2020-2021 Doktor Maaşları ve Güncel Ücretler

Her yıl Tıp Fakültelerinden onbinlerce öğrenci mezun olurken, tıp fakültelerine de onbinlerce öğrenci kayıt yaptırıyor. Mezun olanlar kadar tıp fakültesine başlayanlarda içinde bulunduğumuz yılda veya önümüzdeki yılda doktor maaşları ne kadar, güncel ücretler ne kadar gibi soruların cevaplarını arıyor.

Haberler 25.06.2020, 22:16 25.06.2020, 22:22
2020-2021 Doktor Maaşları ve Güncel Ücretler

Her yıl Tıp Fakültelerinden onbinlerce öğrenci mezun olurken, tıp fakültelerine de onbinlerce öğrenci kayıt yaptırıyor. Mezun olanlar kadar tıp fakültesine başlayanlarda içinde bulunduğumuz yılda veya önümüzdeki yılda doktor maaşları ne kadar, güncel ücretler ne kadar gibi soruların cevaplarını arıyor.

Doktorluk mesleği her daim kutsal sayılmış ve doktor maaşları her zaman için merak edilmiştir, en güncel doktor maaşları ve 2020 yılı için alacağı maaşlar hakkında sizler için detaylı bir yazı derledik.

Doktor maaşları 2020 yılında görev yaptıkları bölge, hizmet ve bir çok etkene göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu doğrultudan bakarsan 1/4 memur konumunda 25 yıl boyunca hizmeti bulunan 7. bölge dahilinde görevli doktorlar 2020 yılının ilk ayı olan Ocak ayı ile 7.570 TL net maaş alırken, en düşük kademeye sahip olan doktor maaşı da 6.163-TL oldu.

2020 yılı doktor maaşlarında yine toplu sözleşmeye dayalı olarak belli bir oranda arttırım yapılmıştır, kamu çalışanları için bu oran %4 + enflasyon farkı şeklinde güncellenmiştir

Pratisyen hekimlerin (doktorların) maaşları görev yaptıkları yerin bulunduğu bölge sırasına ve yararlandıkları ek özel hizmet tazminatı ödemeleri de dikkate alınarak hesaplanmaktadır. Pratisyen hekim unvanlı kadrolarda görev yapan devlet memurlarının 15 Ocak 2020 tarihi itibarıyla aldıkları aylık en fazla net maaş 7 bin 570 TL olmuştur. Bu tutar üzerinde asgari geçim indiriminden kaynaklanacak artış ile olası enflasyon farkı zammı dikkate alınmamıştır. Aylık net 7 bin 570 TL maaş alan pratisyen hekimler, 1/4 devlet memuru statüsünde olup 7. bölge içinde görev yapan doktorlardan oluşmaktadır.

2020 Doktor Maaşları Ne Kadar Oldu?

Doktor maaşları tutarı, doktorların görev yaptıkları bölgelere göre değişiklik göstermektedir. Doktor maaşlarında etkili olan bölgeler;

 • – 1.Bölge
 • – 2.Bölge
 • – 3.Bölge
 • – 4.Bölge
 • – 5.Bölge
 • – 6.Bölge
 • – 7.Bölge

şeklinde sıralanmaktadır. Bu bölgeler, belirli il ve ilçeleri kapsamaktadır. Ördeğin Doğu Beyazıt’ta doktorluk görevini sürdüren bir pratisyen hekim, İstanbul Avcılar’da görev yapan bir pratisyen hekimden yaklaşık 500 TL fazla maaş almaktadır.

Pratisyen Hekim aylık net maaşları, kalkınmada öncelikli yörelerde görev aldıklarında, görev yerleri itibarıyla belirlenmiş ek özel hizmet tazminatından da yararlanabilmektedir. Pratisyen hekim aylık net maaşı 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren uygulanacak %4 oranındaki genel maaş zammı ve 15 Ocak 2017 tarihinden itibaren geçerli olan asgari geçim indirimi artışına bağlı olarak yükselmiştir.

2020 Uzman Doktor Maaşları Ne Kadar?

2020 yılı uzman doktor maaşları, da diğer kamu personeli gibi yüzde 4 oranında zam almıştır. Buna ek olarak enflasyon farkının da ekleneceğini söylemek gerekmektedir. Kalp ve damar, göz, kulak burun boğaz, ruh ve sinir gibi belli bir hekimlik alanında uzmanlaşmış olan doktorların aldıkları maaşlar pratisyen hekimlere göre farklılık göstermektedir. Aynı zamanda uzman doktorların maaşlarını belirleyen hususlar arasında bu doktorların hizmet yılı ve çalıştıkları bölge de önemli yer almaktadır. Fakat genel olarak uzman doktorların mesleğe 8 bin TL civarında bir maaş ile başladıkları bilinmektedir. Asgari geçim indirimi ve nöbet ücretleri de aylık kazandıkları net maaşa eklenmektedir. Ayrıca çalışma yılına göre uzman doktorlar şu şekilde aylık net maaş almaktadır:

 • * Meslekte 5 yıl deneyimi bulunan uzman doktor ortalama 8.250 TL
 • * Meslekte 10 yıl deneyimi bulunan uzman doktor ortalama 8.500 TL
 • * Meslekte 15 yıl deneyimi bulunan uzman doktor ortalama 8.750 TL

Bu maaş sıralaması kamu kurumu olan devlet hastanelerinde geçerlidir. Dolayısıyla özel hastanelerde ve sağlık kurumlarında görev yapan uzman doktorlar daha yüksek ücret alabilmektedir.

2020 Asistan Doktor Maaşları Ne Kadar?

2020 yılı asistan doktor maaşları da diğer doktorlarda olduğu gibi kamu ve özel hastaneler için değişiklik gösterebilmektedir. Öte yandan asistan doktorların ameliyata girip girmemesi ve nöbet durumları da maaş anlamında belirleyici olan önemli faktörler arasında yer almaktadır. Asistan doktorlar, intern kadro çalışanları oldukları için aylık net maaşları da oldukça yüksektir.

Asistan doktorlar özel hastanelerde yaklaşık 8 bin TL aylık net maaş alabilmektedir. Fakat eğitim hayatına devam eden ve tıp fakültesi öğrencisi olup sağlık sektöründe iş hayatına atılmış internet doktorların maaşları 1.500 TL ile 2000 TL arasında değişmektedir. Söz konusu rakama nöbet ücretleri ve yan haklar dahil edilmemiştir.

Doktor Maaşları Neye Göre Belirlenir?

2020 yılı doktor maaşları da 1 Ocak tarihinden itibaren tüm kamu çalışanların maaşlarında yaşanan artıştan payını almıştır. Doktor maaşlarını etkileyen hususlar, doktorların görevlerindeki hizmet yılı, uzmanlık durumu ve çalıştığı bölge olarak öne çıkmaktadır. Bunların yanı sıra doktorların görev süresi içinde nöbete kalıp kalmama durumu, ameliyatlarda görev alma faktörü gibi hususlar da doktor maaşlarını belirlemede etkilidir.

Göreve yeni başlamış bir hekim için 2020 yılı Ocak net maaşları 6 bin 163 TL ile 6 bin 842 TL arasında değişkenlik gösterirken, hizmet yılı 25 yıl ve üzeri olan doktorlar ise 7 bin 750 TL’ye kadar maaş alabilmektedir. Asgari geçim indirimi tutarı hesaplanmadan ve maaşlara yapılan enflasyon farkı dikkate alınmadan pratisyen hekim maaşlarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • * 7.bölgede görev yapan 25 yıl deneyimli 1/4 statüsündeki pratisyen hekim 7.570 TL
 • * 1.bölgede görev yapan 25 yıl deneyimli 1/4 statüsündeki pratisyen hekim 7.000 TL
 • * 7.bölgede görev yapan 18 yıl deneyimli 1/3 statüsündeki pratisyen hekim 7.549 TL
 • * 1.bölgede görev yapan 18 yıl deneyimli 1/3 statüsündeki pratisyen hekim 6.979 TL
 • * 7.bölgede görev yapan 10 yıl deneyimli 3/1 statüsündeki pratisyen hekim 7.293 TL
 • * 1.bölgede görev yapan 10 yıl deneyimli 3/1 statüsündeki pratisyen hekim 6.722 TL

Bu sıralamadaki doktor maaşı hesaplanmasında  BES kesintileri, AGİ indirim tutarı ve enflasyon fark artışı dikkate alınmamıştır.

En güncel doktor maaş bilgisi için bu sayfamızı takip ediniz, her türlü değişiklikte sayfamıza yansıtılacaktır.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@