"Bylock" soruşturmasında 60 polise tutuklama talebi

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında, "Bylock" kullandıkları iddiasıyla gözaltına alınan emniyet mensuplarından bugün adliyeye sevk edilen 60 polis, savcılık sorgusunun ardından...

Haberler 14.10.2016, 17:30
"Bylock" soruşturmasında 60 polise tutuklama talebi
Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında, "Bylock" kullandıkları iddiasıyla gözaltına alınan emniyet mensuplarından bugün adliyeye sevk edilen 60 polis, savcılık sorgusunun ardından tutuklanmaları talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk edildi.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcısı Evliya Çalışkan tarafından şifreli haberleşme uygulaması olan "Bylock" kullandığı belirlenen emniyet mensuplarına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, gözaltına alınan polislerden 61'inin savcılık sorgusu tamamlandı. Savcılık, 5'i emniyet müdürü, 3 emniyet amiri, 37'si başkomiser olmak üzere 60 polisin "Terör örgütü üyeliği" suçundan tutuklanmalarını talep etti. 1 polis hakkında ise adli kontrol kararı uygulanmasını istedi.

"NORMAL TELEFONLA GÖRÜŞME YAPANLAR HİZMETE İHANET ETMİŞ OLUR"
Savcılığın sevk yazısında, "Bu programın internet üzerinden kurulumunun mümkün olmadığı, bu programa erişimin ancak örgüt üyeleri arasında birbirlerine kurulum dosyasını "Bluetooth, Flash bellek vb." dijital ortamdan vererek sağlayacağı, bu durumun kullanım için zorunlu olduğu, bu nedenle örgüt içerisinde faaliyet göstermeyen bir kişinin bu programa ulaşması mümkün olmayacağı" belirtildi. Savcılık, bu nedenlerle Bylock kullandığı tespit edilen 60 şüphelinin "Terör örgütü üyeliği" suçundan tutuklanmalarını talep etti.

SORUŞTURMA KAPSAMINDA 40 POLİS TUTUKLANMIŞTI
Öte yandan aynı soruşturma kapsamında gözaltına alınan emniyet mensuplarından adliyeye sevk edilen 40 polis sulh ceza hakimliği tarafından "terör örgütü üyeliği" suçlamasıyla tutuklanmıştı.
 
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@