Bakan Soylu: 40 Bin Bekçi ve Polis Alınacak!

Son dakika haberi olarak ajanslar düşen gelişmeye göre İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, vatandaşlar tarafından merakla beklenen Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde çok sayıda bekçi alımı ilanı hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Süleyman Soylu, 40 bin civarında polis ve bekçi açığı olduğunu duyurdu. Bekçi alımı ilanının ne zaman yayınlanacağını merakla bekleyenler için Bakan Soylu’dan dikkat çekici açıklamalar geldi. EGM bünyesinde istihdam edilecek bekçilerin özlük hakları hakkında da dikkat çekici ifadelerde bulunan Bakan Soylu’nun son dakika açıklaması hakkında merak edilen tüm gelişmeleri haberimizde bulabilirsiniz.

Haberler 27.02.2020, 21:02
Bakan Soylu: 40 Bin Bekçi ve Polis Alınacak!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu kamuoyuna açıklamalarda bulundu. Bekçi alımı ilanlarını yakından takip eden çok sayıda vatandaşı ilgilendiren konularda görüşleri sorulan Bakan Soylu, önümüzdeki dönemde yine binlerce bekçi alımı yapılacağına dair sinyaller verdi. Açıklamasına “1914 tarihinden itibaren bizim coğrafyamızda bekçilik uygulaması var. 66 yıl itibarıyla da özel idare kapsamında bekçilik sistemi başlatıldı. 76 yılı itibarıyla da mahalli bir organizasyon olmaktan çıktı ve Türkiye geneline yayıldı.” ifadelerini kullanarak başlayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bekçi alım ilanları hakkında detaylı açıklamalarda bulundu.

Bakan Soylu’dan Bekçi Alımı Açıklamaları

2008 yılında bekçilik sisteminin emniyet hizmetleri sınıfına girdiğini açıklayan Bakan Soylu, “1996 yılından itibaren hiç bekçi alınmadı. O tarihte 4-5 bin bekçi vardı. Yıl 2016 sayın Cumhurbaşkanımız bir talimat verdi. Doğu ve Güneydoğu ‘da bekçi alımı başladı. Ben İçişleri Bakanlığı’na geldiğimde Cumhurbaşkanımız bunu Türkiye geneline yayalım, ülke bunun faydasını görür dedi.” ifadelerini kullandı.

İlk bekçi alımlarının ilkokul, ortaokul ve liselerde alınabildiği daha sonra vilayetler kendi içlerinde alım yaptığını kaydeden Soylu, bekçilik sisteminde usta çırak ilişkisinin bulunduğunu kaydetti. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından polislerde tasfiyeler yapıldığına dikkat çeken Soylu, 23 – 24 bin amir sınıfının 7 bine kadar düştüğünü ve bu alanda İçişleri Bakanlığı olarak zafiyet yaşadıklarını dile getirdi.

“40 Bin Civarında Polis ve Bekçi İhtiyacı Var”

Yaklaşık 40 bin civarında ihracın ardından kadrolarda açık olduğunu ifade eden Bakan Soylu, “Türkiye’nin meseleleri de büyüyor. Bu yüzden polis ve bekçi ihtiyacı var. Biz bekçi alımını ilk alımlardan sonra Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesine aldık ve Polis Akademisi’ne bağladık. Polisi nasıl seçiyorsak bekçileri de bu koşullara göre aldık.” dedi. İlk 5-6 bin alımdan sonrasını Polis Akademisi’nden aldıklarını ifade eden Soylu, “Bekçilerimizin yüzde 60’ı özellikle lise mezunudur. Yüzde 20’si üniversite mezunu, yüzde 10 civarı da yüksek okul mezunudur.” şeklinde konuştu.

1966 yılından beri bekçilerin polislerin yardımcısı olduğunu kaydeden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bu tarihten itibaren bekçinin kendine ait kanunu kapsamında kimlik sorma yetkisinin bulunduğunu söyledi. Bekçilerin halka yardım etmesi gerektiğini söyleyen Soylu, “Bekçilerin sadece müdahale değil önleyici yetkisi de var. Bir olay meydana geldi, makul bir sebep varsa bekçi ona müdahale eder. Adli görev yetkileri var, olaya müdahale eder ve polisi çağırır.” dedi.

Bekçi Alımı İlanları Ne Zaman Yayınlanacak?

2016 yılından bekçilerin resmen göreve başlamalarının ardından evden yapılan 282 hırsızlık vakasının şu anda 147’ye düştüğünü belirten İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, hırsızlık vakalarının neredeyse yarı yarıya azaldığını ve vatandaşların huzur içinde olduğunu söyledi. Bekçilerin sokaklarda ve parklarda asayişi sağladığını dile getirdikten sonra 2020 yılı içinde yeni bekçi alımı ilanlarının yayınlanabileceğine dair sinyaller verdi. Ancak bekçi alımı ilanı hakkında henüz net bir açıklama yapmadı.

Yorumlar (7)
Murat 12 ay önce
Bekçi alımında yaş sınırı en az 1 yaş esnetilmeli
Kara 12 ay önce
7 yıl sözleşmeli erlik yaptık bakanım bizleride bekciliye geçirin inşAllah
Adem yılmaz 12 ay önce
Bakanım yaş 35 olsun orta ögretim olsun bu son hakkımız lütfen bakanım
Sinan 12 ay önce
KPSS şartı var mı acaba ?
Cem 12 ay önce
Pomem başvuruda yaş şarttı 31 olsun
Hasan 12 ay önce
Yas sarti esnetilmeli
Salih 12 ay önce
Ünv mezunuyum olduğum yaşadığım muhitte 30-31 senem geçti sokakları caddeleri yerleri bilen biri olarak boy sıkıntısına takıldım başvuramadım sayın bakanım şartlarda kişi sözlü ve yaşam statüsüyle değerlendirilmesini rica etsem 159-160 boyum var 2 yıllık makine mezunuyum askerliğimi 3 ay çavuş eğitim ve tugay komutanlığından ıslak imzalı silahçı belgem vardır rabbim kolaylık versin
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@