40 saniyelik mülakat ve hakimlik

Barış Yarkadaş hakimliğe geçiş sınavını kazananların 40 saniyelik mülakattan geçirildiğini savundu.

Haberler 03.05.2017, 14:41
40 saniyelik mülakat ve hakimlik

DHA'dan Nursima KESKİN'in haberine göre; CHP'li Barış Yarkadaş avukatlıktan hakimliğe geçiş sınavlarını kazananların 40 saniyelik mülakattan geçirildiğini savunarak bu kişilerin isim ve resimlerinin yer aldığı afişi gösterde. Yarkadaş Adalet Bakanına çağrıda bulunuyorum: Avukatlıktan hakimliğe geçiş sınavının üzerindeki şaibeyi ortadan kaldırın. Kimin kaç puan aldığını ve mülakaatları nasıl geçtiğini açıklayın. Açıklayamıyorsanız sınavı iptal edin. Artık bu ülkede AKP'li olmayan hiç bir yurttaşın mahkemeler karşısında adil yargılanma hakkı yoktur."dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında avukatlıktan hakimliğe geçiş sınavını kazananların çoğunluğunun AK Parti teşkilatlarında göre aldığını ve AK Parti ile ibir ilişkisinin olduğunu savundu. Hakim olan kişilerin bir kısmının resminin ve isimlerinin yer aldığı afişi gösteren Barış Yarkadaş sınavı kazananların isimlerini tek tek okuyarak bunların AK Parti il ve ilçe teşkilatlarında görev yaptığını ileri sürdü. Barış Yarkadaş şöyle konuştu: "26 Aralık 2016 tarihinde avuktalıktan hakimliğe geçiş sınavları yapılıyor, bunların sonuçlarının açıklanması için referandumun bitmesi beklendi. 24 Nisan'da 1341 hakim adayının ismi açıklandı. Bunları masaya yatırdığımızda, iktidar 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yazılı sınavda aranan 70 puan şartını KHK ile kaldırdı. Yazılı sınva giren herkes hakim olabilme hakkını kazandı ama yazılı sınavı 80-92 puan ile geçen hakim adayları mülakatlarda elendi. Yaklaşık 4 bin 500 adayın girdiği sınavda 1341 kişi sözlü sınavı geçerek hakim olma şansını kazandı. Yaptığımız araştırma sonucu hakim adaylarının sadece 40 saniyelik sözlü mülaakattan geçirildiğini öğrendik. Nasıl bir mülaakat yapıldı da beşerli gruplar halinde 40 saniyede bu kişilerin hakim olacağına karar verildi? Adalet Bakanına çağrıda bulunuyorum: Avukatlıktan hakimliğe geçiş sınavının üzerindeki şaibeyi ortadan kaldırın. Kimin kaç puan aldığını ve mülakaatları nasıl geçtiğini açıklayın. Açıklayamıyorsanız sınavı iptal edin. Artık bu ülkede AKP'li olmayan hiç bir yurttaşın mahkemeler karşısında adil yargılanma hakkı yoktur."

"SU AKAR YATAĞINI BULUR"

Barış Yarkadaş, Deniz Baykal'ın "yüzde 49'un adayı Abdullah Gül olabilir" açıklamalarının anımsatılması üzerine "Su akar yatağını bulur. Partizan kadrolaşmanın olmadığı bir ülkeden yana hayallerimiz var. Eğer partizan kadrolaşma devletin her yerine sızarsa o ülkede hangi modeli koyarsanız koyun yürümez. Bunlar zamanla kendi mecraasında sonuca ulaşacak şeylerdir" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@