400 bin uyuşmazlık arabuluculukla çözümlenecek

400 bine yakın uyuşmazlığın arabuluculukla çözümlenmesinin hedeflendiğini açıkladı.

Haberler 05.05.2017, 14:01
400 bin uyuşmazlık arabuluculukla çözümlenecek

Mustafa KOZAK- ADALET Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanı Hakan Öztatar, işle ilgili ihtilafların mahkemeden önce arabulucuya götürülmesini öngören tasarı yasalaştığında 400 bine yakın uyuşmazlığın arabuluculukla çözümlenmesinin hedeflendiğini açıkladı.


Hakan Öztatar, Antalya Su Otel'de 'Ticari Uyuşmazlıklarda Arabuluculuk ve Arabuluculukta Avukatın Rolü' konulu sempozyuma katıldı. Avrupa Konseyi'nden temsilciler ile ABD İngiltere, İtalya ve Yunanistan'dan arabulucuların da konuşmacı olarak yer aldığı sempozyumun açılışında konuşan Hakan Öztatar, Türkiye'deki arabuluculuk uygulamaları hakkında bilgi verdi. Öztatar, hukuki uyuşmazlıkları en kestirme yoldan çözmenin yolunun arabuluculuktan geçtiğini söyledi. Öztatar, arabuluculuğun hukuki uyuşmazlıkları kısa sürede çözüme kavuşturduğu gibi taraflar arasındaki husumete de son verdiğini belirterek, “Bir hukuki uyuşmazlık mahkemeye götürüldüğünde ortalama 200 ile 400 gün arasında karar veriliyor. Ancak verilen karardan bir taraf üzgün ayrılıyor. Arabuluculukta ise taraflar uzlaşmayla ayrılıyor. Neden hukuki uyuşmazlıklar sırasında işadamlarımız üzülsünler ki? İşadamlarımız husumetleşmek yerine neden sorunlarını barışçı yoldan çözümlemesin? Arabuluculuk hukuki sorunu çözdüğü gibi insanlar arasındaki ilişkileri de düzeltiyor. Husumetleri yok eden bir süreç olarak karşımıza çıkmakta" dedi.


400 BİNE YAKIN UYUŞMAZLIĞIN ÇÖZÜMÜ HEDEFLENİYOR


Hükümetin arabuluculuğa büyük önem verdiğini anlatan Öztatar, işle ilgili hukuki uyuşmazlıkların bu konudaki tasarı yasalaştıktan sonra önce arabuluculara götürülmesi gerekeceğini söyledi. Bu konuda hazırlanan kanun tasarısının şu an Başbakanlıkta olduğunu anlatan Öztatar, “Bu tasarı yasalaştığında işle ilgili ihtilaflarda önce arabulucuya gidilecek. Çözümlenemezse daha sonra mahkemeye gidilebilecek. Bu şekilde 400 bine yakın uyuşmazlığın arabuluculukla çözümlenmesi hedeflenmekte" dedi. öztatar, uyuşmazlıkların arabulucu sayesinde çözümünün aynı zamanda ekonomik olduğunu da sözlerine ekledi. 


VALİ SERTİFİKASINI SEMPOZYUMDA ALDI


Emekli olduktan sonra arabuluculuk yapmak için Antalya Adliyesi'ndeki kursları bitirenler için düzenlenen sertifika törenine  katılamayan Vali Münir Karaloğlu da belgesini Akdeniz Üniversitesi Rektörü Mustafa Ünal ile Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Altunkaya'nın elinden aldı. Sempozyum açılışında yaptığı konuşmada arabulucu olabilmek için sınavları da geçmek gerektiğini anlatan Vali Karaloğlu, “Dersleri bitirdik de sınavdan korkuyoruz. Bir arabulucu adayı olarak aranızdayım" diye espri yaptı.

Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz da adliyede mahkeme yönetim sistemi adı altında bir sistem kurmaya çalıştıklarını söyledi. Bu çalışma tamamlandığında idare mahkemelerinden boşalan bölümde arabulucuların taraflar arasında müzakereleri yapabileceği görüşme odaları hazırlanacağını belirten Solmaz, hukukta arabuluculuk gibi cezada da uzlaşma odaları tahsis edeceklerini açıkladı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@