Ak Partili Halil Etyemez Açıkladı: Konya'ya Hangi Yatırımlar Yapıldı?

Ak Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda söz alarak Ak Parti hükümeti tarafından Konya'ya yapılan yatırımlar ile ilgili konuşma yaptı. Sözlerine "İstanbul Milletvekilimiz Rümeysa Kadak'a geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum ve millî güreşçimiz Süleyman Karadeniz'i de buradan tebrik ediyorum." ifadelerini kullanarak başladı.

Haberler 18.02.2020, 16:34
Ak Partili Halil Etyemez Açıkladı: Konya'ya Hangi Yatırımlar Yapıldı?

Ak Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda söz alarak Ak Parti hükümeti tarafından Konya'ya yapılan yatırımlar ile ilgili konuşma yaptı. Sözlerine "İstanbul Milletvekilimiz Rümeysa Kadak'a geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum ve millî güreşçimiz Süleyman Karadeniz'i de buradan tebrik ediyorum." ifadelerini kullanarak başladı.

Halil Etyemez'in TBMM'de yaptığı konuşma şöyle;

Saygıdeğer milletvekilleri, Konya'mıza yapılan yatırımlarla ilgili gündem dışı söz almış bulunmaktayım. Öncelikle yüce Meclisimizi saygıyla selamlıyorum.

Değerli milletvekilleri, göreve geldiğimiz 2002 yılından günümüze kadar ekonomiden sağlığa, ulaşımdan yerli ve millî sanayiye her alanda birçok başarıya imza attık. Yapılan yatırımlardan medeniyet şehri, sanayi kenti, tarım ve hayvancılığın başkenti Konya'mız da payını almıştır. AK PARTİ hükûmetleri olarak Konya'mıza 51 milyarın üzerinde yatırım yaptık.

İktidar olarak her zaman önceliğimiz eğitim oldu. Konya'mızda eğitime bugüne kadar yaklaşık 2 milyar lira yatırım gerçekleştirdik, okul sayısını 2 binin, derslik sayısını 22 binin, öğretmen sayısını ise 32 binin üzerine çıkardık. Konya'mıza Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Konya Teknik Üniversitesi olmak üzere iki devlet, bir de vakfa bağlı Konya Gıda ve Tarım Üniversitesini kazandırdık. Yaklaşık 20 bin öğrencimizin kalacağı yeni yurtları açtık. Millî maçların yapıldığı 42 bin seyirci kapasiteli stadyum, gençlik merkezleri, çeşitli branşlarda spor tesisleri, yüzme havuzlarını vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Yıllık 400 bin kişinin ziyaret ettiği 5 bin metrekare kapalı alanda aynı anda 20 bin kelebeğin uçtuğu, Avrupa'nın en büyük, Türkiye'nin tek kelebek vadisini Konya'mızın hizmetine sunduk.

Sağlıkta toplam 2.395 yatak kapasiteli 31'i hastane olmak üzere 80'in üzerinde tesis yaptık, yatak sayımızı 7.686'ya çıkardık. 1.250 yataklı Karatay Şehir Hastanemizin de açılışını bu yıl içerisinde inşallah gerçekleştireceğiz.

Konya'mızda 23.772 konut projesi yaptık, 4 bin sosyal konutu da hayata geçireceğiz. Konya'mızda 14 ilçemizi doğal gazla buluşturduk. Karapınar ilçemizde kurulacak olan bin megavat kapasiteli dünyanın en büyük güneş enerjisi santralinin nisan ayı itibarıyla panellerinin kurulmasına başlayacağız.

Değerli milletvekilleri, şüphesiz medeniyetin en büyük göstergesi olan ulaşıma ayrı bir önem verdik. Konya'mızın bölünmüş yol mesafesini 1.100 kilometrenin üzerine çıkardık. Konya'yı yüksek hızlı trenin merkezi hâline getirdik. Konya Havalimanı'nın yıllık 3 milyon yolcu kapasiteli yeni terminal binasını yaptık ve yolcu trafiğini yıllık 1 milyonun üzerine çıkardık. 7,5 milyar lira maliyetli Konya metrosunu da inşallah hayata geçiriyoruz. Yıllık 3 milyon yolcuya hizmet verebilecek olan Yüksek Hızlı Tren garı, Konya'mızı lojistik üstü hâline getirecek Kayacık Lojistik Merkezi, ASELSAN ve Konya sanayicilerimizin iş birliğiyle savunma sanayisiyle ilgili fabrika da inşallah önümüzde süreçte hizmete girecek. Diğer yandan Konya'mızın önümüzdeki yıl 5. İslami Dayanışma Oyunları'na da ev sahipliği yapacak.

Değerli milletvekilleri, konuşmamın başında da ifade ettiğim gibi Konya'mız, tarım ve hayvancılığın başkentidir. Konya, Türkiye tarım alanlarının yaklaşık yüzde 8'ine karşılık gelen 1,9 milyon hektar tarım alanıyla ülkemizin en büyük tarım alanına sahip. Konya'mızın tarımsal üretim değeri son on sekiz yılda 9 kat artarak 20 milyara yaklaşırken tarımsal ihracatımız yine on sekiz yılda 20,3 kat artarak yaklaşık 400 milyon dolara ulaşmıştır. Konya tarım makineleri imalatının yüzde 65'ini, ihracatının da yüzde 70'ini gerçekleştirmektedir. Konya'mız ülkemizde yine tahıl üretiminde 1'inci, 927 bin büyükbaş hayvan varlığıyla 1'inci, 2 milyon 460 bin küçükbaş hayvan varlığıyla 2'nci, 1 milyon 388 bin ton süt üretimiyle de 1'inci sıradadır.

Konyalı çiftçilerimizin üretimini arttırmak, onlara destek olmak için on sekiz yılda 8,4 milyar lira hibe verdik. Şüphesiz, Konya tarımımızın can damarı sudur. Bunun bilincinde olarak 2003-2020 yılları arasında 9,4 milyar liralık yatırım yaparak toplam 260 tesisi hizmete aldık. Osmanlı'dan bugüne uzanan asırlık rüya proje Mavi Tünel'i hayata geçirdik. 796.444 dekar araziyi sulamaya açarak çiftçilerimize yıllık 650 milyon lira tarımsal gelir artışı sağladık. Suyun tasarruflu kullanılması için yaklaşık 1 milyar lira bedelli İvriz Sağ Sahil ve Sol Sahil Kapalı Sulama Sistemlerini Konya Ereğli'mizde hayata geçiriyoruz. Konya'mızın sulanabilir tarım alanı 1 milyon 704 bin 164 hektar iken şu anda sulanan alan yaklaşık 500 bin hektardır. Sulanan alanı daha fazla artırarak Konya'mıza dış havzalardan su getirmek için çeşitli su kaynakları üzerinde proje çalışmalarımızı titizlikle sürdürmekteyiz. Bu projeler hayata geçtiği takdirde yıllık 500 milyon TL millî ekonomiye katkı sağlayacak. Konya'mızda 105 milyonun üzerinde fidanı toprakla buluşturduk.

Değerli milletvekilleri, tarih boyunca nice medeniyetlerin zirvesi, şehri olan Konya'mıza yapılan bu yatırımlar Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde artarak devam edecektir.

Konya'mıza yapılan ve yapılacak olan hizmetlerin gerçekleşmesinde destekleriyle her daim yanımızda olan Cumhurbaşkanımıza, bakanlarımıza, milletvekillerimize, emeği geçenlere ve Konyalı hemşehrilerimize şükranlarımı sunuyor, Genel Kurul'u saygıyla selamlıyorum.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@