Alanya'da 24 çeşit tropik meyve üretiliyor

ANTALYA'nın Alanya İlçesi'nde çoğunluğu Türkiye'de ilk kez olmak üzere 24 çeşit tropik meyve yetiştiriliyor. Amerika, Afrika ve Avustralya kıtalarından getirilen tropikal meyve tohumları, Alanya Ziraat Odası...

Haberler 11.10.2016, 10:25
Alanya'da 24 çeşit tropik meyve üretiliyor
(Antalya), ANTALYA'nın Alanya İlçesi'nde çoğunluğu Türkiye'de ilk kez olmak üzere 24 çeşit tropik meyve yetiştiriliyor. Amerika, Afrika ve Avustralya kıtalarından getirilen tropikal meyve tohumları, Alanya Ziraat Odası tarafından kurulan üretim istasyonu ve odaya bağlı çiftçiler tarafından yetiştiriliyor.
Alanya Ziraat Odası tarafından yaklaşık 15 yıl önce çiftçinin gelir seviyesini artırmak amacıyla tropikal meyve üretimi çalışmaları başlatıldı. Deneme ekimlerinin ardından odanın kendi oluşturduğu tropikal meyve istasyonlarında ilk olarak avokado üretimine geçildi, onu papaya ve mango takip etti. Yapılan çalışmalar sonucu tropikal meyve üretimi yapan çiftçi sayısı artarken, günümüzde Alanya'da avokado, papaya ve mango ile başta olmak üzere çerimoya, karambola (yıldız meyvesi), dragon fruit (ejder meyvesi), custard apple (Hint ayvası), longon (kedigözü), mangis, salak pondoh, star fruit, jambu bangkok, jambu bıjı, rambutan rapiah gibi 24 çeşit tropikal meyve yetiştiriliyor. Bunlardan avokado, mango, çerimoya, karambola ve papaya meyvelerinin seri üretimi yapılarak, Alanya bölgesi ve Türkiye geneline satılıyor.
24 ÇEŞİT TROPİKAL MEYVE ÜRETİLİYOR
Alanya Ziraat Odası Başkanı Turgut Musluoğlu, Alanya'nın tropik meyve yetiştiriciliği için tüm şartlara sahip olduğunu söyledi. Tüketicinin bu meyvelere ulaşmak için ithal etmesine gerek kalmadığını belirten Musluoğlu, "Alanya öyle bir iklime sahip ve ülkemiz dünyada nadir bulunan bir coğrafyaya sahip ki bugün tropikal meyve için Brezilya'ya, Tibet'e, Kanada'ya, Malezya'ya gitmeye gerek yok. Alanya'da şu an 24 çeşit tropikal meyve üretiyoruz. Dolayısıyla dışarıdan tropikal meyve ithal etmememize hiç gerek yok" dedi.
'BAKANLIK DESTEĞİ İSTİYORUZ'
Üreticilerin tropikal meyve üretiminde bazı ihtiyaçları olduğunu anlatan Turgut Musluoğlu, "Alanya Ziraat Odası ve bireysel üreticiler olarak bu tropikal meyveleri kendi imkanlarımızla üretiyoruz. Dolayısıyla bakanlıktan bu konuyla ilgili destek istedik. Destek talebimiz maddi değil, mühendis ve fidan bazında destek istiyoruz. Bakanlığımızın araştırma enstitüleri var. Bu enstitülerde yıllardır mango fidanı üretilmiyor. Dışarıda ise bu fidanın adedi 170 TL civarında. Daha önce avokadoda aynı sıkıntıyı yaşamıştık fakat artık o sıkıntımız kalmadı" diye konuştu.
'KANSER TEDAVİSİNDE KULLANILIYOR'
İlçede yetiştirilen tropik meyvelerin birçoğunu Türkiye pazarında satışa çıkardıklarını vurgulayan Turgut Musluoğlu, şöyle dedi:
"Üretilen papaya, mango, yıldız meyvesi, avokado gibi birçok meyveyi bölgemiz başta olmak üzere ülkemizin pazarlarına ve manavlarına ulaştırıyoruz. Özellikle de çerimoya meyvesinin ülkemizde üretildiğini birçok insan bilmez. Bu meyvenin öyle faydaları var ki halk arasında neredeyse kansere dahi ilaç olduğunu söylüyorlar. İlçede ilk çerimoya ağacı 2001 yılında dikildi. Yani 15 yıldır biz Alanya'da çerimoya meyvesini üretiyoruz. Belki tanıtım konusunda noksanızdır ama 20'nin üzerinde tropikal meyve Alanya'da yetişiyor. Üreticilerimiz ticari olarak sektöre el attı. İlçede 15- 20 dekarlık mango bahçeleri kuruldu. Biz sadece mango ile değil diğer tropikal ürünlerimizi de ticari olarak üretmek istiyoruz."
DHA
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@