Bakan Sarıeroğlu'ndan 'Bayram İkramiyesi Neden Eksik Yattı?' Sorusuna Yanıt

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu yapmış olduğu konuşmasında kendisine yöneltilen bazı sorulara yanıt verdi. Bu kapsamda kendisine yöneltilen bayram ikramiyesi neden eksik yattı? sorusuna da yanıt veren Bakan Sarıeroğlu konuya açıklık getirdi.

Haberler 10.06.2018, 20:32
Bakan Sarıeroğlu'ndan 'Bayram İkramiyesi Neden Eksik Yattı?' Sorusuna Yanıt

Kamu Personeli - Bayram İkramiyesi konusu özellikle son dönemlerde siyasiler tarafından en çok ele alınan konuların başında geliyor. Seçim öncesinde emekli vatandaşlara dini bayramlarda 1000 TL ikramiye verilmesine ilişkin düzenlemenin onaylanmasının ardından emekli vatandaşlar oldukça sevinmişlerdi. 

Ancak söz konusu düzenleme kapsamında bazı vatandaşlara eksik ikramiye yatması gibi konular gündeme gelmişti. Çalışma Bakanı Sarıeroğlu bu konu hakkında açıklamalarda bulundu. 

BAYRAM İKRAMİYESİ NEDEN EKSİK YATTI?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, bayram ikramiyesi konusuna dair yapmış olduğu açıklamalarında, bayram ikramiyesi konusunda algı operasyonları yapıldığını ifade etti. Ödemelerin başlanmasına vurgu yapan Çalışma Bakanı Sarıeroğlu konuya dair bilgi kirliliği olduğunu söyledi. Emekli vatandaşlara net bin lira emekli ikramiyesi ödendiğini söyleyen Bakan Sarıeroğlu ölüm aylığı konusuna da açıklık getirdi. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu Bayram İkramiyesi Açıklaması;

"Ölüm aylığı bağlarken de dosya bazlı bir çalışma vardır. Kişinin maaşı esastır. Bu maaş üzerinde eşine yüzde 50 oranında, anne ve babasına yüzde 25 oranında çocukları varsa yüzde 25 oranında bu ölüm aylığının dağıtımı söz konusudur. Bunların tamamı Sosyal Güvenlik mevzuatımızda ilgili maddede açıkça yazılmıştır. Bu bayram ikramiyesi ödemesinde de ilk gündem itibaren şunu ifade ettik, hisseleri oranında dul ve yetim aylığı alanlar ki bu emekli maaşı -değildir. Tekrar bunun altını çizmek istiyorum. Dul ve yetim aylığı alanlar ilgili kanundaki hisseleri oranında ödemelerini gerçekleştireceğiz. Yine iş kazasına maruz kalan kardeşlerimizin de bu kazalardaki almış oldukları mağduriyet derecesiyle orantılı olarak bu ödemelerin yapılacağını söylemiştik. Yapılan algı çalışmasını kınadığımı özellikle belirmek istiyorum."

Yorumlar (1)
Kanuni 2 yıl önce
Bu yasal çerçevede yapılan orantılı bir eksik õdemedir. Yani yasaldır Algí değildir. Ammaaaa hukuki midir yani gönül hukukuna uygun mudur orası biraz şüpheli. Hiçbir hükúmet emekliye bayram ikramiyesi vermemiştir. Ammaaaa bu kadar mülteciyede yardım etmemiştir. Bir sõz vardır; camiye lazím olan mescide haramdır diye... Kíssadan hisse işte böyle birşey.
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@