ABD,İngiltere ve Fransa Suriye'yi vurdu

Dakika Dakika tüm gelişmeler haberimizde...

Haberler 14.04.2018, 10:05
ABD,İngiltere ve Fransa Suriye'yi vurdu

Trump'ın Suriye'yi vurma emri verdiğini açıklamasının ardından ABD ordusu Şam Havaalanı'nı vuruldu.

En Son Haber - .Trump, Fransa ve İngiltere'nin kendilerine katılarak Suriye'ye ortak operasyona başladıklarını açıkladı. Suriye'nin başkenti Şam'a Tomahawk füzleri atıldı. ABD, saldırının sebebinin, "Kimyasal saldırılar bir daha olmaması için cezalandırma yapılamalı" olarak belirtti.

Operasyonun başlamasının ardından önce Şam'daki havaalanı ve yine Şam'daki bilimsel araştırma tesisinin vurulduğu belirtildi.

Reuters, "Şam'a ilk füzeler düşmeye başladı" açıklaması yaptı. Suriye yerel kaynakları da Şam Havaalanı'nın vurulduğunu doğruladı.

İngiltere harekatı doğruladı: 4 Tornado uçağımız katıldı

Suriye'ye yapılan operasyona katıldııklarını duyuran İngiltere, "Harekata 4 Tornado uçağımız katıldı" açıklamasını yaptı.

ABD, İngiltere ve Fransa'nın Suriye'ye karşı bir saldırı başlatıp başlatmayacağı merak konusuydu. Trump'ın savaşın başladığını açıklaması üzerine harekattaki ortaklarından İngiltere operasyonu doğruladı.

İngiltere, suriye'ye düzenledikleri harekata 4 Tornado uçağı ile katıldıklarını belirtti.

Suriye: 13 füzeyi imha ettik

ABD ve İngiltere'nin hava harekatı başlaması üzerine Suriye'deki hava savunma sistemleri devreye girdi. Suriye'den 13 füzenin imha edildiği açıklaması geldi.

Duma'da kimyasal silah kullandığı yönünde kanıtları olduğunu belirterek Trump'ın savaşı başlatmasının ardından Suriye'de hava savunma sistemleri devreye girdi.

Yerel kaynaklar öncelikle Şam'da Şam Havaalanı ve bilimsel araştırma merkezinin vurulduğunu açıklamıştı. Hava harekatının devam ettiği Suriye'de, rejimden "13 füzeyi havada imha ettik" açıklaması yapıldı.

Fransa: Kırmızı çizgi aşılmıştı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Suriye'de ABD ve İngiltere ile ortak gerçekleştirdikleri operasyonun, rejimin kimyasal tesislerine yönelik olduğunu belirtti.

"KİMYASAL TESİSLER VURULDU"

Konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Macron, geçen hafta Suriye'nin Duma kasabasına düzenlenen kimyasal saldırı ile "kırmızı çizginin aşıldığını" vurguladı.

Kimyasal saldırının arkasında Suriye rejiminin olduğunu kaydeden Macron, ABD ve İngiltere ile gerçekleştirdikleri saldırının Suriye rejiminin kimyasal silah üretim tesisleri ile sınırlandırıldığını ifade etti.

Macron, saldırıda ne tür mühimmat veya silah kullanıldığı ile hangi tesislerin hedeflendiğine ilişkin detay vermedi.

ABD'nin Suriye'ye hava harekatı son buldu

TSİ, saat 04.00'te Trump'ın "Vur emri verdim" açıklaması ile Fransa, İngiltere ve ABD, Suriye'ye karşı hava harekatına başladı. 1 saat süren hava harekatında Şam Havaalanı ve Şam'daki bilimsel araştırma merkezi vuruldu.

3 HEDEF BELİRLENMİŞTİ

ABD ve müttefikleri Fransa ile İngiltere'nin hareket başlattığı Suriye'de 3 hedefin belirlendiği açıklandı. Yapılan açıklamada, askeri bölgelerin, kimyasal maddelerin tutulduğu depoların ve bilimsel araştırma merkezlerinin hedef alındığı belirtildi.

Pentagon'dan yaplan açıklamada da belirlenen hedeflerin vurulduğu söylendi.

Hedef alınan yerlerin arasında ise, Mezze Havaalanı, Şam Havalanı ve bilimsel araştırma merkezinin bulunduğu Març Muhayyil yer alıyor.

Ayrıca, askeri üssün bulunduğu Dumayr da hedefler arasında yer aldı.

"BELİRLEDİĞİMİZ HEDEFLERİ VURDUK"

Tomahawk füzelerinin kullanıldığı, ABD, Fransa ve İngiltere'nin hava harekatı da düzenlediği harekat 1 saat sürdü.

ABD Savunma Bakanlığı, "Esad ilkeleri bir kez daha ayaklar altına alıp kadınları erkekleri ve çocukları katletmiştir. Biz bu zalimlik sonrasında hem de ABD'nin çıkarlarını ve geleceğini korumak için harekete geçme kararı aldık. ABD, kimyasal silahların kullanılmaması ve yaygınlaşmaması için harekete geçmiştir. Rejimin kimyasal silah laboratuvarlarını azaltmak için hareket geçme kararı aldık." denildi.

Yapılan açıklamada; "Esad rejimi geçen yıl alması gereken mesajı almamış. Gaddar ve askerlerine 'kimyasal silah kullanırsanız bunun karşılığını vereceğiz' mesajını veriyoruz. Bu kez müttefiklerimizle birlikte daha sert mesaj veriyoruz. Uluslararası hukuka karşı gelinmeyeceği öğrenilmeli. Bu harekat sadece Suriye rejimine karşı yapılmaktadır. Sivillere zarar gelmemesi için elimizden geleni yapacağız." ifadelerine yer verildi.

Rusya'dan ABD'ye tehdit

Rusya'nın ABD Büyükelçisi, "Sonuçların olacağı konusunda uyarmıştık. Bu saldırı sonuçsuz kalmayacak" ifadelerine yer verirken, "Suriye barış içinde bir gelecek şansına sahipken bakenti saldırıya uğradı. ABD uluslararası hukuku ihlal etti." açıklaması yapıldı.

"SENARYO UYGULANIYOR"

Rusya’nın ABD Büyükelçisi Anatoly Antonov, Twitter’dan yaptığı açıklamada, ABD’nin Suriye’ye yönelik askeri hava saldırısının sonuçlarının olacağı konusunda uyarıda bulunarak, Rusya’nın Cumhurbaşkanına hakaret edilmesinin kabul edilemeyeceğini de sözlerine ekledi.

Antonov attığı twitte, "Önceden tasarlanmış bir senaryo uygulanıyor. Yine, tehdit altındayız. Bu tür eylemlerin sonuçsuz kalmayacağı konusunda uyardık. Rusya Cumhurbaşkanına hakaret etmek kabul edilemez. Kimyasal silahların en büyük cephaneliğine sahip olan ABD diğer ülkeleri suçlamak gibi bir hakka sahip değil." ifadelerini kullandı.

Suriye'de vurulan bölgeler belli oldu

ABD, Fransa ve İngiltere tarafından Suriye'ye yapılan hava harekatı 1 saat sürdü. Yapılan ilk gün saldırısı hakkında Pentagon'un, "Belirlenen hedefler vuruldu" dediği yerler belli oldu.

ASKERİ NOKTALAR DA VURULDU

İlk etapta başkent Şam'daki Cumhuriyet Muhafızları, Dumeyr Havaalanı, Şam Uluslararası Havalimanı çevresi, Cemeyre Bilimsel Araştırmalar Merkezi, Kasyun Dağı'ndaki hava savunma sistemleri, Kisve ve Kalamun bölgelerindeki askeri noktalar vuruldu.

ABD, İngiliz ve Fransız güçleri ayrıca rejimin kontrolünde bulunan Hama ilinde havaalanı, Humus ilinin Kuseyr bölgesinde Hizbullah güçleri, Dera'da 89. Tugay olarak bilinen İran güçleri ve bazı askeri noktalar, Suveyda ilinde Halhala Havaalanı ve Dera ilinin İzra bölgesindeki hedeflere saldırı gerçekleştirdi.

Bu arada, Beşar Esad rejimi medyası hava savunma birliklerinin saldırılara karşılık vererek bazı füzeleri havada imha ettiğini öne sürdü.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@