Almanlar neden camilere akın etti?

Almanya genelinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği DİTİB'e bağlı camilerde düzenlenen Açık Kapı Gününe Almanlar yoğun ilgi gösterdiler. Camileri ziyaret eden çok sayıda Alman İslam dinini ve camileri tanıma fırsatı buldu . Batı ve...

Haberler 04.10.2016, 10:39
Almanlar neden camilere akın etti?
Almanya genelinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği DİTİB'e bağlı camilerde düzenlenen Açık Kapı Gününe Almanlar yoğun ilgi gösterdiler. Camileri ziyaret eden çok sayıda Alman İslam dinini ve camileri tanıma fırsatı buldu . Batı ve Doğu Almanya'nın birleştiği 3 Ekim gününde geleneksel olarak düzenlenen Açkı Kapı Gününün bu yıl ki teması “Hicret- Güçlük, Sıkıntı ve Şans Olarak Göç” idi. Köln'deki DİTİB Merkez Camisi'nde de Açık Kapı Günü nedeniyle özel bir program düzenlendi. Kuran'ı Kerim okunarak açılan program, Sufi müziği ile devam etti. Konuşmalarda ise göçün toplumlar için bir şans olduğu anlatıldı. Daha sonra konuklar camiyi gezdiler. Almanlar özellikle caminin çarşısındaki kitabevinde bulunan Almanca İslami kitaplara ilgi gösterdiler.

“Önyargılar yıkılıyor”

DİTİB Dış İlişkiler Müdürü Dr. Zekeriya Altuğ, Açık Kapı Günü ile ilgili olarak şu bilgileri verdi: “Almanya'da camiler var olduğundan beri açık kapı günleri zaman zaman yapılıyordu. Yaklaşık 20 yıldır 3 Ekim tarihinde yapılmaya başlandı. Son 10 yıldır da her sene ayrı bir konsept üzerine yapılıyor. Özellikle camilerin hizmetleri, bu topluma katkıları ve o sene seçilen başlık üzerinde de bilgiler verilerek toplumdaki İslam'a yönelik bilgi eksikliğini giderme ve Müslümanlarla Müslüman olmayanların kaynaşmasını sağlamak için yapılan bir çalışma. Almanya'da İslama karşı her zaman tereddütler vardı. Açık kapı günleri başka zaman ulaşamadığımız insanlara ulaşma imkanı sağlıyor. Bizi gören, bizi tanıyan insanlar bir çok önyargılarından vazgeçiyorlar.” 
Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@