Ak Partili Rıza Posacı Ekonomik İstikrar Kalkanı Destek Paketi'nin İçeriğini Açıkladı!

Ak Parti Aydın Milletvekili Rıza Posacı Ekonomik İstikrar Kalkanı Destek Paketi'nin içeriğini açıkladı. İşte 19 Maddelik destek paketi...

Haberler 19.03.2020, 16:15
Ak Partili Rıza Posacı Ekonomik İstikrar Kalkanı Destek Paketi'nin İçeriğini Açıkladı!

Ak Parti Aydın Milletvekili Rıza Posacı Ekonomik İstikrar Kalkanı Destek Paketi'nin içeriğini açıkladı. İşte 19 Maddelik destek paketi...

Posacı'nın açıklamaları şöyle;

12 Aralık 2019 da Çin’de tespit edilen bir çeşit korana virüs olan KOVID-19 salgını başta Çin,İtalya,İran ve İspanya  olmak üzere tüm dünyayı hızla etkisi altına almıştır ve bu etkinin bir süre daha süreceği görülmektedir.

Bugün itibariyle dünya çapında enfekte olduğu tespit edilen kişi sayısı 210.000 cicvarında olup virüs nedeniyle hayatını kaybadenlerin sayısı 9000 i bulmuştur. Toplamda 166 ülkede görülen virüs ülkemizde ilk defa 10 Mart 2020 tarihinde tespit edilmiş olup Sağlık Bakanlığımızın ve Bilim Kurulu’nun aldığı tedbirler,şeffaf ve gerçekçi tutum neticesinde bugün itibariyle tespit edilen vaka sayısı 191 olup hayatını kaybeden vatandaşımız 2 dir.

Nisan ayı sonuna kadarki süreçte göstereceğimiz itidalli tutum ve Sağlık Bakanlığımızın belirlediği 14 kurala harfiyen uymamız,resmi kanallar dışından alınan haberlere itibar etmememiz bu salgından en az hasarla çıkmamızı sağlayacaktır.

Salgınla mücadele kapsamında alınan önlemlerin ekonomimizi etkisinin minimumda tutulması amacıyla 18.03.2020 Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından ilan edilen ve yürürlüğe sokulan “Ekonomik İstikrar Kalkanı Destek Paketi” ile 100 Milyar TL lik destek ile açılmıştır.

Bu paketle alınan önlemler;

1- Perakende, AVM, demir-çelik, otomotiv, lojistik, ulaşım, sinema, tiyatro, konaklama, yiyecek-içecek, tekstil-konfeksiyon ve etkinlik-organizasyon sektörleri için Muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemelerini 6’şar ay erteliyoruz.

2- Konaklama Vergisini Kasım ayına kadar uygulamayacağız.

3- Otel kiralamalarına ilişkin irtifak hakkı bedelleri ve hasılat payı ödemelerini Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için 6 ay süreyle erteledik.

4- İç havayolu taşımacılığında 3 ay süreyle KDV oranını yüzde 18’den yüzde 1’e indiriyoruz.

5- Kovid-19 salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemelerini asgari 3 ay öteleyecek ve gerektiğinde bunlara ilave finansman desteği sağlayacağız.

6- İhracattaki geçici yavaşlama sürecinde kapasite kullanım oranlarının korunması amacıyla ihracatçıya stok finansmanı desteği vereceğiz.

7- Bu dönemde işlerinin olumsuz etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnaf ve sanatkârların Halkbank’a olan kredi borçlarının Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemelerini 3 ay süreyle ve faizsiz olarak erteleyeceğiz.

8- Kredi Garanti Fonu limitini 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartacak, kredilerde önceliği gelişmelerden olumsuz etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ’lere vereceğiz.

9- Vatandaşlarımız için uygun ve avantajlı şartlarda sosyal amaçlı kredi paketleri devreye alınmasını teşvik edeceğiz.

10- 500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir miktarını yüzde 80’den yüzde 90’a çıkartacak, asgari peşinatı yüzde 10’a düşüreceğiz.

11- Koronavirüs etkisiyle Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline “mücbir sebep” notu düşülmesini sağlayacağız.

12- Asgari ücret desteğini devam ettireceğiz.

13- Mevzuatımızdaki esnek ve uzaktan çalışma modellerinin daha etkin hâle getirilmesini temin edeceğiz.

14- Kısa çalışma ödeneğini devreye alacak, bundan faydalanmak için gereken süreçleri kolaylaştırılacak veya hızlandırılacağız. Böylece faaliyetine ara veren işyerlerindeki işçilere geçici bir gelir desteği verirken, işverenlerin de maliyetini azaltmış olacağız.

15- En düşük emekli maaşını 1.500 liraya yükseltiyoruz.

16- Emeklilerin bayram ikramiyesini Nisan ayı başında ödüyoruz.

17- Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre ihtiyaç sahibi ailelere yapılacak nakdi yardımlar için ilave 2 milyar liralık bir kaynak ayırıyoruz.

18- İstihdamdaki sürekliliği temin etmek amacıyla 2 aylık telafi çalışma süresini 4 aya çıkartıyoruz.

19- Tek başına yaşayan 80 yaş üstü yaşlılarımız için sosyal hizmet ve evde sağlık hizmetlerinden oluşan periyodik takip programını devreye alıyoruz.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@