CHP'den Rusya ile Anlaşmaya Tepki!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Engin Altay, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda parti grubu adına söz alarak Türkiye'nin Rusya ile yaptığı anlaşmaya tepki gösterdi. Altay, İdlip'te verilen şehitlerin sorumlusu olarak Esad ve Rusya'yı gösterdi.

Haberler 05.03.2020, 23:25
CHP'den Rusya ile Anlaşmaya Tepki!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Engin Altay, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda parti grubu adına söz alarak Türkiye'nin Rusya ile yaptığı anlaşmaya tepki gösterdi. Altay, İdlip'te verilen şehitlerin sorumlusu olarak Esad ve Rusya'yı gösterdi.

Engin Altay TBMM'de Yaptığı konuşmada şunları söyledi;

Sayın Başkan, başından beri söz konusu dış politika ise Türkiye'nin itibarı, Türkiye'nin geleceği ise iki şeye çok ihtiyaç olduğunu söyledik, söyleyegeldik. Bunlardan birincisi, içeride birlik ve dışarıya yönelik de bir tutarlılıktır. Şimdi böyle olduğu zaman, Meclisten aldığı yetkiyle, yetki çerçevesinde Hükûmetin, yürütme organının dış politikayı sevk ve idare etmesi elbette kaçınılmaz ama bunu yaparken yürütme dışındaki partilerin görüşlerinin, önerilerinin zaman zaman dinlenmesi de çok kıymetli, çok değerli olur. Zira, aksi takdirde, sonradan keşke dediğimiz, vah vah, tüh tüh dediğimiz olaylarla karşı karşıya kalıyoruz; askerlerimiz, evlatlarımız şehit oluyor ve Türkiye'nin bölgedeki ağırlığı, gücü olması gereken noktanın altına düşüyor.

Şimdi uzun uzun okumayacağım, süre kısıtlı. Değerli arkadaşlar, 2018'de İdlib'le ilgili, bu kürsüde, 7 maddede yani 7 başlıkta uyarı ve önerilerimizi gündeme getirmişiz. Şimdi bakıyorum da bunlar yapılsaydı, bunlara biraz kulak verilseydi vallahi de, billahi de İdlib'de 57 şehidimiz olmazdı. Ben "Niye şehit veriyoruz?" noktasında hep şunu söylerim: Bu ülkenin 780.500 kilometrekarelik toprağının 1 metrekaresi için 82 milyonun şehit olması kabulümdür, buna çağrı da yaparım. 1 metrekare toprağımız için 82 milyon ölmeliyiz, ölebilmeliyiz.

Ancak şimdi, bugün Sayın Cumhurbaşkanı, AK PARTİ Genel Başkanı olarak değil, Türkiye Cumhurbaşkanı olarak orada, Rusya'da ve ben onun şu anda yüksek bir profilde, itibarlı bir şekilde bu görüşmeleri yapmasından yanayım; kaldı ki Rusya'nın da an itibarıyla bir saygısızlığı yok ama bir şey var, beni üzen bir şey var: Şimdi sayın milletvekilleri, Sayın Cumhurbaşkanının "Bizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederim." ifadesi diplomatik teamüllere aykırı bir ifade; her şey bir yana, 2 defa tekrar ediyor. Sanki Putin, devlet başkanı; Türkiye Cumhurbaşkanı, bir bakan; olmaz. Bir bakanı kabul ederse bunun adı "kabul"dür. Ama Birleşmiş Milletler "devletlerin egemen eşitliği ilkesi"ne dayalı olarak kurulmuştur, ülke ne kadar büyük olursa olsun. Yani 1,5 milyar nüfuslu Çin Devlet Başkanı ile dünyanın en küçük ülkesinin devlet başkanı eşittir. Devlet başkanları eşittir. Ben ülkemin Cumhurbaşkanının orada, Rusya Devlet Başkanının karşısında bu görüşmeyi Rusya'nın Türkiye'ye bir lütfu olarak görmesini, algılamasını ve kamuoyuna böyle paylaşmasını içime sindiremiyorum, sindiremiyorum, sindiremiyorum. Olmaz! Yanlış!

Sanki mevkidaş değiller, sanki İdlib'de şehit olan 57 Mehmetçik'imizin kanı Rusya'nın eline bulaşmamış gibi. İdlib'de şehit olan Mehmetçik'imizin kanında Suriye merkezi yönetiminin silahlı kuvvetleri kadar Rusya silahlı kuvvetlerinin de dahli vardır. 57 şehidimizin kanından Esad ne kadar sorumluysa Rusya da o kadar sorumludur ve sen gidip "Beni kabul ettiğin için teşekkür ederim." dersen Türkiye'nin itibarını iki paralık edersin. Ben buna isyan etmeyeyim de neye isyan edeyim kardeşim! Böyle şey olmaz. 

Onun için, tekrar ediyorum: Arada muhalefeti dinleyin; biz, dış politika söz konusuysa, Al Bayrak söz konusuysa size yanlış bir şey söylemeyiz, size yanlış bir iş yaptırmayız. Bu ülkeyi en az sizin kadar bizim de sevdiğimizi aklınızdan çıkarmayın diyorum, Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum efendim. 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@