AKP'nin CHP planı ortaya çıktı

AKP özellikle CHP’nin güçlü, AKP’nin zayıf olduğu illerde başvurulardan çok “teklif götürme” yöntemi uygulanacak.

Haberler 02.05.2018, 20:48
AKP'nin CHP planı ortaya çıktı

Odatv - AKP’de daha önceki seçimlerde uygulanan milletvekili aday adaylarını belirleme yönteminde bu dönem değişikliğe gidiliyor. CHP’nin güçlü olduğu illerde aday adaylarını özel bir ekip seçecek. CHP kökenli önemli isimlere adaylık teklifine “projelerle” gidilecek. Siyasete devam etmek isteyen mevcut tüm milletvekilleri başvurularını yapacaklar, teklif beklemeyecekler. Mevcut milletvekilleri başvurularını yapmazlarsa “aday ol” teklifi gitmeyecek. İlk kez aday adayı olan kişilerin referansları ise o ilin mevcut vekilleri olacak.

ANKA’dan Besti Karalar’ın haberine göre, AKP 24 Haziran seçimlerine ilk kez uygulanacak yöntemlerle hazırlanılacak. Parti yönetiminden oluşturulan üst strateji ekibi alt komisyonların çalışmalarını ayıklayacak. Söylem, slogan ve milletvekilli aday adaylarını önce strateji ekibi belirleyecek. Son kararı ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan verecek.

ADAY OLMAYAN MEVCUT VEKİLLERE “ADAY OL” TEKLİFİ GİTMEYECEK

AKP’de süre gelen bir gelenek bu dönem uygulanmayacak. Mevcut milletvekilleri aday adaylığı başvurusunu yapmamışsa, o kişiye “aday ol” teklifi gitmeyecek. Başvurunun yapılmaması “aktif siyasette yer almıyorum” şeklinde değerlendirilecek. Önceki dönemlerde ise partinin ağır toplarına “başvurunu yap” teklifi gidiyordu. Bu dönem o yöntem uygulanmayacak.

Bu karar gereği Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından tüm bakanlara ve yönetimine “siyaseti bırakmıyorsanız başvurunuzu yapın” talimatı gitti.

İlk kez AKP’den aday adaylığı için başvuru yapacak kişilerin Genel Bilgi Taraması (GBT) titiz bir şekilde araştırılacak. Bu kişilere referans o ilin mevcut vekilleri olacak.

CHP’NİN KALELERİ CHP’LİLERLE VURULACAK

AKP, su seçimde 2002’deki gibi bir aday adayı belirleme yöntemine gidiyor. Özellikle CHP’nin güçlü, AKP’nin zayıf olduğu illerde başvurulardan çok “teklif götürme” yöntemi uygulanacak. CHP kökenli, o ilde sayılan ve yatırımları ön planda olan işadamı, sendikacı, sanatçı gibi kişiler araştırılacak. Bugüne kadar aktif siyasette yer almayanla da teklif gidecek.

Öte yandan milletvekili listeleri oluşturulurken tüm kesimlerin temsiline önem verilecek. Sanatçı, sporcu gibi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@