CHP'den Yeni Şehir Teklifi! Hangi İlçenin İl Olmasını Teklif Etti!

CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener ve CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel tarafından TMBB’ sine Konya Ereğli İlçesinin il olması hakkında kanun teklifi verildi. 

Haberler 19.03.2020, 15:18 19.03.2020, 15:26
CHP'den Yeni Şehir Teklifi! Hangi İlçenin İl Olmasını Teklif Etti!

Ereğli’nin il olması konusundaki verilen kanun teklifi hakkında gerekçe hakkında bilgi veren CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, “Toros Dağları’nın eteklerinde kurulmuş olan Ereğli ilçesi, Konya il merkezine 153 kilometre uzaklıkta olup, il merkezinin güneydoğusunda yer almaktadır. Ereğli, İç Anadolu Bölgesi’nin güneydoğusunda, 2214 kilometrekarelik alanı ile Türkiye’nin yüzölçümü en büyük ilçelerinden biridir. TÜİK verilerine göre nüfusu 146 bin 998 olan Ereğli, tarıma can vermektedir. Dünya çapında meşhur beyaz kirazı, elması ve cevizinin yanı sıra Ereğli topraklarında 50’ye yakın meyve, sebze ve tahıl ürünü yetişmektedir. Ülkenin süt ihtiyacının yaklaşık yüzde 60’ı da Ereğli’deki modern mandıralar tarafından karşılanmaktadır” dedi.

Ereğli İlçemiz Teşviklerden Yararlanamıyor

Abdüllatif Şener, Ereğli ilçesinin Konya iline bağlı olmasından dolayı verilen teşviklerden yararlanamadığına dikkat çekerek, “ Çevresindeki iller teşvik kapsamında iken, yukarıda saydığımız tüm özelliklere rağmen Ereğli, Konya’ya bağlı olduğu için bu teşviklerden yararlanamamaktadır. Ereğli, tarihi geçmişi, coğrafi yapısı, yer altı ve yerüstü zenginlikleri ile il olmayı çoktan hak etmiş önemli bir ilçedir. İl olduğu takdirde Konya il merkezinden Ereğli yönüne olan hizmet aktarımı Ereğli’den Konya yönüne de olacak; her iki yerleşim birimi de faydalanacağı gibi çevre ilçeler daha verimli hizmet alacaktır. Ereğli ilçesinin Ereğli adıyla yeni bir il olarak kurulması öngörülmektedir.”

Diğer ilçelerimizin İl Olma taleplerini de Değerlendireceğiz

Ereğli ilçesinin il olması hakkındaki kanun teklifinden sonra diğer ilçelerinde il olma taleplerini değerlendireceklerini dile getiren CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, “Ereğli ilçesinin il olması yönündeki kanun teklifimiz 45 gün içerisinde iktidar tarafından gündeme alınmazsa bir önerge vereceğiz.” diye konuştu.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@