6 milyon vatandaşımız işsiz

CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, Türkiye'de işsizliğin giderek yükseldiğini ve bu yükselişin kronikleşen bir işsizlik sorununa dönüştüğünü söyledi ve "Altı milyon vatandaşımız işsiz"...

Haberler 17.10.2016, 15:59
6 milyon vatandaşımız işsiz
CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, Türkiye'de işsizliğin giderek yükseldiğini ve bu yükselişin kronikleşen bir işsizlik sorununa dönüştüğünü söyledi ve "Altı milyon vatandaşımız işsiz" dedi.

Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarını kapsayan Temmuz dönemi işgücü verilerinin geçen yılın aynı dönemine göre 354 bin kişi arttığına dikkat çeken Böke, işsiz sayısının da toplam 3 milyon 324 bin kişi olduğuna dikkat çekti ve ekledi:
“Üstelik TÜİK verilerinin satır araları, kritik bir gerçeği daha ortaya koydu. İstatistiki olarak işsiz kategorisinde sayılmayan, ancak iş bulursa çalışmaya hazır ancak bu ekonomik düzen sebebiyle umudunu kaybetmiş olanlar da dahil edildiğinde gerçek işsiz sayısının 5 milyon 872 bin kişiye, işsizlik oranının da yüzde 18.9’a ulaştığı ortaya çıkıyor. Yani gerçekte Türkiye’de halen yaklaşık 6 milyon vatandaşımız işsiz, çalışmak istiyor ama iş bulamadığı için çalışamıyor.”

Böke, CHP’nin defalarca, “Bir ülkede üretim yoksa, iş de yoktur” dediğine dikkat çekerek, KHK’larla yönetilen hukukun olmadığı, istikrarsız ülkelerde yatırım da olmayacağını vurguladı ve şöyle dedi:

“Bu belirsizlik ve istikrarsızlık ortamı sürdüğü sürece, işsizliğin de artmaya devam edeceği şimdiden bellidir.  Bu nedenle işsizlik, hükümetin kötü ekonomi yönetiminin sonucudur. Yapılması gerekenler belliyken, bu ülkeyi istikrarsızlık ve belirsizliğe sürükleyen AKP hükümeti, vatandaşını giderek artan bir işsizlik sorununa teslim ediyor. Oysa iyi bir ekonomi yönetimi, istikrarı sağlayarak, yatırım iklimini güçlendirecek, demokrasi ve hukukun üstünlüğünün egemen olduğu bir siyasetle işsizlik sorunu çözülebilir."

Açıklamasını, "Verilerin gösterdiği bir başka kritik gelişme genç işsizliğindeki çok büyük artış" diye sürdüren Böke, "15- 24 yaş arası genç nüfusta işsizlik oranı 1,5 puanlık artış ile yüzde 19,8’e yükseldi. Bu, çalışma çağındaki her 5 gençten birinin işsiz kalmaya devam ettiği, üstelik her geçen ay, bu genç işsizlere daha fazla gencin katıldığını gösteriyor. Böyle bir tabloda gençlere ne bugüne ne de geleceğe dönük umut var” uyarısında bulundu. (DHA)
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@