2020 EKPSS başvuru kılavuzu yayımlandı! (24 ocak - 12 şubat) EKPSS başvurusu nasıl yapılır?

2020 EKPSS başvuru kılavuzu yayımlandı. Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı başvuruları 24 Ocak ila 12 Şubat 2020 tarihleri arasında alınacak. ÖSYM tarafından gerçekleştirilen EKPSS 2020 başvurusu nasıl yapılır? 2020 EKPSS sınavı ne zaman? 2020 EKPSS kura başvuru tarihi belli mi? İşte detaylar...

Haberler 24.01.2020, 08:42
2020 EKPSS başvuru kılavuzu yayımlandı! (24 ocak - 12 şubat) EKPSS başvurusu nasıl yapılır?

2020 EKPSS başvuru kılavuzu yayımlandı. Başvurular 24 Ocak ila 12 Şubat 2020 tarihleri arasında alınacak. EKPSS 2020 başvuruları, ÖSYM tarafından yayınlanan 2020 sınav takvimine göre 24 Ocak 2020 tarihi itibariyle başladı. Adaylar Google üzerinden ‘’EKPSS başvurusu ne zaman?’’ diye soruyordu, cevap geldi. 2020-EKPSS başvuruları ise, ÖSYM aday işlemleri sayfası üzerinden gerçekleşecek.

ÖSYM’DEN YAPILAN DUYURU

2020 Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı (2020-EKPSS), 26 Nisan 2020 tarihinde uygulanacaktır.

Sınava başvurular, 24 Ocak - 12 Şubat 2020 tarihleri arasında yapılacaktır.

Adaylar, başvurularını elektronik ortamda ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak 24 Ocak 2020 tarihinden itibaren ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden yapabileceklerdir.

Sınava ilişkin ayrıntılı bilgi 2020-EKPSS Kılavuzunda yer almaktadır. Adaylar, Kılavuza aşağıdaki bağlantıdan erişebileceklerdir. Sınava başvuracak adayların Kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

İNTERNET EKPSS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? 

ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli fotoğrafı olan ve eğitim bilgileri ile EKPSS/KURA için gereken engel durumuna ilişkin ilgilerindedeğişiklikbulunmayanlar,başvurularını,ÖSYM’ninhttp://www.ais.osym.gov.trinternet adresinden bireysel olarak yapabileceklerdir.

Geçerli fotoğraf: Son 50 ay içerisinde herhangi bir başvuru merkezinden çekilmiş ve ÖSYM tarafından reddedilmemiş fotoğraf, geçerli fotoğraftır. İnternet aracılığıyla bireysel başvuru hakkı olan adayların önceki yıllarda yapılan 2012-ÖMSSve/veya 2014/2016/2018EKPSS için bildirdikleri engel bilgileri (hem ÖMSS’ye hem de EKPSS’ye başvuran adayların en son bildirdikleri engel grubu bilgileri) başvuru ekranında yer alacaktır. İnternet aracılığıyla bireysel başvuru hakkı olan adaylar, başvuru süresi içinde ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemine (https://ais.osym.gov.tr)T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak başvurularını buradaki açıklamalar doğrultusunda yapacak ve sınav/kura başvuru ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır. İnternet aracılığıyla bireysel başvuru, başvuru süresinin son günü saat 23.59’da sona erecektir.

BAŞVURU HAKKINDA DAHA DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYIN

EKPSS SINAVI NE ZAMAN?

2020-EKPSS sınavı başvurularının tamamlanmasının ardından, 26 Nisan 2020 tarihinde gerçekleştirilecek. 2020-EKPSS sınav sonuçları ise 27 Mayıs 2020 tarihinde ÖSYM tarafından ilan edilecek.

2020 EKPSS KURA BAŞVURULARI NE ZAMAN?

2020 EKPSS Kura başvuruları 28 Nisan 2020 tarihinde başlayacak ve 12 Mayıs 2020 tarihinde sona erecek.

ENGELLİ MEMUR BAŞVURU GENEL ŞARTLARI

İlan edilen kadrolara atanmak için başvuracak adayların aşağıdaki genel şartlara tercihlerin son günü itibarıyla sahip olmaları gerekmektedir:

1) Türk vatandaşı olmak (5901 Sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28'inci maddesi gereğince Mavi Kart sahibi olup Mavi Kartlılar Kütüğüne kayıtlı adaylar bu kılavuzda yer alan kadrolara başvuramazlar.).

2) 18 yaşını tamamlamış olmak (Bir meslek veya sanat okulunu bitirenler en az 15 yaşını doldurmuş olmak ve Türk Medeni Kanunu’nun 12'nci maddesine göre kazai rüşt kararı almak şartıyla Devlet memurluklarına atanabilirler. Kazai rüşt kararının tercih işlemlerinin son günü itibariyle alınmış olması gerekmektedir.).

3) Kamu haklarından mahrum bulunmamak.

4) Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Yönetmeliği ile ilgili kurumun mevzuatında öngörülmesi halinde güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılmış olmak.

5) Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, milli savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak.

6) 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48 inci maddesinin 6'ncı fıkrasında belirtilen askerlik şartını taşımak. (Askerde bulunan adaylar tercih yapabileceklerdir. Ancak, yoklama kaçağı veya bakaya durumda bulunan adayların tercihte bulunmamaları gerekmektedir.)

7) Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmeliğin 4 üncü maddesinde; "Engelli: Doğuştan veya sonradan; bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yetenekleri bakımından engel oranının yüzde kırk veya üzerinde ve çalışabilir durumda olduğunu mevzuat hükümlerine göre alınacak sağlık kurulu raporu ile belgeleyenleri, ifade eder." hükmü gereğince en az %40 ve üzerinde çalışabilir engelli olmak.

8) Tercih edilecek kadrolar için aranan diğer başvuru ve atanma şartlarını taşımak.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@