ADD'li gençler Atatürk’ün Gençliğe Hitabesini okudu

ATATÜRKÇÜ Düşünce Derneği (ADD) Kayseri Şubesi üyeleri, Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’nin okudu.

Haberler 20.10.2016, 14:31 22.10.2016, 14:27
ADD'li gençler Atatürk’ün Gençliğe Hitabesini okudu
Cafer ZENGİN - ATATÜRKÇÜ Düşünce Derneği (ADD) Kayseri Şubesi üyeleri, Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’nin okudu.

Vatandaşlara da Gençliğe Hitabe'nin yer aldığı broşürleri dağıtan dernek üyeleri adına basın açıklamasını yapan Gençlik Kolları Şube Başkanı Uğurcan Soysal şöyle dedi:
"Bu ülkede Kurtuluş mücadelesi de, Cumhuriyet devrimi de kolay gerçekleşmedi. Kimse mevcut rejime karşı yıkmayı, değiştirmeyi veya herhangi bir şekilde saldırmayı aklından dahi geçirmemelidir, aksi halde Gençliğe Hitabe’den aldığımız yetkilileri kullanmakta tereddüt etmeyiz" dedi.

Yapılan basın açıklamasının ardından ADD üyeleri 'Mustafa Kemal’in askerleriz', 'Türkiye laiktir laik kalacak' sloganları attı. (DHA)
 
Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi

Ey Türk Gençliği!

Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.

Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahilî ve haricî bedhahların olacaktır. Bir gün, İstiklâl ve Cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerâit, çok nâmüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!
 
 
Mustafa Kemal Atatürk
20 Ekim 1927

atatürk imza
Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@