Avukatlara 3 Ay Boyunca 2324 TL Nakit Verilsin Teklifi!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)'nin avukat milletvekili Mahmut Tanal tarafından meslektaşlarını yakından ilgilendiren bir kanun teklifi verildi. CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal tarafından verilen kanun teklifinde "Covid-19 salgınının ekonomik etkileri ile mücadele kapsamında, baro levhasına kayıtlı avukatlara, başvurmaları hâlinde, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından üç ay süreyle aylık 2324 Türk lirası nakdi yardım yapılması amaçlanmaktadır." ifadelerine yer verildi.

Haberler 14.05.2020, 00:58
Avukatlara 3 Ay Boyunca 2324 TL Nakit Verilsin Teklifi!

Kamu Gündemi - Özel Haber | Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)'nin avukat milletvekili Mahmut Tanal tarafından meslektaşlarını yakından ilgilendiren bir kanun teklifi verildi. CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal tarafından verilen kanun teklifinde "Covid-19 salgınının ekonomik etkileri ile mücadele kapsamında, baro levhasına kayıtlı avukatlara, başvurmaları hâlinde, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından üç ay süreyle aylık 2324 Türk lirası nakdi yardım yapılması amaçlanmaktadır." ifadelerine yer verildi.

Verilen kanun teklifinin genel gerekçesi şöyle açıklandı;

Dünya genelinde ve ülkemizde pandemik olarak yayılan ve ölümcül COViD-19 (Koronavirüs) salgınının yayılmasını önlemek amacıyla alınan tedbirler kapsamında, icra ve iflas takiplerinin durdurulmasına ilişkin 2279 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı, 22.03.2020 tarihli ve 31076 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanmıştır. Buna ek olarak Hakimler ve Savcılar Kumlu da Korona Virüsü Hakkında Alınacak Tedbirler konulu yazısında: "... tutuklu işlere yönelik soruşturma ve kovuşturmalar haricinde duruşma ve keşiflerin ertelenmesi ile gerekli görülen hallerde SEGBIS uygulaması kullanılması hususunun mahkemelerimizce değerlendirilmesi" hususunu bildirmiş ve yargıya ilişkin sürelerin durdurulduğunu duyurmuştur. Hiç şüphesiz hepimiz öncelikle COViD-I9 salgının atlatılarak sağlıklı günlere ulaşmayı istemekteyiz. Ancak insanların hayatlanna devam edebilmeleri için de para kazandıkları mesleklerini ifa edebilmelerine ihtiyaçları vardır. Avukatlarımızın hayatlannı meslekleri sayesinde idamc ettirdikleri unutulmamalıdır. icra daireleri kapatılmış, süreler durdurulmuş, duruşmalann ertelenmesi tavsiye edilmiş haldedir.

Fakat ne elektrik - su - doğalgaz faturaları ne ev-büro kiraları ne de diğer ödemeler durmamıştır, halen avukatlardan talep edilmeye devam edilmektedir. Ancak bu ödemelerin nasıl yapılacağı hususu bir muamma halini almıştır. 1136 sayılı Avukatlık Kanunun "Avukatlığın mahiyeti" başlıklı I. maddesi; "Avukatlık kamu hizmeti ve serbest bir meslektir." hükmünü haizdir. Bağımsız yargının güvencesi olan Avukatlarımızın yürüttüğü görevin, niteliği itibari ile bir kamu hizmeti olduğu ilgili maddede açıkça belirtilmiş haldedir. izah edilen hususlar nazan itibara alındığında; kamu hizmeti sunan Avukatlanmıza, gerek fatura gerek kira ödemelerini yapabilmeleri ve hayatlarını idame ettirebilmeleri için sosyal devlet ilkesi ışığında en azından asgari ücret tutarında yardım ödemesi yapılması gerektiği açıktır. Salgının ne zaman biteceğinin öngörülebilmesi mümkün olmamakla birlikte, yapılan açıklamalarda en iyi ihtimalde havalar ısınıncaya kadar devam edeceği belirtildiğinden Avukatlarımıza en az 3 ay nakdi yardıma ihtiyaç olduğu görülmektedir. 


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@