Balıkçıların ağına balık değil pervane takıldı

İNCELEMEYE ALINDI Çanakkale Boğazı'nda balıkçı ağlarına takılan uçak pervanesi, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı uzmanları tarafından incelemeye alındı. Pervane, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı...

Haberler 03.10.2016, 16:46
Balıkçıların ağına balık değil pervane takıldı
İNCELEMEYE ALINDI
Çanakkale Boğazı'nda balıkçı ağlarına takılan uçak pervanesi, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı uzmanları tarafından incelemeye alındı. Pervane, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı bahçesine taşındı. Alan Yönetimi ve Tanıtım Grup Başkanı Hakan Özbilek, cismin temizlendikten sonra ait olduğu tarihin belirlenmesine yönelik çalışma yapılacağını söyledi.
Sanat Tarihçisi Yusuf Kartal ise "Yaptığımız incelemeler sonucunda, uçak pervanesinin Çanakkale Savaşlarında kullanılmış bir uçağa ait olabileceğini düşünüyoruz. Pervane ve havalandırma motoru üzerinde yapacağımız inceleme sonucu detaylı net bilgiye ulaşmış olacağız. Uçağın modeli, hangi tarihte kullanıldığı, temizlendikten ve konservasyon yapıldıktan sonra ortaya çıkacak. Çanakkale muharebelerinde kullanıldığını düşünüyoruz. Ancak uzun yıllar deniz altında kaldığı için üzerinde tahribat var. Üç aşağı, beş yukarı tahmin ettiğimiz modeller var. Ama net sonuç temizlenip, net inceleme yapıldıktan sonra açıklanacak" dedi.
Kartal, bulunan uçak pervanesinin bildikleri kadarıyla Çanakkale'de bulunan ilk örnek olduğunu söyleyerek, "Daha önce bir uçak pervanesinin ortaya çıktığını şu ana kadar tespit edemiyoruz" diye konuştu.
Burak GEZEN / ÇANAKKALE, ()

FOTOĞRAF
 
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@