'Anzak Günü' öncesi 'terör uyarısı' eleştirisi

ÇANAKKALE Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği Derneği (ÇATOD) Yönetim Kurulu Üyesi Armağan Aydeğer, Avustralya Dışişleri Bakanı Julie Bishop ve Avusralya Gazi İşleri Bakanı Dan Tehan'ın, Anzak Günü törenleri için yaptıkları terör uyarısını doğru bulmadığını, Türk güvenlik birimlerinin her türlü önlemi aldıklarını söyledi.

Haberler 06.04.2017, 16:22
'Anzak Günü' öncesi 'terör uyarısı' eleştirisi

Burak GEZEN- Mustafa SUİÇMEZ - ÇATOD Yönetim Kurulu Üyesi Armağan Aydeğer, Avustralya Dışişleri Bakanı Julie Bishop ve Avusralya Gazi İşleri Bakanı Dan Tehan'ın 25 Nisan Anzak Günü törenleri için yaptıkları terör uyarısının, kamuoyunda tedirginlik yarattığını ve terörün amacına hizmet ettiğini söyledi. Bölgenin son derece güvenli olduğunu ve güvenlik birimlerince de her türlü önlemin alındığını belirten Aydeğer, "Bugün Avustralya hükümeti kanalından Dışişleri Bakanı Julie Bishop ve Gazi İşleri Bakanı Dan Tehan tarafından yapılan açıklamalar bizi kaygılandırdı. Bu tür açıklamaların açıkçası özellikle devlet nezdinde temsili yüksek olan mevkilerde daha temkinli bir şekilde ifade edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü böylelikle bu tür açıklamalarla kamuoyunu daha tedirgin ederek, terörün de amacına hizmet etmesine sebebiyet veriyoruz. Gelibolu Yarımadası 24-25 Nisan tarihlerinde çok önemli bir etkinliğe, 102 yıl önce gerçekleşen savaşları anma törenine sahne olacak. Bu çok önemli etkinliği hep birlikte burada icra edeceğiz. Bölgemiz son derece güvenli, güvenlik güçlerimiz tarafından birçok tedbirler alınmış şekilde törenlere hazır haldedir. Dolayısıyla buraya gelecek olan misafirlerimiz de güvenli bir şekilde ülkemize seyahat edebilir. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi törenlerle ilgili hiçbir sorun yaşamadan da ülkelerine geri döneceklerdir. Bu konuda hiç kimsenin bir endişesi olmasın" dedi.


"TERÖR GLOBAL BİR SORUN"


Turizmciler olarak, 2016 yılında yaşanan birçok elim terör hadisesi nedeniyle ülke genelinde ciddi bir yara aldıklarını ifade eden Aydeğer, "Tabii terör ortamının yaratmış olduğu endişe, var olan terör tehlikesinden daha büyük bir sıkıntıyı da beraberinde getirmekte. Çünkü bu insanlar içerisinde sözden söze, ağızdan ağza daha keskin bir algı üretmekte ve seyahat etme alışkanlıklarına da olumsuz tesir etmekte. 2016 yılında yaşanan birçok elim hadise nedeniyle 2017 törenlerine katılım zaten olması gerekenin epey altında. Düşük bir katılımla gerçekleşeceğini zaten öngörüyorduk. Şu an rezervasyonlar da bu nedenle istenilen seviyelerin epey bir altında. 2015 yılı, Anzak törenlerinin 100'ncü yılı olması vesilesiyle bütün dünya genelinden çok ciddi sayıda insanın buraya gelmesine neden oldu. 2016, 2017 ve 2018'e kadar olan sürecin de 1'nci Dünya Savaşı'nın 100'ncü yılı olması nedeniyle aslında bu törenler farklı ülkelerde ve farklı bölgelerde gerçekleştirilmeye devam ediyor. Bu nedenle 2015'ten sonraki sayısal düşüş beklediğimiz bir düşüştü. Ama 2016'da yaşanan terör hadiselerinin çok yoğun olması, insanlarda bir korku havası estirdi. Bu 2017 törenlerine de yansımış durumda. Ancak bu yılki törenlerde güvenlik görevlileri ve ilgili birimler tarafından dikkatle ve ehemmiyetle ilgilenileceğinden hiç kimsenin şüphesi olmasın. Terör dünyanın her yerinde ve herkesi ilgilendiren global bir sorundur. Dolayısıyla bu soruna insanlık olarak kesinlikle teslim olmamamız gerekiyor. Terörün amacına hizmet edecek, korkuları kendi içimizde yaymamamız gerekiyor. Buna inat özellikle tehdit altındaki bu noktalara tavrımızı net bir ifadeyle sunmamız gerekiyor" diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@