Arapların yeni turizm merkezi Trakya'dan

Arap Turizm Örgütü Başkanı Dr. Banadar Bin Fahad Al Fuhaid ve beraberindeki heyet, Valiyi ziyaret etti.

Haberler 10.05.2017, 20:14 12.05.2017, 20:46
Arapların yeni turizm merkezi Trakya'dan

Engin ÖZMEN-Ali Can ZERAY - ARAP Turizm Örgütü (ATÖ) Başkanı Dr. Banadar Bin Fahad Al Fuhaid, turizm işbirliği görüşmeleri için geldiği Edirne’de karşılıklı yeni destinasyonların olabileceğini belirterek, "Edirne’nin sahip olduğu köklü bir tarih, köklü geçmiş ve öyle zannediyorum ki önümüzdeki zaman diliminde Arap turistin destinasyon olabilme yoluna girebileceğini görüyoruz" dedi.


Arap Turizm Örgütü Başkanı Dr. Banadar Bin Fahad Al Fuhaid ve beraberindeki heyet, Edirne Valisi Günay Özdemir’i ziyaret etti. Ziyaretin ardından Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt ve diğer katılımcılarla birlikte turizm toplantısı yapıldı. Heyete, Edirne’nin tarihi eserleri ve turizm noktaları anlatıldı. Toplantının ardından Edirne Valisi Özdemir ve Arap turizm heyeti, yapılacak işbirliği anlaşmalarını ve turizm çalışmaları hakkında bilgiler verdi.
Dr. Banadar Bin Fahad Al Fuhaid, Edirne’ye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun tavsiye üzerine geldiğini belirterek, kentin köklü bir tarihe sahip olduğunu söyledi. Geçen yıl Türkiye’ye 3.5 milyon turist geldiğini, Arap ülkelerini ise 2 milyon Türk turistin ziyaret ettiğini anlatan Al Fuhaid, "Bilinen bir şey vardır Türk-Arap dünyasının turisti en çok para harcayan turistler olarak görülmektedir. Şuna dikkat çekmek gerekiyor ki; Türk ve Arap yatırımcıları arasında karşılıklı olarak yatırımların çoğaldığını görmekteyiz. Arap aleminin şu anda Türkiye’deki yatırımlarının büyük bir hacim aldığını görüyoruz" dedi.


'EDİRNE YENİ DESTİNASYON YOLUNDA'


Edirne’nin köklü bir tarihi ve geçmişi olduğunu söyleyen Dr. Banadar Bin Fahad Al Fuhaid, oluşturulacak çalışma gruplarının Arap ve Türk turizmine büyük hizmetler vereceğini ifade ederek şunları söyledi:


"Öyle zannediyorum ki önümüzdeki zaman diliminde Arap turistin destinasyon olabilme yoluna girebileceğini görüyoruz. Toplantı içerisinde bir müşterek bir çalışma grubu oluşturuldu. Bu ekip hem Edirne, hem de Türkiye turizmine hizmet edecek. Aynı zamanda Arap turizmine hizmet edecektir. Yatırımları teminat altına alan poliçe hususu konusunda ilk planlamamız Türk yatırımcıların Arap ülkelerindeki yatırımlarını teminat altına alabilmek, aynı zamanda buna karşılık Arap ülkelerinden gelen yatırımcılarının yatırımlarını teminat altına alabilmek. Bu poliçe, teminat dolayısıyla bu yatırımların daha hacim alacağına inanıyoruz."


Edirne’ye ne kadar Arap turist gelebileceği sorusu üzerine Al Fuhaid, Bursa’dan örnek vererek, "Bursa’ya şu anda yıllık 200 bin aile geliyor. Ele almak istediğimiz şey şudur. Edirne Valimiz ile bir anlaşma yaptık. Pazarlama ve tanıtım çalışmalarının ne şekilde olacağına ilişkin bir görüşme yaptık. Burada sosyal medyanın çok önemli bir yer kapladığını da biliyoruz. Bu çalışmalardan sonra Edirne cazibe merkezi olacaktır" dedi.


'CİDDİ ARAP TURİST GELMESİNİ BEKLİYORUZ'


Edirne Valisi Günay Özdemir ise görüşmelerin yatırımcı konusunda ciddi bir destek sağlayacağını belirterek, "Son günlerde Edirne, turizmle ilgili ciddi bir çaba içerisindeydi. Tüm kamu kurum ve kuruluşlarımız, sivil toplum örgütlerimiz ve turizmin tüm taraflarıyla ciddi bir çaba içerisindeyiz. Bunun biz şu anda meyvelerini almaya başladık. Bugün Dışişleri Bakanımızın buraya gelmesinden sonra Arap Turizm Örgütü Başkanı Dr. Banadar Bin Fahad Al Fuhaid ile görüşmesi sonucu Edirne’ye geldi. Kendisiyle uzun bir toplantı yaptık. Ciddi adımlar attık, örgütle beraber bir işbirliği anlaşmasını hemen yürürlüğe koyacağız. Yarından itibaren ortak komisyonlarımız çalışmaya başlıyor. Edirne’ye yapılacak olan yatırımlarla ilgili hem Arap sermayesinin, hem de İslam Kalkınma Bankası olarak kaynaklarından ve sigorta faaliyetlerinden faydalanması için ciddi bir çaba içerisindeyiz. Özellikle belediyemiz projelerinin desteklenmesiyle ilgili bu konuda ciddi yatırımcıların bulunması için katkı sağlayacaklar. Eğer bu şekilde bir çaba sonucunda birkaç yıl içerisinde ciddi bir Arap turistin ülkemize gelmesini bekliyoruz. Dr. Banadar, Türk dostu, Edirne, Bursa ve İstanbul’u çok seven biri. Kadim kentlerimizin aşığı, Edirne’ye de katkı sağlayacakları için teşekkür ediyorum" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@