2019 Yılı Av Yasağı Ne Zaman Sona Erecek? 2019 Yılı Balık Mevsimi Ne Zaman Başlıyor? Balıkçılar Ne Zaman Denize Açılacak?

3 tarafı denizlerle çevrili ülkemizin önemli gıda kaynaklarından biride balıkçılıktır. Yüzlerce balık türüne ev sahipliği yapan denizlerimizde balık popülasyonunu korumak adına avlanmalar sezonluk olarak yapılmaktadır. Yaklaşan kış mevsimiyle balıkçılar denizlerde balık avlamaya hazırlanıyor.

Haberler 28.08.2019, 00:03 28.08.2019, 00:09
2019 Yılı Av Yasağı Ne Zaman Sona Erecek? 2019 Yılı Balık Mevsimi Ne Zaman Başlıyor? Balıkçılar Ne Zaman Denize Açılacak?

Balıkların üreme büyüme gibi dönemleri baz alınarak yılın belli dönemlerinde balıkları avlama yasağı getirilmektedir. Zengin balık popilasyonuna sahip olan ülkemiz yılın her döneminde tatlı ve tuzlu sularda yenilebilen balık türlerine ev sahipliği yapıyor.

Küresel ısınmanın etkisiyle balıkların üreme ve büyüme dönemlerinde gün geçtikçe sorunlar yaşanmaya başlamıştır. Bu yıl sofralarda yeteri kadar yer almasının başlıca sebebi kaçak avlanma ve küresel ısınma olan balıkçılık için av sezonunun açılmasına az bir zaman kaldı.

3 tarafı denizlerle kaplı ülkemizin önemli geçim kaynaklarından olan balıkçılık zengin balık popilasyonunuyu sekteye uğratmamak adına yılın belli dönemlerinde izinlerle yapılabilmektedir.

Özellikle karadeniz'e kıyı olan şehirlerimizde yerel halkın geçim kaynağı olan balıkçılık yılın belli dönemlerinde serbest hale getirilen avlanma sezonunda takalar haftalarca kısmetini aramak için engin denizlere açılır. Bu dönemlerde balık bolluğuna göre fiyatlar minimum seviyelere çekilirken kıtlık olması durumunda balık sofralardaki yerini alamayabilir. Bu dengenin oturtulabilmesi için balık popilasyonunun korunabilmesi için belirlenen tarihler arasında balıkçıların avlama yapabilmesi tarihler dışında ise avlama yapılmaması için bir dizi önlemler alınmaktadır.

BALIK AVLANMA SEZONU NE ZAMAN BİTİYOR?

İç sulardaki avlanma yasağı  15 Nisan 2019 tarihinde başladı ve 1 Eylül 2019 itibariyle kalkacak. 

2019-2020 AV DÖNEMİ MERKEZ AV KOMİSYONU KARARI

Kaynak: http://www.kamuajans.com/kultur-sanat/2019-yili-av-yasagi-ne-zaman-sona-erecek-2019-yili-balik-mevsimi-ne-zaman-basliyor-balikcilar-ne-zaman-denize-acilacak-h523585.html

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@