Bakın kaç öğretmene ceza verdiler....

1923 öğretmene para ve kıdem durdurma cezası verildi.

Haberler 01.03.2017, 16:43 01.03.2017, 17:08
Bakın kaç öğretmene ceza verdiler....

BirGün gazetesinin haberine göre; Mardin'de 1923 öğretmene para ve kıdem durdurma cezası verildi. Öğretmenlere yöneltilen suçlama '10 Ekim Ankara Katliamı'nı protesto gösterileriyle, 29 Aralık iş bırakma eylemine katılmak.'

Mardin’de Eğitim Sen üyesi 1923 öğretmene, Ankara Katliamı ve 29 Aralık iş bırakma eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle ceza verildi. Öğretmenlere hem maaş kesme hem de kıdem durdurma cezası uygulandı. Mardin Eğitim Sen Şube başkanı Hamdullah Yıldırım cezaya itiraz edeceklerini söyledi.

BAKANLIK MÜFETTİŞ GÖREVLENDİRDİ

Duvar'dan Hacı Bişkin'in haberine göre, Mardin’de çok sayıda öğretmen hakkında ’10 Ekim Ankara Katliamı’nı protesto için 12-13 Ekim 2014’te yapılan gösterilerle, 29 Aralık 2015’teki sokağa çıkma yasaklarına karşı iş bırakma eylemlerine katıldıkları iddiasıyla başlatılan soruşturma tamamlandı.

Milli Eğitim Bakanlığı müfettişlerinin yürüttüğü soruşturma sonucunda Eğitim Sen üyesi 1923 öğretmene 30/1 oranında maaş kesme cezası uygulandı. Bu öğretmenlerin yaklaşık yüzde 10’una da kademe ilerlemesini durdurma cezası uygulandı.

Karara tepki gösteren Mardin Eğitim Sen Şube Başkanı Hamdullah Yıldırım cezaya itiraz edeceklerini söyledi.

Bazı öğretmenlere yer değiştirme cezası da verildiğini ancak sayının belli olmadığını kaydeden Yıldırım, Mardin Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüştüklerini söyledi. Yıldırım şunları anlattı:


“Milli Eğitim bize ‘Evet yer değişikliği de var, ama bu bizim vereceğimiz karar değil. Buna bakanlar karar verecek’dedi. Adıyaman’da da 400’e yakın öğretmen arkadaşımıza hem maaştan kesme cezası hem de yer değişikliği yapılması ön görülmüştü. Yer değişikliğinde de şunu belirtmişlerdi: ‘Eğitim ve öğretimin aksamaması için yıl sonu tatiline kadar yer değişikliği kararı durdurulmuştur.’ Yine Milli Eğitim Müdürlüğü bize, ”Eğitim ve öğretimin aksamaması için yıl sonunda yer değişiklikleri de olacaktır dedi.”

‘MAHKEMELERE GÖRE EYLEM MEŞRU’

Yıldırım, benzer eylemlerin Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Danıştay ve İdare Mahkemeleri tarafından da yasal ve meşru kabul edildiğini hatırlattı ve şunları söyledi:


“İdari dava Daireleri Kurulu, 2007/2281 Esas, 2011/244 Karar, 14.04.2014 tarihli kararında, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına atıfta bulunarak, yasal bir sendikaya üye olan ilgililerin görev yerlerinin değiştirilmesine ve disiplin cezası ile cezalandırılmasına ilişkin işlemlerin demokratik toplum gereklerine uygun olmadığına karar vermişti. İdari dava Daireleri Kurulu, 2007/2281 Esas, 2011/244 Karar, 14.04.2014 tarihli kararında, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına atıfta bulunarak, yasal bir sendikaya üye olan ilgililerin görev yerlerinin değiştirilmesine ve disiplin cezası ile cezalandırılmasına ilişkin işlemlerin demokratik toplum gereklerine uygun olmadığına da karar vermiştir.”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@