Bir bu kalmıştı: AKP 'Hafta Tatili'ni kaldırdı!

Cumhuriyet'in ilk yıllarında yürürlüğe giren "Hafta Tatili Hakkında Kanun", AKP tarafından kaldırıldı. Düzenleme 1924 yılında hayata geçirilmiş ve sanayi işçilerinin haftada 1 gün tatilini zorunlu hale getirmişti.

Haberler 21.06.2017, 10:12 21.06.2017, 10:13
Bir bu kalmıştı: AKP 'Hafta Tatili'ni kaldırdı!

AKP işçilerin "Hafta tatilini" de tarihe karıştırdı. Zeytinlik düzenlemesiyle kamuoyu gündemine gelen "Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Kanunu" kapsamında, 1924 yılından bu yana yürürlükte olan "Hafta Tatili Hakkında Kanun" kaldırıldı.

Bundan tam 93 yıl önce, "On bin veya on binden fazla nüfusu havi şehirlerde alelumum fabrika, imalathane, tezgah, dükkan, mağaza, yazıhane, ticarethane, sınai ve ticari bilumum müessesat ve tevabiinin haftada bir gün tatili faaliyet etmeleri mecburidir. Resmi devairle umumi, hususi, ticari ve sınai herhangi bir müessesede müstahdemini ve ameleyi haftada altı günden fazla çalıştırmak memnudur" ifadeleriyle hayata geçen düzenlemede, işçilerin haftada altı günden fazla çalışması da yasaklanmıştı.

düzenlemenin gerekçesi ise diyecek söz bırakmadı. "Sanayi işletmelerinin her yıl hafta tatili günlerinde çalışabilmek için belediyelerden hafta sonu çalışma ruhsatı almalarının işletme sahiplerine ek yük getirmesi" hafta tatilinin kaldırılmasının gerekçesi olarak gösterilirken, "Madde ile sanayiciler üzerindeki ek yüklerin ve sınırlandırılmaların kaldırıldığı" açıkça dile getirildi.

(Sol Haber Portalı)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@