AKP sendikaları arka bahçesi olarak görüyor...

CHP Adana Milletvekili Av. Elif Doğan TÜRKMEN, AKP iktidarının arka bahçesi olarak gördüğü “Sendikalar” hakkında TBMM kürsüsünden yaptığı konuşmada sesini yükseltti.

Haberler 15.10.2017, 19:42
AKP sendikaları arka bahçesi olarak görüyor...

DEVLET DESTEKLİ SENDİKACILIKTA 2002’DEN 2017’YE DEĞİŞEN ORANLAR ŞAŞIRTIYOR

İş Mahkemeleri Kanunu Tasarısı'nın 32'nci maddesi üzerinde Cumhuriyet Halk Partisi adına söz alan Elif Doğan TÜRKMEN, AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılında kamu çalışanlarının sendikalarda temsil oranları ile kesintisiz 15 yıllık AKP iktidarından sonra 2017’de kamu çalışanlarının sendikalarda temsil oranı konusunda gelinen noktada dağlar kadar fark olduğunu belirtti.

TÜRKMEN, 2002’de KESK’in % 43, KAMU-SEN’in % 50.6, MEMUR-SEN’in % 6,5 oranlarında seyrettiğini, ancak 2017’de bu oranların % 9.9 KESK, % 23,5 KAMU-SEN, % 59.2 MEMUR-SEN olarak değişiminin AKP hükümetlerinin devlet destekli sendikacılık anlayışı ile gerçekleştiğini söyledi.

AKP SENDİKALARI ARKA BAHÇESİ OLARAK GÖRÜYOR

Özellikle MEMUR-SEN’in AKP iktidarının başta olduğu 2002’den 2017’ye kadar olan süreçte üye kaydındaki değişim oranının % 2273 olmasına vurgu yapan Elif Doğan TÜRKMEN; “Bu oranlar ile AKP iktidarının sendikaları nasıl arka bahçesi olarak gördüğü ve dirsek temasında bulunduğu sendikaya nasıl destek vererek % 2273’lük üye artışı sağladığı gözler önündedir. Bunu yapabilmek adına diğer sendikalara üye vatandaşlarımıza gerek yöneticilik teklifleri rüşvetleri, gerek işyerindeki huzur ve güvenini tehdit eden mobbingler yapıldığı kamuoyunun bilgisi dahilindedir” dedi.

BU ZİHNİYET İŞÇİ HAKLARI VE EMEĞİN SORUNLARINI ÇÖZEMEZ

Ülkemizde ne yazık ki işçilik haklarının yerlerde süründüğü, bugün ve dün, daha önceki gün üzerinde görüştüğümüz bu yasa tasarısıyla işçileri patronlara bir kez daha mecbur eden bir anlayışla işçi hakları ve emeğin sorunlarının çözüme ulaştırılamayacağını belirten Elif Doğan TÜRKMEN, “Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak, işçiyi bir kez daha patrona mahkûm eden ve işçinin yasal haklarını, anasının ak sütü gibi helal olan haklarını elde etmesini engelleyecek  düzenlemelerin karşısındayız . Bunu biz de biliyoruz, emekçiler de biliyor.” dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@