Başkentte #1Mayıs

ANKARA'da DİSK, KESK, TMMOB ve sivil toplum kuruluşları tarafından Kolej Meydanı'nda düzenlenecek miting için 1 Mayıs'ı kutlamak isteyenler, alana gelmeye başladı. 

Haberler 01.05.2017, 12:27 01.05.2017, 19:57
Başkentte #1Mayıs

Ümit KOZAN-Tahsin GÜNER-Nursima KESKİN-Muhammet BAYRAM  - ANKARA'da Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve sivil toplum kuruluşları tarafından Kolej Meydanı'nda düzenlenecek miting için 1 Mayıs'ı kutlamak isteyenler, alana gelmeye başladı. 


Korteje katılacak gruplar, Cemal Gürsel Caddesi üzerinde kurulan arama noktalarında, X-ray cihazlarından ve polis kontrolünden geçerek, miting alanına girdi. Polis ekipleri, gruplarda bulunan pankart, döviz, bayrak, flama ve önlükleri incelerken, bazı pankartların alana girişine izin vermedi.

Alınmayan pankartlar nedeniyle görevlilerle grup üyeleri arasında tartışmalar yaşandı. 

Ankara'da '1 Mayıs' önlemleri; 4 bin 500 polis görev aldı

BAŞKENT'te 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla Anadolu Meydanı ve Kolej Meydanı'nda yapılacak etkinlikler için 4 bin 500 polis görev aldı. Kutlamaların yapılacağı alana çıkan cadde ve sokaklar, sabah saat 08.00'den itibaren araç trafiğine kapatıldı.


Atatürk Kültür Merkezi yanında toplanan Türk-İş üyeleri, Anadolu Meydanı'na doğru yürümeye başladı. Cemal Gürsel Caddesi'nde toplanacak olan KESK ve DİSK üyeleriyse Kolej Meydanı'na yürüyecek. Ankara'da iki ayrı yerde yapılacak kutlamalar, saat 17.00'ye kadar sürecek.

BAZI CADDE VE SOKAKLAR, ARAÇLARLA KAPATILDI

Öte yandan 1 Mayıs nedeniyle başkentte 4 bin 500 polis görev aldı. Etkinliğin yapılacağı ve olağanüstü güvenlik tedbirlerinin alındığı alanlara çıkan bazı cadde ve sokaklar, Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne ait hafriyat ve temizlik araçlarıyla kapatıldı. Ankara Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, saat 08.00'den itibaren Kazım Karabekir Caddesi ile İstanbul Caddesi kesişiminden Anadolu Meydanı'na kadar, Ziya Gökalp Caddesi- Kızılay-Kurtuluş kavşağı arası, Mahmut Esat Bozkurt Caddesi, Aksu Caddesi, Prof. Dr. Nusret Fişek Caddesi, Celal Bayar Bulvarı  Kıbrıs Caddesi, Dumlupınar Caddesi, Cemal Gürsel Caddesi, Kolej Meydanı, Kurtuluş Kavşağı ile bu cadde ve kavşaklara açılan cadde ve sokakların etkinlikler süresince araç trafiğine kapatılacağı duyuruldu.

TÜRK-İŞ, 1 MAYIS'I TANDOĞAN'DA KUTLADI

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü Tandoğan Meydanı'nda kutladı. Kutlamalarda konuşma yapan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, 15 Temmuz darbe girişimine vurgu yaparak, "Türkiye olmasa ne sendika olur ne dernek olur ne de örgütlenme olur" dedi. 


Türk-İş'e bağlı sendikalar, Ulus'taki Atatürk Kültür Merkezi (AKM) önünde sabah saatlerinde toplanarak, mitingin yapılacağı Tandoğan Meydanı'na yürüdü. Çeşitli pankart ve dövizleri taşıyan işçiler, 'Yaşasın 1 Mayıs', 'Kıdem tazminatı kaldırılamaz', 'Taşeron işçiliğe hayır' sloganları attı. Miting meydanına girişte işçiler, polisin oluşturduğu güvenlik noktalarında tek tek arandı. Yaklaşık 3 bin kişinin katıldığı mitinge Vatan Partisi ve Büyük Birlik Partisi üyeleri de destek verdi. 

EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜ, ANKARA HAVASIYLA KUTLANDI


Mitingde Ankara Seymenler Kulübü üyeleri, Ankara yöresine ait oyunlar sergiledi. Bu oyanlara eşlik eden işçiler, Ankara havaları eşliğinde oynayarak, 1 Mayıs'ı kutladı. 

KADIN İŞÇİLER MİTİNGE İLGİ GÖSTERMEDİ


Miting alanında yapılan konuşmalarda, çalışma yaşamında kadınların yüzde 30 oranında yer aldığı vurgulandı; ancak miting meydanında bulunan işçiler arasında kadın işçi sayısı yok denecek kadar azdı. 

TÜRK-İŞ BAŞKANI ATALAY'DAN 15 TEMMUZ VE KIDEM TAZMİNATI VURGUSU 


Tertip komitesi tarafından kurulan platformda sunuculuk yapan kişi, üzerinde 15 Temmuz şehidi Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir'in fotoğrafının bulunduğu bir tişörtle sahneye çıktı. Platformda konuşma yapan Türk-İş Başkanı Atalay, "Bundan 40 sene evvel İstanbul'da 34 arkadaşımız katledildi. Aradan 40 sene geçti, ancak failleri halen ortada yok. 15 Temmuzu kim planladıysa, 77'deki katliamı da onlar yaptı. Buradan herkese duyuruyorum. 15 Temmuz'daki darbe girişimi işgal girişimi oldu. Biz Türk-İş olarak buna karşı direndik. Bu ülke kimsenin babasının çiftliği değil. Bu bir darbedir" dedi. Atalay'ın konuşması sırasında sık sık, 'Şehitler ölmez vatan bölünmez' sloganları atıldı. 


Konuşmasında hükümetine de seslenen Atalay, kıdem tazminatı ve çalışma koşullarında yapılan değişikliklerin işçinin haklarını gasp edeceğini savunarak, bu konuda geri adım atılmasını istedi. Miting, konuşmaların ardından sona erdi. 

Özkan ARSLAN-Mustafa TURAPOĞLU/ANKARA, () 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@