CHP'li Yüksel Özkan Corona Virüsü'nin Tarihini Anlattı! Meğer 1960'dan Bu Yana Varmış...

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa Milletvekili Yüksel Özkan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda söz alarak son günlerde tüm dünya ülkelerinin gündeminde olan corono virüsü ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Özkan yaptığı konuşmada Corona Virüsü'nin 1960'lı yıllara dayandığını açıkladı.

Haberler 01.02.2020, 22:20
CHP'li Yüksel Özkan Corona Virüsü'nin Tarihini Anlattı! Meğer 1960'dan Bu Yana Varmış...

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa Milletvekili Yüksel Özkan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda söz alarak son günlerde tüm dünya ülkelerinin gündeminde olan corono virüsü ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Özkan yaptığı konuşmada Corona Virüsü'nin 1960'lı yıllara dayandığını açıkladı.

Yüksel Özkan'ın TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşma şöyle;

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; televizyonları başında bizi izleyen yurttaşlarımızı ve sizleri sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.

Ben de grubumuz adına İYİ PARTİ'nin önerisi doğrultusunda konuşma yapacağım ve bu araştırma önergesini desteklediğimizi peşinen vurgulamak istiyorum.

Konuşmacılar da vurguladılar, gerçekten coronavirüs salgını yeni bir salgın değil, 1960'lı yıllara uzanan bir hikâyesi var. O yıllarda saptanan coronavirüs, daha sonra 2002 yılında ve 2012 yılında "SARS" ve "MERS" denen salgınlara sebebiyet vermiştir yani coronavirüsün 6 tipi saptanmış ve bunlardan SARS ve MERS tipleri bu salgınlarda hızla yayılarak toplu ölümlere sebebiyet vermiştir ki özellikle MERS, yakın tarihte, 2012 yılında kısa adı "Middle East Respiratory Syndrome" dediğimiz yani "Orta Doğu solunum yetmezliği sendromu" dediğimiz o salgında 300 kişinin vefat ettiğini biliyoruz, bunlardan 1'i Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı. Tabii ki güncel olan 2019 yılında Aralık sonunda Wuhan'da ortaya çıkan yeni bir coronavirüs tipi ve bunun da oluşturduğu salgın ki özellikle Çin'de alınan radikal önlemler var. Wuhan kentine giriş çıkışlar kapatılmış, maske kullanımı zorunlu hâle getirilmiş, toplu taşıma araçları kullanımı yasaklanmıştır ve çevre ülkelerden bazıları da, aldığımız bilgiler doğrultusunda söylemek isterim, kapılarını Çin'e kapatmış ve bazı ülkeler eğitim kurumlarının kapılarını kapatmış. Yani olayın ciddiyetinin ne boyutta olduğunun bir göstergesi.

Değerli milletvekilleri, bu hastalıkla ilgili biraz önce hatipler de vurguladılar, gerçekten asemptomatik de seyredebiliyor veya Aysberg'in buz dağın görünen kısmı gibi de bir belirti verebiliyor, dolayısıyla bunu ciddiye almalıyız. Bu doğrultuda da ben dün Sayın Sağlık Bakanı'na cevaplamak üzere bir soru önergesi gönderdim ve bu soru önergesinde de ne tür önlemlerin alındığını, özellikle eğitim kurumlarıyla ilgili ilk ve orta eğitim kurumlarımızda bunlarla ilgili bir önlem, bir kriz masasının oluşturup oluşturulmadığını, olası senaryolar çerçevesinde kamu ve özel hastanelerde ne tür tedbirlerin alındığını kendilerine sorduk. Malumunuz, bu tür hastalıklarda, virüslerde, virüslerin sebebiyet verdiği üst solunum yolu enfeksiyonlarında bazen çok hafif seyredebildiği gibi çok ağır da seyrediyor ve özellikle çocukluk yaş grubunda ve 65 yaş üzerinde eşlik eden diyabet gibi, kanser gibi yani immün sistemini baskı altında tutan hastalıklarda bu ölümcül seyrediyor. Ve özellikle de yapılan çalışmalarda, bugün SARS ve MERS'le ilgili tecrübelerimizde görüyoruz ki sağlık çalışanlarının yüzde 23'ü tehdit altında ve bu hastalıktan yani bu virüsün sebebiyet verdiği pnömoni ki Dünya Sağlık Örgütüne göre her sene yaklaşık 55 milyon insan pnömoniden ölmektedir ki bunların üçte 1'inin sebebi coronavirüs gruplarının içinde olduğu pnömoni çeşitleridir. Dolayısıyla bu hasta gruplarında, yaklaşık üçte ikisinde ağır solunum yetmezliğiyle ölümlere sebebiyet vermektedir. Bu olayın ciddiye alınmasını ve tüm toplumu bilgilendirme anlamında da Sağlık Bakanlığımızın toplumdaki endişeyi gidermek için kamu spotlarını yayınlamasını bekliyoruz.

Ben bu öneriyi desteklediğimizi vurgulayarak tüm siyasi partilerin bu konuda hassas davranacağını biliyorum.

Hepinizi saygıyla selamlıyorum.

"Kamu Gündemi mobil uygulamalarını indirerek yeni ilanlardan ve gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz. IOS uygulaması veya Android Uygulaması yeni yayınlanan ilanlardan ve son dakika gelişmelerden haberdar olmanız için cep telefonunuzda olması gereken tek uygulamadır. Aynı zamanda Kamu Gündemi'ni twitterfacebook ve instagram gibi sosyal medya platformlarından da takip edebilirsiniz."

KAMU GÜNDEMİ | ANKARA

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@