Boğazın altından ilk geçiş yarın yapılıyor

Ali AKSOYER/İSTANBUL()AVRUPA ve Anadolu yakalarını denizin 106 metre altından birbirine bağlayacak dev projede sona yaklaşılıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, asfaltlama çalışmaları tamamlanan tünelden yarın makam aracıyla ilk geçişi...

Haberler 07.10.2016, 13:29
Boğazın altından ilk geçiş yarın yapılıyor
Ali AKSOYER/İSTANBUL()AVRUPA ve Anadolu yakalarını denizin 106 metre altından birbirine bağlayacak dev projede sona yaklaşılıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, asfaltlama çalışmaları tamamlanan tünelden yarın makam aracıyla ilk geçişi yapacak. Projenin 20 Aralık’ta halkın kullanımına açılması bekleniyor.
TÜNEL ULAŞIMA HAZIR
Göztepe-Kazlıçeşme arasında süreyi 100 dakikadan 15 dakikaya indirecek Avrasya Tüneli'nden ilk geçiş yarın yapılacak. İlk geçişi Avrupa kıtasından, Asya Kıtasına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan makam otomobili ile gerçekleştireceği öğrenildi.
Proje kapsamında tünelin tamamlandığı ve ulaşıma hazır hale getirildiği belirtildi.
BAĞLANTI YOLLARINDA ÇALIŞMALAR HIZLA SÜRÜYOR
Her iki yakada bağlantı yollarındaki çalışmalar ise tüm hızıyla sürüyor. Yenikapı ve Samatya alt geçitlerinin imalatında da sona yaklaşıldığı belirtildi. Pek çok noktaya “Avrasya Tüneli” tabelaları yerleştirildi. Göztepe-Kazlıçeşme arasında hizmet verecek projenin toplam uzunluğu 14,5 kilometre. Bu uzunluğun 5.4 kilometrelik bölümü İstanbul boğazının altından geçiyor. Tünel Richter ölçeğine göre 9 şiddetinde bir depreme dayanacak güçte yapıldı. Proje otomobillerin ve minibüslerin geçeceği 2’şer şeritli ve iki katlı tünelden oluşuyor. Köprünün deniz altındaki en derin bölümü deniz seviyesinden 106 metre olurken, bu noktada tünel deniz tabanın 55 metre altından ilerliyor.
 GÜVENLİK ÜST DÜZEYDE
Tünelde operasyon merkezi 24 saat boyunca tünelin güvenli çalışması, trafiğin kesintiye uğramadan akması için çalışacak. Her 600 metrede bir konumlanan emniyet şeritleri, alt ve üst katlar arasında geçişi sağlayan ve tünel boyunca uzanan acil tahliye sistemi ile güvenli bekleme alanları, anlık bilgi akışı için genel anons sistemi bulunacak. Ayrıca tünelde her noktasından erişilebilen haberleşme ve ihbar sistemi, tünelin her noktasının 7x24 izlendiği kapalı devre televizyon sistemi ve olay algılama sistemleri, yangına dayanıklı yüzey kaplaması, tünelin her noktasından rahatça erişilen özel yangın söndürme sistemleri bulunuyor.
20 ARALIKTA HALKIN KULLANIMINA AÇILACAK
1 milyar 245 milyon 121 bin 188 ABD Dolarlık projeyi tamamlayacak firmalar tüneli 24 yıl 5 ay boyunca işletecek. Projenin İstanbul’da trafiğin çok yoğun olduğu güzergâhta yolculuk süresi 100 dakikadan 15 dakikaya kadar indireceği belirtiliyor. Tünelden araç geçiş ücretleri açılış yılında tek yönde otomobiller için 4 Dolar artı KDV, Minibüsler için ise 6 dolar artı KDV olacak. Sadece araç geçiş ücreti alınacak olan Avrasya Tüneli’nde yolucular için ödeme yapılmayacak. Projenin bağlantı yollarının tamamlanmasının ardından 20 Aralıkta düzenlenecek törenle hizmete açılması planlanıyor.
 (FOTOĞRAF)
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@