Ayasofya Camii'nin İbadete Açılması Kararı Sonrası Ayasofya'da İlk Ezan Okundu!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla ibate açılmasına karar verilen Ayasofya'da ilk ezan okundu. Vatandaşlar Ayasofya'nın önünde toplandı: Selfie çektiler, ezanı videoya aldılar.

Haberler 10.07.2020, 19:35 10.07.2020, 19:42

Ayasofya'nın ibadete açılması ve yönetiminin Diyanet İşleri Başkanlığı'na devredilmesi kararı çok sayıda vatandaş burada toplandı. Ayasofya ile selfie çeken vatandaşlar, karar sonrası okunan ilk ezanı da videoya aldı.

Yerli ve yabancı medya kuruluşlarının yanı sıra vatandaşların bekleyişini sürdürdüğü tarihi Ayasofya Meydanı'nda toplanan yaklaşık 250 kişilik grup, Ayasofya'nın ibadete açılması kararını burada karşıladı.

Ellerinde Türk bayrakları ile 'Allahuekber' sloganları atan vatandaşlar, zaman zaman Ayasofya ile özçekim yaptı. Ayrıca, Sultanahmet Camii ile Ayasofya'dan okunan ezan vatandaşlar tarafından telefonlarla kaydedildi.

MİL-SEN Konfederasyonu Genel Başkanı Mücahit Çelik, gazetecilere yaptığı açıklamada, bu tarihi güne şahitlik etmelerinden dolayı Allah'a binlerce kez şükrettiğini belirterek, "Çok uzun süredir bu karar bekleniyordu. 86 yıllık bir özlem vardı. 86 yıllık özlemin son bulması ve Ayasofya'nın cami olarak açılıyor olmasından büyük mutluluk duyuyoruz" dedi.

Çok heyecanlı olduklarını, Danıştay kararı açıklanacağı için Ayasofya'da bulunmak istediklerini dile getiren Çelik, "Buranın cami olmasının özlemini duyan insanlar buradalar. Bütün arkadaşlarımız çok mutlu, huzurlu. Yetkililerimizden caminin ibadet yapılacak hale getirilmesini istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Kararı destekleyen vatandaşlardan Güngör Zengin de Ayasofya'nın camiye dönmesinden mutluluk duyduğunu dile getirdi. Vatandaşların burada akşam namazı kılmaya hazırlandığı aktarıldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@