Adana'da FETÖ iddianemsesi hazırlandı bakın kaç yıl isteniyor

ADANA'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında 37'si tutuklu 103 iş adamı hakkında 25 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmaları istemiyle iddianame hazırlandı.

Haberler 13.11.2016, 17:45
Adana'da FETÖ iddianemsesi hazırlandı bakın kaç yıl isteniyor

Salih ÜÇTEPE (DHA) - ADANA'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında 37'si tutuklu 103 iş adamı hakkında 25 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmaları istemiyle iddianame hazırlandı.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ/PDY soruşturmaları kapsamında örgüte finans sağladıkları iddia edilen 145 iş adamı hakkında adli işlem yapılırken 37'si tutuklandı.


Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı 37'si tutuklu 103 iş adamı hakkında 'terör örgütüne üye olmaktan' 15 yıl, 'terör örgütüne finans sağlamak' suçundan da 10 yıl olmak üzere toplam 25 yıl hapis cezası ile cezalandırılmaları istemiyle iddianame hazırlarken 42 iş adamı hakkında ise takipsizlik kararı verdi.

İddianameye yansıyan detaylarda darbe girişimi gecesi bazı iş adamlarının terör örgütü ile bağlantılarının olduğunun ve örgüte finans sağladıklarının anlaşılmaması için ellerine Türk bayraklarını alıp sokaklara çıktığı, bazılarının ise Ankara'ya gidip Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önünde demokrasi nöbeti tuttuğu belirtildi. Sanık iş adamlarının FETÖ/PDY ile bağlantılı derneklere üye oldukları ve sohbet toplantıları yaparak himmet adı altında para topladıkları kaydedilirken, bir iş adamının oğlunun darbe girişimi gecesi camideki imama müdahale edip sala okumasını engellediği iddianameye yansıdı. Bazı iş adamlarının örgüt yardımıyla kısa sürede anormal bir şekilde büyüdüklerinin dikkat çekildiği iddianamede sanık iş adamlarından farklı olarak 54 şirketin mal varlıklarına el konulması için ihtiyati tedbir istendi. İddianame terör suçlarına bakan 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. İddianamenin kabul edilmesinin ardından 103 iş adamının yargılanmasına başlanacak.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@