Bu düğün geleneklerini öğrendikten sonra iyi ki diyeceksiniz..

Düğünler bir ailenin kuruluşunun son safhasıdır. Düğün denilince akla eğlence, dans, canlı müzikler geliyor. Ancak bazı ülkelerin düğün anlayışı çok farklı ve ilginç. İşte, o ülkeler ve ilginç düğün adetleri...

Haberler 10.06.2019, 21:06
Bu düğün geleneklerini öğrendikten sonra iyi ki diyeceksiniz..

Hepimizin bildiği gibi aileler toplumları oluşturan en küçük yapı taşlarıdır. Elbette ailenin oluşması için ilk önce bu yola baş koyan anne ve babanın evlenmesi gerekir. Evlilik törenleri de başlı başına yapıldığı ülkelerin toplumlarının aynası kabul edilebilir. Eşi benzeri hiç görülmemiş evlilik merasimlerini sizler için derledik. İşte, çok farklı ve ilginç düğün gelenekleri:

1. Afrika Düğün Gelenekleri

Afrika’nın rengarenk kültür mozaiğinde düğünlerin de önemli yeri vardır. Düğünde evlenen çiftten süpürge üzerinde zıplamaları istenir. Aynı gelenek Amerika’da yaşayan siyahlarda da uygulanır. Süpürge üzerinden atlamak çiftlerin mazisindeki istenmeyen hadiseleri yok etmek manasını taşımaktadır.

2. Güney Kore Düğün Gelenekleri

Güney Koreli damatların evlilik töreninin bitimiyle arkadaşları tarafından ayakkabıları ve çorapları çıkarılır. Damadın arkadaşları falakaya benzer bir yöntemle kurutulmuş balıklarla damadın ayağının altına vurur. Bu geleneğin damadı güçlendirildiğine inanılmaktadır. Ayrıca Koreliler düğünde çok fazla tebessüm eden damadın kız çocuğu sahibi olacağına inanıyor. Gelin ve damadın üzerilerine kuruyemiş atılıyor ve çiftten kuruyemişleri havada yakalamaları isteniyor. Eğer gelin daha çok fındık yakalarsa erkek, kayısı yakalarsa da kız çocuğu olacağı düşünülüyor.

3. Çin Düğün Gelenekleri

Çin’de evlilik günleri astrologlar tarafından karara bağlanır. Damattan düğün öncesi gerdek yatağını hazırlaması ve yatağın üzerini çeşitli meyvelerle donatması istenir. Daha sonra misafir ailelerin çocuklarının o yatakta meyvelerle oynaması talep edilir. Yatakta oynayan çocuk sayısı ne kadar fazla olursa yeni kurulan ailenin çocuklarının da o kadar çok olduğu düşünülmektedir.

4. Finlandiya Düğün Gelenekleri

Finlandiya’da bizdeki çiçek atmaya benzer bir adet var. Bu ülkede evlenen kadınlar düğünde altın bir taç takıyor. Düğün sonunda gelin bekar arkadaşlarından birisine tacını veriyor. Tacı alan kızın evlilik sırasının geldiğine inanılıyor.

5. Fransa Düğün 

Fransa’da evlenen çiftten ailede nesilden nesle gelen tastan şarap içmeleri istenir. Küçük çocuklar gelin ve damadın önünde bir kurdele uzatır. Gelin de bu kurdeleyi keser. Fransa’da bunun anlamı yeni kurulan ailenin karşılaşacakları tüm güçlükleri yenebileceklerini bildiriyor.

6. Japonya Düğün Gelenekleri

Japon evlilik törenlerine ‘sakazuki-goto’ adlı tören damgasını vuruyor. ‘3, 3, 9’ anlamına gelir. Gelin ve damat üç ayrı tabaktan üç yudum sake (Japon içkisi) içerler. Kapların üçü de değişik ebatlarda olur ve en kükük tabaktan başlanır. Budizm’deki 9 sayısının 3 kat mutluluk getirdiğine işaret eden inanca göre 3 tabak ve 3 yudum bu törende esastır. Burada içilen sakelerin çoğunun tadı hoş olmuyor. Bunun nedeninin ise çifte hayatta her zaman iyi şeylerin değil kötü durumların da yaşanabileceğinin mesajını vermek olduğu belirtiliyor.

7. Hindistan Düğün Gelenekleri

Hindistan’da düğün 3 gün boyunca sürer. Ancak kına merasimi düğünden evvel hem gelin hem de damat için uygulanır. Nikahta damat ve gelinden yakılan kutsal ateşin çevresini 7 defa dolaşmaları istenir.  

8. Pakistan Düğün Gelenekleri

Pakistan’da evlilik adetleri biraz daha ilginç. Bu ülkede herhangi bir ailenin kızına talip olan damat adayı kızın ailesi tarafından küfür ve hakaret testine tabi tutulur. Evlenmek isteyen genç kendisine edilen küfür ve hakaretlere boyun eğerse kızın ailesi evliliğe yeşil ışık yakıyor.

9. Kuzey Kore Düğün Gelenekleri

Kuzey Kore’de evlenmek isteyen erkeklerin muhakkak askerliğini bitirmiş olması gerekmektedir. Bu ülkede evlilik yaş sınırı kızlar için 25, erkekler için ise 27’dir.

10. İtalya Düğün Gelenekleri

En komik düğün geleneği ise İtalya’nın ücra köylerinde yaşanıyor. Söz konusu yerlerde damat sadece iç çamaşırı ile bütün köyü gezer. Evleri ziyaret ederken düğününün olacağını da söyler. İnsanlar damat adayını beğenirlerse bol para verirler. Ancak beğenmezlerse önüne bozuk para sallarlar.

Ne Oldu?

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@