan özelliklere sahiptir. Son zamanlar cilt bakım ürünlerinin bazılarının içeriğinde de bulunabilmektedir.

5. Beyaz Dut Özütü

Meyan kökü gibi ciltteki koyu lekelerle savaşmaktadır. Cilt açıcı ürünlerin bazılarının içeriğinde beyaz dur özütü bulunmaktadır.

6. Ayı Üzümü Özütü

Ayı üzümü bitkisinin yapraklarından elde edilen bu özüt, güneş lekelerine, çillere, ciltteki renk farklılıklarına karşı iyi gelmektedir. Yapılan araştırmalara göre düzenli olarak bu ürünü kullanan kadınların cilt renklerinde açılma görülmektedir. Cilt rengini açan ürünlerin bazılarında ayı üzümü özütü bulunabilmektedir.

Ne Oldu?

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@