3600 Ek Göstergede Sürpriz Gelişme! Gerekçeleri Tek Tek Anlatıldı...

Kamu-Sen Başkanı Önder Kahveci Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında memurların ek göstergede niçin tüm herkese verilmesi gerektiğini gerekçeleri ile ortaya koydu.

Haberler 28.12.2018, 11:50 28.12.2018, 11:51
3600 Ek Göstergede Sürpriz Gelişme! Gerekçeleri Tek Tek Anlatıldı...

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un açılışını yaptığı Genel Kurulda Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci de bir konuşma yaptı.

'Memurların emeklilikte aleyhine durum ortaya çıktı'

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci Sosyal Güvenlik Kurumu'nun 5. Olağan Genel Kuruluna katıldı.

Katılımcıları selamlayarak sözlerine başlayan Genel Başkan Önder Kahveci, bir toplumun ayakta kalması için sosyal güvenlik sisteminin sağlam bir yapıya sahip olması gerektiğini belirterek şunları söyledi:

Kurumun artan harcamaları nedeniyle açıkların kapatılması yönünde yapılan reformların da bir işe yaramadığını söyleyen Kahveci, artan sağlık giderlerine dikkat çekerek, “Sosyal Güvenlik sistemindeki finansal açığı kapatmak üzere kurgulanan reform, vatandaştan alınan katkı payını artırmasına rağmen, sistemin açıklarını kapatmayı başaramadı; aksine açıklar daha da büyüdü. Halbuki 2008’den farklı olarak bugün yazılan her reçete başına para ödüyoruz. Belli sayının üzerinde ilaç alırsak fazladan reçete parası ödüyoruz. Ayaktan tedavilerde dahi katkı payı ödüyoruz. Hastanede birden fazla serviste muayene olmamız durumunda katkı payı ödüyoruz. Devlete ait sağlık kuruluşlarının yetersizliği nedeniyle özel sağlık kuruluşlarında tedavi olmaya yönlendiriliyoruz. İşsiz çocuklarımız için bile genel sağlık sigortası primi ödüyoruz. Hastaneye belli bir defadan fazla başvurmamız halinde ayrıca para ödüyoruz. Gözlük ve gözlük camı gibi, tıbbi malzeme değiştirme süreleri uzatıldı. İşitme cihazı gibi analog ve dijital cihazlar için Kurumca yapılan ödemelerin üst limiti azaltıldı.


MEMURLAR İÇİN AYLIK BAĞLANMA ORANLARI DEĞİŞTİ

Emeklilik yaşı yükseltildi; emekli aylığı bağlama oranları memurlar için çalışılan yıl başına %3’ten kademeli olarak %2’ye düşürüldü. Ama sosyal güvenlik açıkları azalmak yerine arttı” dedi.

EMEKLİLİKTE CİDDİ KAYIPLAR

Ek ödemelerin emekliliğe sayılmaması hususuna da değinen Genel Başkan, bu durumun memurların emeklilik yaşantılarında ciddi kayıplar yaşattığını belirterek, “Memurlara çalışırken döner sermaye, ek ödeme, ek ders ücreti gibi ödemeler yapılırken; bu tür ödemeler prime esas kazançtan sayılmıyor ve emekliliklerinde de bu ödemeler maaşlarına dâhil edilmiyor. Yapılan bu tür ödemelerin emeklilik maaşlarına yansımaması, memurların çalışırken aldıkları maaş ile emekli maaşları arasında büyük bir uçurumun oluşmasına sebebiyet veriyor. Bu nedenle, devlete yıllarca hizmet etmiş memurların emekliliklerinde yoksulluk sınırının altında maaş almaları kaçınılmaz son oluyor.

EMEKLİLİKTE MEMURLAR ALEYHİNE DURUM ORTAYA ÇIKTI

5510 sayılı Kanun, işçiler ile memurlar arasında sosyal güvenlik ve emeklilik hakkı bakımından eşitlik getirmek amacıyla çıkarılmış olsa da Kanun, memurların haklarını budayarak işçilerle eşitledi ancak emeklilikte memurlar aleyhine ortaya çıkan bu durumu düzeltmedi. 1 Ekim 2008’den önce işe başlayan memurla, bu tarihten sonra işe başlayan memurların emeklilik hakları aynı değil.

ADALETSİZLİK MUTLAKA DÜZELTİLMELİ

Bu durum, çalışırken brüt maaşları ve çalışma süreleri aynı olan bir memur ile işçinin emekli olması durumunda, memurların %15 ile %60 oranında daha az emekli maaşı almasına yarı yarıya daha az emekli ikramiyesi almasına yol açıyor. Bu adaletsizlik mutlaka düzeltilmelidir.

'EK GÖSTERGENİN TÜM MEMURLARI KAPSAMASI GEREKLİLİĞİ'

Bunu düzeltmenin yolu da ek memurlar açısından son derece önemli olan ek gösterge uygulamasının, tüm memurları kapsayacak ve aksaklıklar giderilecek şekilde bütüncül bir yaklaşımla ele alınmasından geçmektedir” dedi.

YILLARDIR AÇILMAYAN SINAVLAR

Kurum çalışanlarının sıkıntılarını da dile getiren Kahveci, çalışanların yıllardır açılmayan sınavlar, gerekçesiz tayinler, istek dışı görevlendirmeler ve atamalardan dolayı giderek artan problemlerinin çözülmesi gerektiğini vurgulayarak, “görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarının düzenli olarak yapılmasını, SGK çalışanlarının yarışarak, hakkaniyet ölçülerinde atanmasını talep ediyoruz” dedi. 

Kaynak: http://www.kamuajans.com/kamu-memurlar/3600-ek-gostergede-surpriz-gelisme-gerekceleri-tek-tek-anlatildi-h532595.html

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@