Adına bile tahammül edemiyorlar

CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyet tarihini yok sayan yeni müfredat taslağını sert bir dille eleştirdi.

Haberler 17.01.2017, 20:08
Adına bile tahammül edemiyorlar

CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyet tarihini yok sayan yeni müfredat taslağını sert bir dille eleştirdi. Yüceer, eğitimin toplum mühendisliğinin temeli haline getirildiğini, laik ve bilimsel eğitimin yerini gerici bir anlayışın aldığını belirterek, “Açıklanan yeni müfredat taslağı Atatürk’e ve onun kurduğu Cumhuriyete  tahammülsüzlüğü bir kez daha ortaya koymuştur” dedi.

CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyet tarihini yok sayan yeni müfredat taslağını değerlendirdi. Yazılı basın açıklaması yapan Yüceer, Anayasa değişiklik teklifi ile rejimi değiştirmek isteyen iktidarın sistemli bir şekilde Cumhuriyetin kazanımlarına yönelik saldırılarını sürdürdüğün bildirdi.

ADINA DAHİ TAHAMMÜL EDEMİYORLAR

CHP’li Yüceer, İktidar, Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün adına dahi tahammül edememektedir. O’nun adını stat, cadde ve okullardan, TC ibaresini kamu kurumlarından kaldıran AKP şimdi de eğitim politikaları üzerinden Atatürk ve Cumhuriyet ile hesaplaşmaktadır. Eğitim sisteminin yapılan değişikliklerle istikrarsızlaştırıldığı, milli olmaktan çıkarıldığı, toplum mühendisliğinin temeli haline getirildiği, laik ve bilimsel eğitimin yerini gerici bir anlayışın aldığı okullarımızda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan yeni müfredat, bu tahammülsüzlüğü bir kez daha ortaya koymuştur” dedi.

YANDAŞLARLA HAZIRLANAN YENİ MÜFREDAT

AKP’nin fikri dünyasına yakın sendika, dernek ve cemaatlerin ihtiyaçlarını karşılayan ders programlarının yürürlükte olduğu okullarda, yeni müfredatla  birlikte Atatürk’ün adının silinmek istendiğini söyleyen Yüceer, yeni müfredatta, “Atatürkçülük” kavramının sosyal bilimler derslerinin müfredatından tamamen çıkarıldığını, Atatürk’ün işlenişinin kapsamının daraltıldığını bildirdi. Yüceer, öğretmenlerin ders anlatımı ve okullarda kullanılacak kitapların hazırlanmasının temel metinleri olan müfredat taslaklarında, ilkokul 1. sınıfında Hayat Bilgisi dersi ve ortaöğretimde sosyal bilgiler derslerinden Atatürkçülük konularının çıkarıldığını, “Atatürkçülük” kavramının yer aldığı tek dersin ise ortaöğretimde başlayan ‘İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük’ dersi olduğunu belirtti.

Atatürkçülüğün yalnızca bir ders değil, çağdaş ve aydınlık bir Türkiye  ve laik, bilimsel eğitim demek olduğunu kaydeden  Yüceer, tek adam rejimini dayatan Anayasa değişikliğine uygun olarak hazırlanan bu müfredatın, laik ve bilimsel eğitimi yok etmeyi amaçlamak olduğunu belirterek şöyle devam etti:

PİSA sıralamasında son sıralarda olduğumuz göz önüne alındığında iktidarın derdinin çağdaş eğitim olmadığı açıktır. Tek dertleri kendi ideolojik gündemlerini çocuklarımıza da dayatmaktır.  Dış politikada, ekonomi, güvenlikte ülkeyi  adım adım uçurumun kenarına getiren iktidar Eğitimi çağdaş değerlerden uzaklaştırarak şimdi de çocuklarımızın geleceğini tehlikeye atmaktadır.  Bu yanlış yoldan bir an önce dönülmelidir.

ASLA SİLEMEZSİNİZ

Özellikle Atatürk sevgisinin yurttaşların kalbinden silinemeyeceğini söyleyen Yüceer, “Manevi varlığını unutturmak için ucuzluklar  peşinde bilmelidir ki; Atatürk’ün halkımızın gönlündeki o müstesna yeri asla değişmeyecektir.   Bıraktığı eserler ile ulusumuzun kalbinde sonsuz bir sevgiyle yaşayacak, devrimleri ve fikirleri ile yaktığı meşale, yolumuzu aydınlatmaya devam edecektir. Bu ülke, Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyetidir ve ilelebet böyle de kalacaktır” dedi.

Kaynak: KamuGundemi.com
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@