Blog Nedir Ne İşe Yarar? Kişisel Blog Nasıl Yapılır?

Blog nedir? Kişisel blog nasıl yapılır? Kişisel blog yazıyorsanız günlük yaşantınızı veya yaşamınızı anlatabilir, ya da kurumsal bir konu hakkında açıklık getirebilirsiniz.

Haberler 09.01.2021, 19:15 09.01.2021, 19:18
Blog Nedir Ne İşe Yarar? Kişisel Blog Nasıl Yapılır?

Blog nedir? Kişisel blog nasıl yapılır? Kişisel blog yazıyorsanız günlük yaşantınızı veya yaşamınızı anlatabilir, ya da kurumsal bir konu hakkında açıklık getirebilirsiniz. Çocukluk yıllarımızda bize sıklıkla öğretilmek istenen günlük tutma alışkanlığı, gün içerisinde neler yaşadığımızı kayıt altına aldığımız ve sonradan okuyarak, kendimizle yüzleştiğimiz ve anılarımızı bir araya topladığımız bir hobiydi. Şuan halen ebeveynler kendi çocuklarına bu gibi güzel alışkanlıkları edindirmeye çalışsa da, kendileri için de yeniliklerle dolu teknoloji sayesinde, blog tutma alışkanlığı gelmiş durumda. Öncelikle blog tutma, blogger olma, blog yazma gibi bir çok farklı terim ile karşılaşabilirsiniz. Ama her şeyden önce blog'un ne olduğuna bakalım.

Blog Nedir?

Blog nedir ne işe yarar? Sanal ortamda kendi fikirlerinizi, günlük alışkanlıklarınızı, edindiğiniz tecrübeleri paylaştığınız, kendinize ait olan ücretli ya da ücretsiz seçenekleri bulunan internet sayfalarıdır. Wordpress, Blogger, Blogcu gibi ücretsiz varyasyonlarının yanı sıra, ücretli olarak da domain (alan adı) ve hosting (dosya barındırma) aldığınızda, kendi blogunuzu oluşturabilirsiniz. Blogunuz okundukça daha fazla kişiye ulaşabilir ve sizin yazdıklarınızdan yararlanmalarını sağlayabilirsiniz.

Blog Ne İşe Yarar?Kişisel Blog Nasıl Yapılır?

Kişisel blog nasıl yapılır? Blog ne işe yarar? Her şeyden önce blog tutmak kendinizi en iyi şekilde ifade etmenizi sağlar. Çünkü orada yazılanların tamamı sizin kaleminizden çıkıyor ve fikirlerinizi ortaya döküyorsunuz. Ayrıca blogunuz tamamen size ait olduğu için, her konuda yazabilir, farklı konular üzerine fikirlerinizi okurlarınız ile paylaşabilirsiniz. Kısacası bloglar, kişisel sayfalar oldukları için, sahibinin düşüncelerini yansıtır. Sizi okumayı sevenler ise blogunuzu takip ederek, içeriklerinizden yararlanmaya başlar.

SEO ile Blog Oluşturma Arasındaki İlişki Nedir?

SEO çalışması yaparken içeriğinizin de çok kaliteli ve sürdürelibilir güncel olması gereklidir. SEO yaparken özellikle dikkat ettiğimiz konu güncelliktir. Blog tam da burada devreye girmektedir. Blog yazarak web sitenize güncellik katabilir ve web sitenizin otoritesini daha iyi hale getirebilirsiniz. SEO uzmanı kişiler seo çalışması yaparken mutlaka blog oluşturmayı devreye sokacaktır.

Blog Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 Blog yazarken birçok kritere dikkat etmeniz gerekmektedir. Blog yazınız Google ve diğer arama motorlarında birilerine ulaşabiliyorsa değerlidir. Bu yüzden Blog konu başlığı seçerken arama kapasitesi çok olan anahtar kelimeler seçmek yerine Semantik alt başlıklar seçmenizde fayda vardır. Ayrıca direk anahtar kelime üzerinden blog yazmak yerine kuyruklu başlık değiğimiz bir konunun tanımı ve nasıl yapılacağını belirten konu başlıkları seçmelisiniz.

Nasıl Bir Blog Açmalıyım?

Öncelikle bir kaç farklı türde blog ve blog yazıları bulunmaktadır. Diyelim ki film izlemeyi seviyorsanız ve izlediğiniz filmleri spolier vermeden anlatmak istiyorsanız, bunun için film ağırlıklı bir blog açabilirsiniz. Aynı şekilde teknoloji, moda, makyaj, cilt bakımı, giyim, araba ve daha bir çok farklı türlerde blog açabilirsiniz. Ancak şunu hatırlatalım ki, kurmuş olduğunuz blogta bunların yanı sıra farklı içeriklerde paylaştığınız için blog oluyor. Diğer türlü yani sadece benzer içerikler olması durumunda sektörel bir websitesi haline dönüşür.

Kişisel Blog Nasıl Olmalı?

Kişisel blog nasıl yapılır? Eğer kurmak istediğiniz blog sadece kişisel amaçlarınız içinse, her konuda içerik yayınlayabilirsiniz. Makyaj yapmayı seviyor ve bunu takipçilerinizle paylaşıyorsanız, bunun yanında kişisel bakım, cilt bakım, moda gibi size uygun olan paylaşımlarda yapmalısınız. Ayrıca karşılaştığınız durumlar, gezdiğiniz yerler, yaptığınız yemekler ve daha bir çok farklı paylaşımlarda yapabilir ve bir blogger olabilirsiniz. Böylelikle sizin blogunuzu okuyanlar sanal olarak sizin arkadaşınız olur ve onlarla güzel bir bağ kurma şansına sahip olursunuz.

Nasıl Blog Açarım?

Yukarıda belirttiğimiz gibi ücretli ve ücretsiz blog açma seçenekleriniz bulunuyor. Ama burada hangisini tercih etmeliyim kararı verirken, kazanç elde etme durumuna bakmalısınız. Ücretsiz blog servislerinden yararlandığınız zaman, reklam yayınlama seçenekleriniz daha kısıtlıdır. Öte yandan ücret ödeyerek alacağınız domain ve hosting ile birlikte, blogunuz büyüdükçe gerek reklamlardan ve gerekse de çeşitli ürün tanıtımlarından da para kazanabilirsiniz.

Kişisel Blogu Mu Nasıl Büyütürüm?

Her şeyde olduğu gibi, kaliteli içerik ve doğru stratejiler belirlerseniz, ciddi anlamda blogunuzu büyütür ve ciddi okuyucu sayısına ulaşırsınız. Kişisel blog kuracaklar önceliklerini ilk olarak kuracakları siteye ve sitesi için yazı yazmaya vermelidir. Zaman içerisinde okunma sayınız artacak ve profesyonel destekler ile birlikte, daha ciddi adımlar atmaya başlamış olacaksınız.

Blogger Olarak Para Kazanabilir Miyim?

Evet kazanabilirsiniz. Ülkemizde ciddi örnekleri olduğu gibi, dünya genelinde de çok sayıda blogger ciddi anlamda para kazanmaktadır. Bunun yanında okuyucu kitleniz iyi sayılara ulaştığında ve kurmuş olduğunuz sitenin değerleri yükseldikçe sizde blog üzerinden hatırı sayılır para kazanabilirsiniz.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@