Açığa alınan memur hangi haklarını kaybediyor? Açığa alınmak ne demek?

Açığa alınmak nedir? Devlet memuru açığa alınırsa ne olur? Hangi haklarını kaybeder? açığa alınmak ne demek...

Haberler 21.07.2016, 04:45 24.05.2017, 23:36
Açığa alınan memur hangi haklarını kaybediyor? Açığa alınmak ne demek?

Açığa alınmak nedir? Devlet memuru açığa alınırsa ne olur? Hangi haklarını kaybeder?

Darbe girişimi sonrası birçok kamu kurumunda binlerce memur açığa alındı. 50 bine yakın memur açığa alındı. Peki açığa alınmak ne demek? Açığa alınan memurlar hangi haklarını kaybedecek? Açığa alınan memurların maaşı kesilecek mi?
657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 137-145'inci maddelerinde açığa alınma şöyle tanımlanıyor: Görevi başında kalmasında sakınca görülecek "devlet memurları" hakkında alınan ihtiyati bir tedbirdir. kamuoyunda açığa alınma ya da el çektirme olarak bilinmesine karşın mevzuatta böyle tarif edilmemiştir. yine kamuoyunda yanlış bilinen yaygın bir konuda açığa alınan memurun memuriyet hayatı biter şekinde yorumlanmasıdır. Fakat açığa alınan bir memur işten atılarak memuriyet hayatı biter diye bir durum söz konusu değildir.
Açığa alınan devlet memurları hakkında görevden uzaklaştırmayı izleyen 10 işgünü içinde soruşturmaya başlanması şarttır. görevden uzaklaştırma şayet bir disiplin kovuşturması kapsamında yapılıyorsa soruşturma ve uzaklaştırma en çok 3 ay devam edebilir, ceza kovuşturması kapsamında yapılıyorsa görevden uzaklaştırmaya yetkili amir (bu amir aynı zamanda müfettişlerin görevden uzaklaştırdıkları memurlar hakkında atamaya yetkili amir'dir) ilgilinin durumunu her 2 ayda bir inceleyerek görevine dönüp dönmemesi hakkında bir karar verir. görevden uzaklaştırılan ve görevi ile ilgili olsun veya olmasın herhangi bir suçtan tutuklanan veya gözaltına alınan memurlara bu süre içinde aylıklarının 2/ 3'ü ödenir ve bu memurlar kanunun öngördüğü sosyal hak ve yardımlardan faydalanmaya devam ederler. Görevine geri döndüğünde bu süreç içerinde Maaşından kesilen 1/3'lül tutar/ tutarlar faiziyle birlikte ödenir.

Olağanüstü hâlin uygulanmasında görev ve yetki olağanüstü hal bir ili kapsıyorsa il valisine; bir bölge valiliğine bağlı birden çok ilde ilân edilmesi halinde bölge valisine; birden fazla bölge valisinin görev alanına giren illerde veya bütün yurtta ilân edilmesi halinde koordinasyon ve işbirliği Başbakanlıkça sağlanmak suretiyle bölge valilerine aittir.

İşte açığa alınan personel sayısı: 

Milli Eğitim Bakanlığı: 15 Bin 200 kişi

Özel Okullardaki Öğretmenler: 21 Bin kişi

İşçişleri Bakanlığı: 8 Bin 777 kişi

Hakim ve Savcı sayısı: 2 bin 375  kişi

Dekanlar: Bin 577 kişi

Diyanet İşleri Başkanlığı: 492 kişi

Aile Sosyal ve Politikalar Bakanlığı: 393 kişi

TRT: 370 kişi

Gençlik ve Spor Bakanlığı: 245 kişi

Başbakanlık: 257 kişi

MİT: 100 kişi

Cihan Haber Ajansı: 60 kişi

Kalkınma Bakanlığı: 16 kişi

Maliye Bakanlığı: Bin 500 kişi

Enerji Piyasaları Kurumu: 25 kişi

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı: 300 kişi

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@