CHP'li Tezcan'dan flaş YSK açıklaması

CHP  Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan  Yüksek Seçim Kurulu'nun  mühürsüz oy pusulalarının ve zarfların geçerli olacağına yönelik açıklamasına ilişkin, "Gerek kanunda gerekse kendi genelgesinde daha oylama...

Haberler 16.04.2017, 19:23 16.04.2017, 20:48
CHP'li Tezcan'dan flaş YSK açıklaması

Aliye ULUSOY/ANKARA,() - CHP  Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan  Yüksek Seçim Kurulu'nun  mühürsüz oy pusulalarının ve zarfların geçerli olacağına yönelik açıklamasına ilişkin, "Gerek kanunda gerekse kendi genelgesinde daha oylama başlamadan önce bunlar net olarak tespit edilmeş olmasına  rağmen, sayımlar başladıktan sonra Ak Parti temsilcisinin itirazını dikkate alarak mühürsüz oy pusulalarının ve zarfların geçerli olacağına karar vermiş ve bunu duyurmuştur. Bu seçimlerde sahteciliğe Yüksek Seçim Kurulu eliyle izin verilmesi demektir" dedi. 

Cumhuriyet Halk Partisi  Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Yüksek Seçim Kurulu'nun  sayım sırasındaki uygulamasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bülente Tezcan: "Referandum oylamaları Türkiye'deki bütün bölgelerde sonuçlandı, ve sayım işlemlerine geçildi. Doğu illerimizde saat 16:00 itibariyle sandıklar kapandı, Batı illerimizde saat 17:00 itibariyle sandıklar kapatıldı ve sayımlar başladı. Seçim sürecinde çeşitli tatsız olaylar yaşanmış olsada şu ana kadar can kaybı gibi bir olay henüz kulağımıza gelmedi. Bu da sevindirici bir gelişmedir. Ancak sayım sırasında yaşananlar tarihimizde çok partili yaşama geçtiktene sonra uzun yıllar sonra tartışmalı bir seçim dönemini başlatacak gibi görünüyor. Ne yazık ki Yüksek Seçim Kurulu şu ana kadar gerek oy kullanma gerekse sayım sırasındaki uygulamalrı nedeniyle sınıfta kalmıştır. Yüksek seçim kurulu yargı gözetiminde yapılacak seçimler ilkesinin yerine yargı maniplasyonun altında yapılacak seçimler gibi bir talihsiz döneme doğru girmemizi önünü açıyor diye görüyoruz. Yüksek Seçim Kurulu'nun sayımlar başladıktan sonra aldığı iki karar bu seçimlerin güvenilirliğini tartışmaya açacaktır. Seçimler ciddi bir meşruiyet sorunuyla karşı karşıya kalacaktır. Yüksek Seçim Kurulu  sayım başladıktan sonra kuralları değiştirmiştir. Seçim kanununda mühürsüz oy pusulalarının geçersiz sayılacağı açık bir kanun hükmüdür. Yüksek Seçim Kurulu bu kanun hükmüne bağlı olarak genelgesini çıkarmıştır, sayım ve döküm işlerini düzenleyen Yüksek Seçim Kurulu genelgesinde de aynı şekilde kanunda tarif edildiği gibi mühürsüz oy pusulaları ve zarfların  geçersiz olacağı ifade edilmiştir. Gerek kanunda gerekse kendi genelgesinde daha oylama başlamadan önce bunlar net olarak tespit edilmeş olmasına  rağmen, sayımlar başladıktan sonra Ak Parti temsilcisinin itirazını dikkate alarak mühürsüz oy pusulalarının ve zarfların geçerli olacağına karar vermiş ve bunu duyurmuştur." 


"YSK'YA DERHAL BU HATADAN DÖNMEYİ, ADIMLAR ATMASINI BEKLİYORUZ"


"Bu seçimlerde sahteciliğe Yüksek Seçim Kurulu eliyle izin verilmesi demektir. Dışarda hazırlanıp getirilip atılacak oy pusulalarına Yüksek Seçim Kurulu tarafından izin verilmesi demektir. Devlet kampanyası şeklinde yürütülen evet kampanyasının devletin bütün imkanlarını güvenlik,zabıta güçlerini  valilikleri,  kaymakamlıkları devreye sokarak   sandıklara dışarda hazırlanmış pusulaları sokmaya Yüksek Seçim Kurulu eliyle  fırsat verilmesi  müsaade edilmesi demektir. Bunun kabul edilebilir yanı yoktur.  Bir başka kararında da evet mühürlerininde geçerli olacağına karar vermiştir bugün, oysaki Yüksek Seçim Kurulu'nun seçimden önce hazırladığı genelgede tercih mühürlerinin kullanılacağı açıkça belirtilmiştir. Bu açık hükümlere rağmen aykırı uygulamaların sayım esnasında değiştirilerek bir anlamda maç başladıktan sonra kural değiştirilmesi açık bir şekilde hayır oylarının önde, evet oylarının ger,de olduğunun görülmesi üzerine alınmış bir önlem olduğu kanaatini güçlendirmektedir. Yüksek Seçim Kurulu seçimin güvenliğini kontrol etmek yerine seçimin iktidar tarafından manüplasyonun aracı haline gelmiştir. Yüksek Seçim Kuruluna derhal bu hatadan dönmeyi ve en azından şu aşamadan itibaren yargı organı olarak anayasada tabir edilen, seçimlerin yargı güvencesi altında yapılacağı kanaatini yeniden tesis edecek adımlar atmasını bekliyoruz"

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@