Son Dakika

Başı açık öğrencilere taciz...

Dicle Üniversitesi (DÜ) İlahiyat Fakültesi'ndeki akademisyenlerin hedef aldığı kadın öğrenciler "Derslere başı açık girdiğimizde 'sizin yüzünüzden melekler derse gelmiyor' diye taciz ediliyoruz" diyor.

Haberler 21.10.2016, 11:41 21.10.2016, 11:47
Başı açık öğrencilere taciz...
'Başın açık diye dersime melek girmiyor!'

Dicle Üniversitesi (DÜ) İlahiyat Fakültesi'nde gerici "akademisyenler" kadın öğrencileri hedef almaya devam ederken, öğrenciler tepkili.

Jinha'nın haberine göre, DÜ İlahiyat Fakültesi'nde okuyan kadın öğrenciler; derslere giren öğretim üyelerinin söylemlerine katlanamadıklarını belirterek DÜ Rektörlüğü'ne çağrıda bulundu. İlahiyat Fakültesi öğrencisi B.U., kadınlar olarak fakültede yaşadıkları zorluklardan bahsederek "Benim bu fakültede ikinci yılım. Kadınlar olarak ilk şikâyetimiz erkek öğrencilerden başlıyor. Kadınlara ayrılan herhangi bir alan yok bölümde kadınlara herhangi bir yaşam alanı bırakılmamış. Var olan tüm alanlar erkeklere ayrılmış durumda" diye konuştu. 

Derse giren öğretmenlerin sözlü tacizlerine maruz kaldıklarını aktaran N.S ise, "Bazı hocalar sürekli kadınlara yönelik nefret söyleminde bulunuyor. Sanki dünyadaki tüm kötülüklerin sebebi bizmişiz gibi davranıyorlar. Kadın öğrencilere sürekli olarak 'niye okuyorsunuz, ev hanımı olun çocuk doğurun' diyorlar. Feminizm ve kadın mücadelesi hakkında hakaretlerde bulunuyorlar. Derslere başı açık girdiğimizde 'sizin yüzünüzden melekler derse gelmiyor' diye taciz ediliyoruz. Başını örtmek kişinin inancıyla alakalı ama hocalar yüzünden mecburen derse kapalı giriyoruz" dedi. 

A.T., "Sürekli olarak ırkçılık yaparak Kürtleri aşağılayan söylemlerde bulunuyorlar. Birçok arkadaşımız bu söylemler nedeniyle dersleri terk etti. 'Siz Zerdüştsünüz' diyorlar. İnançlara saygılı olmak lazım ben Müslümanım ancak Zerdüşt'e inanan insanları aşağılamak faşizmdir. Biz böylesi hocalardan ders görmek istemiyoruz" ifadelerini kullandı.
Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@