2019 Yılı Hac Kayıtları Ne Zaman Başlayacak? 2019 Hac Kuraları Ne Zaman Çekilecek?

Hac kuraları için heyecanlı bekleyiş sürüyor. Her yıl büyük bir coşku ve heyecanın yaşandığı hac kuralarının 2019'da hangi tarihte yapılacağı en çok merak edilenler arasında yer alıyor. Başvuruları yakın tarihte başlayacak hac kuralarının çekilmesi ise bir kaç ayı alması bekleniyor.

Haberler 04.12.2018, 23:15
2019 Yılı Hac Kayıtları Ne Zaman Başlayacak? 2019 Hac Kuraları Ne Zaman Çekilecek?

Her yıl olduğu gibi bu yılda hacı adaylarını hac heyecanı sarmaya başladı. Milyonlarca hacı adayının sabırsızlıkla beklediği 2019 yılı hac takvimine göre 2019 hac başvuruları Aralık ayının 21 inde başlayacak ve devamında başvuruların ardından sürec kayıt kura hazırlık süreci olarak devam edecek.

Diyanet İşleri Başkanlığının 229, seyahat acentelerinin ise 124 kafilesi oluştu. Bu yıl hac organizasyonu için 1088 personel görevlendirildi. Hacı adaylarına 353 kafile başkanı, 1705 din görevlisi ve 394 kadın irşat görevlisi de rehberlik etti. Ayrıca hacı adaylarına sağlık hizmeti sunmak için doktor, hemşire ve hasta bakıcı gibi 491 sağlık personeli de eşlik edecek. 1416 gazi ve şehit yakını da hacca gitti.

 Bu çerçevede, kutsal topraklara gönderilecek ilk kafile, Antalya'da düzenlenecek özel programın ardından havalimanından uğurlanacak. Son kafile ise 16 Ağustos'ta İstanbul'dan hareket etti. Ankara'dan hacca gidecek olanlar için de İl Müftülüğünce 18 Temmuz Çarşamba günü Esenboğa Havalimanı'nda etkinlik düzenlendi.

2018 yılı Hac Kayıtları için kesin kayıtlar 5-16 Şubat 2018 tarihleri arasında yapıldı. Ek Kayıtlar ise 22 Şubat - 2 Mart 2018 tarihleri arasında yapıldı. Bu yıl hacca gidecek hacı adayları hac çıkış ve dönüş tarihleri belli oldu. 2018 yılı Hac Çıkışları 18Temmuz - 16 Ağustos 2018 tarihleri arasındadır. Hac Dönüşleri 27 Ağustos - 19 Eylül 2018 tarihleri arasındadır.

2018 yılı hac farizasını yerine getirmek için kayıt hakkı kazanan hacılar kutsal topraklara doğru yola çıktılar dönmeleri için ise sayılı günler kaldı. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen 2018 yılı hac organizasyonu kapsamında kutsal topraklara giden ilk hacı kafilesi 18 Temmuz 2018 sabahı yola çıkmıştı. 1 aylık hac organizasyonu içerisinde olan hacı adaylarının dönüşleri eylül ayı başından itibaren başlayacak.

Hac Yolcularımız;
• Yurtdışı çıkış harcını kendileri ödeyecekler ve çıkış esnasında ibraz etmek üzere yanlarında bulunduracaklardır.

• Havalimanlarına intikallerin genelde karayoluyla yapılacağını dikkate alarak kesin kayıt esnasında uçuş için kendilerine en yakın havalimanını tercih etmelidirler.

• Çalınma ve kaybolma ihtimalini dikkate alarak yanlarında fazla miktarda para ve değerli eşya bulundurmamalıdır.

• Suudi Arabistan’da özel ihtiyaçları için harcayacakları paralarını Türkiye Vakıflar Bankası Ankara Meşrutiyet Şubesindeki ilgili Hac Emanet Kurumsal hesabına Suudi Arabistan Riyali (SAR) cinsinden yatırabilirler. Ayrıca Türkiye’deki yakınları yolcunun T.C. Kimlik Numarası, ad ve soyad bilgilerini yazdırarak bu hesaba para yatırabilirler.

• Kaldıkları otel veya binayı bulamadıkları durumlarda “Hac Kimlik Kartı”nın arka kısmında yer alan telefon numaralarını arayarak bulundukları konumu ilgililere bildirmelidirler.

• Uçak veya servis otobüslerine biniş ve inişlerde acele etmemeli, görevlilerin uyarılarına dikkat etmelidirler. Özellikle Mescid-i Haram’da namaz çıkışlarında meydana gelen ve servis araçlarında yaşanan izdihama maruz kalmamak için Harem-i Şerif’te bir müddet daha ibadetle meşgul olmak yerinde olacaktır.

• Serbest bagaj hakkını aşan ağırlıktaki bagajların ücreti havayolu şirketlerince yolculardan tahsil edilecektir.

KamuAjans.com - Özel Haber

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@