Başbakan Yıldırım: MHP ile Anayasa değişikliğini yapacağız

BAŞBAKAN Binali Yıldırım, Trabzon’da halka hitap etti, yeni Anayasa ve başkanlık sistemiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Haberler 11.11.2016, 16:10
Başbakan Yıldırım: MHP ile Anayasa değişikliğini yapacağız
Fatih TURAN- Muhammet KAÇAR- Bahar DEMİREL/TRABZON, RİZE, () - BAŞBAKAN Binali Yıldırım, Trabzon’da halka hitap etti, yeni Anayasa ve başkanlık sistemiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Yıldırım, "Sayın Devlet Bahçeli, sağduyusu ile vatansever ve ülkenin geleceğini dikkate alarak, her türlü siyasi hesaplardan öte, Türkiye'nin bu önemli meselesinin çözümü için sorumluluk aldı. Bu konuda inşallah MHP ile beraber Anayasa değişikliğini yapacağız ve başkanlık sistemini hayata geçireceğiz" dedi.

Başbakanlık uçağıyla Trabzon’a gelen Başbakan Binali Yıldırım’ı havalimanında Trabzon Valisi Yücel Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ve partisinin milletvekilleri karşıladı. Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı da Başbakan Yıldırım ile Trabzon'a geldi.

SIKI GÜVENLİK ÖNLEMİ

Başbakan Yıldırım ve beraberindekiler, daha sonra da, çevresinde geniş güvenlik önlemleri alınan Gülbahar Hatun Camisi'nde cuma namazı kıldı. Vatandaşlar da oluşturulan güvenlik noktasında arama yapılarak camiye alındı. AFAD ekipleri de cami çevresinde radyasyon ölçümü yaptı.

Cuma namazından çıkan Başbakan Yıldırım ve beraberindekiler cami yanında bulunan Gülbahar Hatun Türbesi’ni ziyaret ederek dua etti. Cami önünde kendisine yoğun ilgi gösterilen Başbakan Yıldırım sohbet ettiği vatandaşlarla fotoğraf çektirdi.

'DİK DUR REİS, HORON YENİ BAŞLIYOR'

Daha sonra Atatürk Alanı’na gelen Başbakan Binali Yıldırım, halka hitap etti. Darbe girişimini hatırlatan ve 15 Temmuz'da milli iradeye darbe vurulmak istendiğini dile getiren Yıldırım, demokrasi nöbetleri sırasında, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın bulunduğu meydanda bir yazının dikkatini çektiğini anlattı ve şunları söyledi:

"15 Temmuz bu necip milletin yeniden dirilişi, yeniden yükselişidir. O gün 79 milyon vatan evladı ayrı gayrı olmadan bir olmuş, beraber olmuş ve birlikte Türkiye olmuştur. Demokrasi nöbeti devam ederken, Külliye'deki meydanda bir yazı dikkatimi çekti. O yazıda diyordu ki, 'Dik dur Reis, horon yeni başlıyor.' Milletin üzerine ateş açan o hainler, maalesef şehitlerimizin, gazilerimizin olmasına sebep oldular; ama bir şeyi başaramadılar. Bu ülkenin istiklal aşkını, bağımsızlık sevdasını, bu ülkenin ay yıldızlı bayrak sevdasını asla ve asla yok edemediler. O gün bayrak yere düşmedi, ezanlar susmadı. Millet ayakta, alçaklar toprakta; işte böyle bir Türkiye var. Bu ülkeyle ne kadar gurur duysak yeridir."

"HEPSİ YOK OLUNCAYA KADAR MÜCADELE DEVAM EDECEK"

Kendisine eşlik eden Süleyman Soylu'nun İçişleri Bakanlığı görevine getirilmesi üzerinden, terörle mücadelede kararlılık vurgusu yapan Başbakan Yıldırım, "Bir yandan FETÖ, bir yandan bölücü terör örgütüyle amansız bir mücadele veriyoruz. Ülkemizin birliği, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğü için canla, başla çalışıyoruz. Devletin bekası, sizin güvenliğiniz için sizin uşağınızı da İçişleri Bakanı yaptık. Sizin evladınız Süleyman Soylu, ekibi, polisi, jandarması, askeri gece gündüz demeden memleketin her köşesinde, hangi yuvada, hangi mağarada, hangi delikte bir terörist varsa hepsi yok oluncaya kadar bu mücadele devam edecek" ifadelerini kullandı.

HDP'YE, 'DERSİNİ ALDIN MI?'

HDP Eş Genel Başkanları ve milletvekillerinin tutuklanmasıyla ilgili de açıklamalarda bulunan Başbakan Binali Yıldırım, bu konuda da şunları söyledi:
"Biz 14 sene çalıştık, çabaladık. Yolları böldük, milleti birleştirdik. Yolları böleriz ama Türkiye'yi böldürmeyiz. Türkiye'yi bölmeye çalışanlara da hak ettikleri cevabı veririz. Biz bu terörle, teröre destek veren siyasi uzantılarla mücadele ederken, bunların ne kadar da destekçisi varmış. Ne kadar da seveni varmış. Bütün Avrupa ülkelerinden, 'Aman, bu adamlara dokunmayın.' Kardeşim neye dokunmayacaksın? Mahkeme çağırıyor, 'Gel ifade ver'. 'Ben senin mahkemeni kabul etmiyorum, beni alamazsınız.' 'Gelmiyorum, ifade vermiyorum.' Geldin mi? İfadeni de verdin mi? Dersini de aldın mı? Alacaksın. Burası hukuk devleti. Burası Türkiye Cumhuriyeti. Burada terörün borusu ötmez. Burada milletin borusu öter."

'BATILI DOSTLARIMIZ TERÖRİSTLERİN RESİMLERİNİ İNDİRSİN'

HDP'lilerin tutuklanmasını eleştiren Avrupa ülkelerine de tepki gösteren Yıldırım, "Kimse hukuktan üstün değildir. Bize hukuk dersi vermeye çalışan Batılı dostlarımız önce o parlamentolarının duvarlarındaki teröristlerin resimlerini indirsin. Onları şımartmaktan etrafa baktıkları yok. Kimse kusura bakmasın. Türkiye kendi kararını kendi verir. Herkes işine baksın" dedi.

ANA MUHALEFET PARTİSİ PUSULAYI YİTİRMİŞ

Başbakan Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bugünkü Parti Meclisi (PM) toplantısının açılışında söylediği, 'Terör örgütlerine yardım ve yataklık yapan parti, Adalet ve Kalkınma Partisi'dir. El Nusra'dan IŞİD'e kadar Ortadoğu'daki terör örgütlerine, Türkiye'deki terör örgütlerine PKK, FETÖ hepsine yardım ve yataklık yapan ve bu terör örgütlerini Türkiye'nin başına bela eden parti AKP'nin yöneticileridir' sözlerine de yanıt verdi. CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarına tepki gösteren Yıldırım, şunları söyledi:

"Şimdi ana muhalefet partisi genel başkanı çıkmış, birtakım laflar ediyor. İnsan dinleyince kanı donuyor. Bu ne demek kardeşim? Ülkenin ana muhalefet partisi pusulayı yitirmiş vaziyette. Nereye toslayacağı belli değil. Allah yardım etsin. Ağzından çıkanı kulağı duymuyor. Türkiye'de terörün her türlüsüyle amansız mücadeleyi yapan kim? AK Parti. O FETÖ'cülere, o terör gruplarına arka çıkan, hem avukatlık hem hakimlik yapmaya çalışan kim? İşte millet biliyor. Kimin ne yaptığını biliyor. Neymiş? Efendim tutuklamalar varmış. Ne zamandan beri suç işlemek meşru hale geldi bu memlekette? Darbecilere, bölücülere arka çıkmak ana muhalefet partisinin görevi midir? Herkes durumunu gözden geçirmek zorundadır. Ana muhalefet partisi demek, iktidar alternatifi demektir. Eğer siz iktidara talipseniz ülkenin bölünmez bütünlüğüne sonuna kadar bağlı kalmanız lazım. Ana muhalefet partisini sağ duyulu olmaya çağırıyorum. Bu dışarıdaki terör sponsorlarının ağzıyla konuşmaktan vazgeç."

CHP LİDERİ'NE ÇAĞRI: YOL YAKINKEN DÖN BU YANLIŞTAN

CHP lideri Kılıçdaroğlu'na çağrıda bulunan Başbakan Yıldırım, "Şimdi zaman ülkeye sahip çıkma zamanıdır. Bir olma, beraber olma zamanıdır. Ayrılıkçılara, terör goygoycularına yaranma zamanı değildir. Ülkenin, milletin bekası için bir olmak, beraber olmak, birlikte çalışma zamanıdır. Sayın Kılıçdaroğlu, yol yakınken, dön bu yanlıştan. Bu yol, yol değil; bu sokak, çıkmaz sokaktır" ifadelerini kullandı.

ANAYASA VE BAŞKANLIK SİSTEMİ AÇIKLAMASI: MHP İLE BERABER YAPACAĞIZ

Konuşmasının sonunda yeni Anayasa ve başkanlık sistemine ilişkin mesajlar veren Başbakan Yıldırım, "Uzun zamandan beri Türkiye'nin gündeminde Anayasa değişikliği var. Anayasa değişikliğiyle beraber hükümet değişikliği, sistem değişikliği var. Her parti seçimde söz verir; 'Anayasa'yı değiştireceğiz.' Ama maalesef seçimden sonra, 'Hadi yapalım' dediğimiz zaman yanımızda kimseyi göremedik. Son günlerde sayın Devlet Bahçeli, sağduyusu ile vatansever ve ülkenin geleceğini dikkate alarak, her türlü siyasi hesaplardan öte Türkiye'nin bu önemli meselesinin çözümü için sorumluluk aldı. Bu konuda inşallah MHP ile beraber anayasa değişikliğini yapacağız ve başkanlık sistemini hayata geçireceğiz. Hayırlı, uğurlu olsun. Önce Meclis'e götüreceğiz. Meclis'ten sonra işimiz bitmiyor. Sahibine getireceğiz. Sahibi kim? Sahibi sizsiniz. Millete gelen iş yolda kalmaz."

BAKAN SOYLU: TERÖR ÖRGÜTÜNÜN KÖKÜNÜ KAZIYANA KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ

Atatürk Alanı'nda Başbakan Binali Yıldırım'ın gelişi öncesinde konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Mardin Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk’ün teröristlerin saldırısı sonrasında şehit olduğunu söyledi. Soylu şunları söyledi:
"Muhammet Fatih, ‘PKK’ya giden paraları bu milletin hizmetine sunacağız’ diyen yiğit bir dili ortaya koymuştu. Bugün şehit oldu. Babası, 'Allah bizimledir. Vatan sağ olsun. Ben de ölmeye hazırım’ dedi. Bu Türkiye’nin başına çorap örmeye çalışanların anlamayacağı bir şeydir. Cesur bir Başbakanımız var. Terör örgütünün kökünü kazıyana kadar mücadele edeceğiz. Hükümetimiz kararlıdır. Büyük elçilere de bir tavsiyemiz var. Kandil’in tepesine çöktüğümüzde, yürekleri yetiyorsa gidip oraya da sahip çıksınlar."

Başbakan Binali Yıldırım konuşması sonrasında Trabzon Havalimanı'ndan helikopterle, 'Ovit Tüneli’nde ışık göründü' törenine katılmak için Rize’nin İkizdere İlçesi Ovit Dağı’na hareket etti.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@