2019 tapu harcı hangi bankaya ödenir?

Gayrimenkullerin satışı halinde alıcı ve satıcı belli oranlarda tapu harcı öder. Harç, işlemlerin nevi ve mahiyetine göre, değer esası üzerinden nispi veya maktu olarak alınır. Peki, 2019 tapu harcı hangi bankaya ödenir? Merak edilenler haberimizde...

Haberler 08.05.2019, 15:30
2019 tapu harcı hangi bankaya ödenir?

Taşınmaz malların alım satım işlemleri sırasında alınan tapu harcı ile ilgili bilinmesi gerekenleri haberimizde bulabilirsiniz… 2019 tapu harcı hangi bankaya ödenir? İşte cevabı…

TAPU HARCI NEDİR?

Taşınmaz malların alım satım işlemleri sırasında alınan hizmet bedeline tapu harcı denir. Tapu işlemlerinin yapıldığı Tapu Müdürlükleri tarafından bu harçlar kesilir. Gayrimenkul ya da arazi satışlarında satıcı taraf tapu dairesinden randevu alarak satış işlemini başlatır. Gerekli evrakla taşınmazın bağlı bulunduğu Tapu Müdürlüğü'ne başvurur.

İşlemin kayda alınmasıyla satıcı sms sistemiyle haberdar edilir. Birinci sms mesajında kaydın sisteme alındığı haberi gelir. İkinci mesajda da randevu tarihi ve yatırılacak harç miktarı bildirilir. Harç yatırıldıktan sonra alıcı ve satıcı kimlikleriyle birlikte randevu saatinde Tapu Müdürlüğü'nde olurlar.

2019 TAPU HARCI ÖDENEN BANKALAR

İşte tapu harcının yatırılabileceği bankaların listesi :

– T.C. ZİRAAT BANKASI
– T. İŞBANKASI A.Ş.
– T. HALK BANKASI T.A.Ş.
– YAPI VE KREDİ BANKASI
– T.GARANTİ BANKASI A.Ş.

– ŞEKERBANK A.Ş.
– OYAK BANK T.A.Ş.
– ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.
– TÜRKİYE FİNANS KATILIM B ANKASI A.Ş.
– TURKISH BANK
– AKBANK

Tapu harcı ödeme işlemi internet üzerinden de online olarak kredi kartı ile yapılabiliyor. Kredi kartı ile tapu harcı ödeme işlemini Gelir İdaresi Başkanlığı resmi sitesinden tapu harcı ödemeleri menüsünden gerçekleştirilebilmektedir.

Ayrıca e-devlet üzerinden de harç ödenmesi mümkündür. E-devlete giriş yaptıktan sonra Tapu ve Kadastro Harç ve Döner Sermaye Sorgulama / Döner Sermaye Ödeme alt başlığına tıklanır. Gelen sayfadaki bilgiler doldurularak harç ödeme işlemini yapabilirsiniz.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@