2019 SEO ipuçları: Daha Fazla Trafik Kazanacağınız 5 SEO İpucu Siteme nasıl organik trafik alırım?

2019 SEO İpuçları, “Siteme nasıl organik trafik alırım?” sorusunun cevabını arayanlar için yeni yıldan beklentileri ve yapmaları gereken geliştirmeleri içeriyor. Eğer bir site sahibi veya dijital pazarlama uzmanıysanız 2019’da trafiğinizi nasıl arttıracağınız en önemli unsurlardan biridir ve herkes için ortak sorundur.

Haberler 10.09.2019, 11:44
2019 SEO ipuçları: Daha Fazla Trafik Kazanacağınız 5 SEO İpucu Siteme nasıl organik trafik alırım?

Nasıl Daha Fazla Organik Trafik Alabiliriz?
Ekibinizde tecrübeli editörleriniz var, anahtar kelime optimizasyonu yapıyorsunuz, meta açıklamaları ayarlıyorsunuz, görsel optimizasyonu da yaptınız. Yaptıklarınız sonrası biraz trafik almayı da başarmış olmanız muhtemel. Ancak sadece bunları doğru yaparak içeriğiniz üst sıralarda yer almaz ve hedeflediğiniz trafik artışını sağlayamazsınız.

Bununla birlikte SEO çok hızlı değişen ve gelişen bir sektör, 5 yıl önce çok iyi geri dönüşler aldığınız faydalı işlemler şimdi işe yaramayabilir hatta zarar bile verebilir. Hala günceli takip etmeden öğrendiklerinizi yeterli görüp çalışırsanız bu sizin verimliliğinizi kaybetmenize yol açar.

2019 SEO İpuçları
2019 SEO İpuçları: Daha Kaliteli İçerik Oluşturun
Genellikle uzun içerikler daha iyi performans sergilerler. Bunu özellikle içerik için söylemek doğru olur.

Bir yazar olarak, sürekli olarak yüksek kaliteyi koruyarak daha uzun içerik üretebildiğinizde sitenizin trafiğini artırma şansınız daha yüksektir. Halihazırda çok yüksek bir alan adı otoritesine (domain authority) sahip değilseniz, içeriğiniz ne kadar uzun olursa sıralama şansınız o kadar yüksek olur.

Site istatistikleri ve değerlemeleri veren SerpIQ, arama motoru sonuç sayfasında ilk sonucun ortalama uzunluğunun 2416 kelime olduğunu paylaştı.

Bir arama motoru yaptığınız sorgularda size en iyi yanıtı göstermeyi amaçlamaktadır. Şöyle değerlendirelim, “SEO rehberi” arıyorsanız, konuyu tüm detaylarıyla ele alan ayrıntılı 5.000 kelimelik bir rehber göstermek yerine neden size 500 kelimelik ince bir rehber göstersinler? Uzun yazı içeriğinin diğer güzelliği genel olarak; insanlar tarafında birden çok arama sorgusu için ulaşılabilir ve doyurucu içeriğe sahip olduklarından daha fazla backlink alabilirler. Kaliteli backlinkler Google’da daha üst sırlarda yer almak için şarttır.

Daha genişletilmiş içerik oluşturmanın bir başka yararı da doğal olarak daha fazla anahtar kelime için ulaşılabilir olmasıdır. Bir makaleyi anahtar kelimelerle doldurduğunuzda arama motoru sonuç sayfasında otomatik olarak ilk sayfanın üst sıralarında yer alabileceğiniz ve yüksek trafiğini görebileceğiniz günler geride kaldı. Bu durumu hala kullanıyorsanız yakında başınız belaya girebilir.

Google, gelişen teknolojisi ile içeriğin ne hakkında olduğunu anlamakta gerçekten iyidir:

Kilo vermek için spor, kilo vermek istiyorum, kilo vermenin yolları, kilo vermenin kolay yolu… Bu başlıklara daha uzun içerik içinde detaylarıyla yer verebilirsiniz. Uzun içerikler ayrıca, anahtar kelimeleri doğal olarak H2, H3 ve H4 başlıklarınıza ve ayrıca görüntü ALT etiketlerinize eklemeniz için daha fazla fırsat sunar.

Kendinizi yüksek kaliteli, uzun içerik oluşturmaya itmek, arama motorlarında daha üst sıralarda yer alma şansınızı artıracak ve sitenize gelen trafiği organik trafiği artıracaktır.

Doğru Anahtar Kelime Seçimi Nasıl Yapılır?

2019 SEO İpuçları: Featured Snippet Alanında Yer Almaya Çalışın
Featured Snippet, Google’ın arama yapan kullanıcılarına “X Nedir?” veya “Nasıl Yapılır?” gibi soru tabanlı sorgular daha fazla gösterilir. Buradaki fikir, kullanıcıların sorularına neredeyse anında cevap verilmesi, doğru cevabın bulunması ve doğru olduğu bilinen ilgili içerik linklere tıklamak zorunda kalmamalarıdır. Google’a arama yaptığınızda gelen arama sonucuna bakabilirsiniz: “Hava nasıl?”

Google’ın tüm kullanıcıların sorgularının karşılığını en kısa sürede bulmasını kolaylaştırmak istediğini hepimiz biliyoruz. Arama sorgularının yaklaşık %10’u Google tarafından doğrudan cevaplansa da featured snippet alanında yer alan içerikler site sahiplerine fayda sağlar çünkü çok fazla trafik akışı sağlayabilirsiniz.

Öncelikle, featured snippet alanında hangi içerik veya cevapların hedef kitleniz tarafından aranacağına karar vermelisiniz. Bunu yapmanın bir yolu, hedef kitlenizin ne gibi sorular soracağını kendinize sormaktır.

Hedef kitlenizin cevaplarını bulmakla ilgilenebileceği bazı temel konuları veya soruların alternatiflerini görmek için Ubersuggest gibi bir araç kullanabilirsiniz. Anahtar kelime önerilerini kendi hedef kitlenizin soruyla eşleştirip başlıklara karar verdikten sonra bu konuda içerik oluşturmanız gerekir.

Alternatif olarak, featured snippet’teki görünürlüğü artırmak için mevcut içeriğinizi bu featured snippet optimizasyonu ile güçlendirebilirsiniz. İçeriğiniz zaten Google arama motoru sonuç sayfasında ilk sayfada yer alıyorsa, yeni içerik oluşturmak yerine mevcut içeriğinizi güncellemelisiniz.

İdeal olarak, cevabınız ilk paragrafta ve odak anahtar kelime dahil 58 kelimeden az olmalıdır. Odak anahtar kelime alt başlıklardan birinde (h1, h2, h3 vb.) kullanmaya çalışmalısınız.

CrazyEgg, kullanıcıların daha fazla bilgi edinmek isteyebileceği temel ifadeleri tanımladıkları bir sözlük bölümü oluşturdu. Elde edilen sonuçlar harikaydı. “Link juice nedir?” Gibi arama sorguları için featured snippet alanında ​​yer alıyorlar.

Featured snippet alanında nasıl yer alabileceğiniz hakkında konuyu detaylarıyla anlatan yazımız: Sıfırıncı Sıra SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

2019 SEO İpuçları: Anahtar Kelimelerden Uzaklaşıp Konulara Odaklanın
“Her geçen gün artan arama sonuçları artışı ve her gün yayınlanan yeni içeriğin zenginliği ile Google, kullanıcılarına aradıkları içeriği bulmalarına yardımcı olmak için daha akıllı yollar sunuyor. İçeriğinizi konu kümeleriyle yeniden düzenlemek, Google’ın sitenizi daha iyi gezmesine ve içeriğinizi daha hızlı derecelendirmesine yardımcı olacaktır.

Hubspot, bu gibi konu kümeleri fikrini görselleştirir. Buradaki fikir, genel bir konu hakkında ilgili bir kaynağa gitmek için ulaşabileceğiniz “sütun içerik (pillar content)” parçası oluşturmanızdır. Daha sonra küme içerik (cluster content) linkler ile geçiş yapın. Küme içerik, sütun içerikte belirtilen konuların her birinden bahseder ve küme altında yer alan başlıkları daha da detaylı anlatıldığı sayfalara yönlendirir.

Bir örnekle anlatmak gerekirse:

“Markalar Neden SEO Yapmalı?” sütun içerik olarak kabul edelim. Daha sonra aşağıdakilerle ilgili küme içerik sayfalarımız olabilir:

* Organik Arama En Önemli Trafik Kaynağıdır

* SEO Güven Sağlar

* İyi SEO İyi Kullanıcı Deneyimi Demektir

* Yerel SEO ile Yükselen Etkileşim, Trafik ve Dönüşümler Sağlarsınız

* SEO Satın Alma Döngüsü Oluşturur

* SEO Yaparak Sitenizi Güncel Tutarsınız

* SEO Çalışmalarını Anlamak İnternet Dünyasını Anlamanızı Sağlar

* SEO Daha Ekonomiktir

* SEO Uzun Vadeli Bir Stratejidir

* SEO Ölçülebilir Bir Pazarlama Yöntemidir

* SEO Parlak Fırsatlar Sunar

* Trafik Almak İçin İlk Sayfada Yer Almalısınız

Sitemizde “Markalar Neden SEO Yapmalı?” sayfamız olabilir. Bu örnek SEO’nun küçük nüanslarını içeren bir sütun içerik örneğidir. Yazı içerisinde, yukarıda listelenen konuların her birinde daha ayrıntılı olarak bahsedildiği birçok farklı sayfaya bağlantı veriyoruz.

Bu yöntemin SEO çalışmaları için bu kadar önemli olmasının nedeni, hedef kitlenizin aradıkları bilgiye kolayca ulaşabilmesi için içeriğinizi birbirine bağlamanıza yardımcı olmasıdır. Konu kümelerini kullanmak, arama motorlarında daha iyi bir sıralamaya yardımcı olur çünkü sıralamada üst sıralarda yer almaya çalıştığınız anahtar kelimelerin etrafında daha fazla ilgi gören içerikleriniz vardır.

Google, içerik organizasyonunuzun nasıl tasarlandığına bağlı olarak içeriğinizi seçilen konuyla kolayca ilişkilendirebilir.

Örnek: 12 Maddede Markalar Neden SEO Yapmalı?

2019 SEO İpuçları: Düşük Performanslı İçeriği Optimize Edin
Birçok şirket sürekli olarak yeni ve güçlü içerikler oluşturmakta zorlanıyor ancak trafiğinizi artırmak için mutlaka yeni içerik oluşturmanız gerekmiyor! Alternatif performans sergileyen  yüksek potansiyelli bir içeriği tanımlamak ve daha iyi performans gösterebilmek için optimize ederek de trafiğinizi arttırabilirsiniz.

Aslında sitenizde olabileceği kadar iyi performans göstermeyen çok sayıda içerik olması muhtemeldir. Bu içeriğin en iyi performansı gösterdiğinde ne kadar önemli bir trafik sağlayacağını düşünün? Aranma hacmi yüksek olan ve arama motoru sonuç sayfalarında ilk sayfaya henüz gelmemiş veya ilk sayfanın sonlarında yer alan içeriğiniz ilk sıralarda gelmeye başlarsa iyi bir trafik alırsınız ve organize ettiğiniz içerik sayısı arttıkça mükemmel sonuçlar elde edersiniz! Eski içeriği optimize ederek, trafiğinizi önemli ölçüde artırabilirsiniz.

Backlinko, bir şirketin organik trafiğini sadece 7 günde nasıl% 348 oranında artırabildiğini gösteren bir örnek olay incelemesi yaptı. İlk adımda, Google’da 1. veya 2. sayfada yer alan içeriği ve hedefledikleri anahtar kelimeleri tespit etmek gerekir. Çok fazla gösterim alan ancak düşük bir TO(tıklama oranı)’ya sahip olan ve çok fazla tıklama almayan anahtar kelimeleri tanımlamak için Google Search Console‘daki arama analizi performansı aracını kullanmalısınız.

Burada sıraladığınız anahtar kelimeleri tespit etmenize yarar. Buradan arama trafiği yüksek ama aramalar henüz yeterince yüksek listelenmediğinizden trafiği düşük olan sayfaları tanımladıktan sonra sitenizde, bu sayfalara linkler verebileceğiniz diğer sayfaları bulun.

İç linkleme yaptıktan sonra meta verileriniz, başlıkları ve alt başlıkları (html etiketleri) gibi sayfa için düzenlemeleri yapın. Ardından içeriğinizi bu anahtar kelimeler için optimize edin. İçeriğinizi mükemmel hale getirmek istiyorsanız, mevcut içeriğiniz ekleyebileceğiniz yüksek kaliteli içerikle tamamlayın.

Bir Sayfada Kaç Farklı Anahtar Kelime Hedeflenebilir?

2019 SEO İpuçları: Link Verilebilir Yazılar Oluşturun ve Influencerlara Hitap Edin
2019’da backlink almanın tek meşru yolu bağlantı verilebilir bir içerik oluşturmaktır. İnternette kötü oluşturulmuş veya yeniden düzenlenmiş yetersiz bir versiyonu varsa insanların makalenize ulaşma ihtimalleri düşüktür. SEO çalışmalarıyla sitenize gelen trafiği artırmak istiyorsanız, içeriğinizin paylaşılabilir olması gerekir.

İçeriğinizi ne kadar çok insan paylaşırsa, o kadar çok kişi okuyacak.“Ben yaptım, ihtiyacı olan gelsin” şeklinde bir mantık olmadığını unutmayın. İnsanların okurken keyif alacağı, paylaşmak isteyeceği içeriği aktif olarak oluşturmanız gerekir. Ancak bir çok kişinin unuttuğu ve hatırlanması gereken en önemli şey genellikle hedef kitleniz ile içeriğinizi paylaşacak olan kişilerin farklı olduğudur.

Bunun nedeni, içeriğinizin hedeflediği insanların genellikle sahip olduğunuz niş alandaki siteleri paylaşmamasıdır. Bu nedenle, içeriğinize link sağlama olasılıkları hayli düşüktür. Ne kadar fazla bağlantı elde ederseniz, içeriğiniz o kadar üst sıralarda yer alma imkanına sahip olur ve o kadar fazla trafik alırsınız.

Bir örnekle anlatmak gerekirse:

Köpeklerini eğitmek isteyenlere yönelik bir siteniz olduğunu varsayalım. Hedef kitleniz: “köpek sahipleri”

Paylaştığınız içeriğinizi sevecekler. Bununla birlikte, bu insanlar içeriğinizi paylaşmayacak çünkü köpeklerini kendilerinin nasıl eğitecekleri hakkında makaleler arıyorlar, köpeklerin nasıl sahiplenilebileceğini aramıyorlar.

Bu nedenle, trafiğinizi artırmak için içeriğinizi paylaşacak insanlara hitap eden içerik üretmeye başlamanız gerekir. SEO ile sitenizin trafiğini artırmak istiyorsanız, içeriğiniz influencerlara da hitap etmelidir.

Nasıl yapacaksınız?

Öncelikle, sektörünüzdeki influencerları bulun ve neye önem verdiklerini belirleyin. Köpek ile ilgili içeriklere sahipseniz, köpek gezdiricileri, veterinerler veya içeriğinizi paylaşması muhtemel olan herhangi birini bulabilirsiniz. Sektörünüzdeki influencerları tespit ettiğinize göre artık onlara ulaşma zamanı geldi. Influencerlar, içeriğinizi paylaştığınızda değerli olduğunu düşünüyor veya içeriğiniz ilgilendikleri bir konuyu kapsıyorlarsa link verme veya bunları hesaplarında paylaşma olasılıkları yüksektir. Yazıldığı kadar kolay olmasa da göründüğü kadar zor değil.

Paylaşılabilir içerik oluşturmaya gelince, zaten sektörünüzde neyin işe yaradığını görebilmeniz gerekir.

Sonuç

Web sitenize trafik sağlamak için SEO kullanmak, karşılaştığınız giderek artan rekabet nedeniyle her zaman zor bir iş olmaya devam edecek. Google arama sonuçlarında daha iyi bir sıralamaya sahip olmak istiyorsanız, bu taktikleri uygulamaya koymaya devam etmeniz gerekir.

Daha iyi içerik oluşturarak, mevcut içeriğinizi iyileştirerek ve içeriğinizi paylaşması en muhtemel kişilere ulaştırarak sitenize yönlendirdiğiniz trafiği artırabilirsiniz. SEO, nereye basacağınızı bilmediğiniz bir mayın tarlası değildir; hangi işlemlerin en iyi sonuçları getireceğini bilmeniz gerekir.

Burada açıklanan stratejiler ve ipuçlarını uygulamaya başladığınızda 2019’da sitenize gelen trafiği artırmanıza yardımcı olacaktır!

Kaynak: https://www.aramamotoru.com/2019-seo-ipuclari/


Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
açık
banner978
Günün Anketi Tümü
Sözleşmeli Personelin kadroya geçirilmesini doğru buluyor musunuz?
Sözleşmeli Personelin kadroya geçirilmesini doğru buluyor musunuz?
Namaz Vakti 12 Kasım 2019
İmsak 05:57
Güneş 07:24
Öğle 12:38
İkindi 15:18
Akşam 17:42
Yatsı 19:03
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 11 21
2. Fenerbahçe 11 20
3. Trabzonspor 11 19
4. Alanyaspor 11 19
5. Başakşehir 11 19
6. Galatasaray 11 19
7. Malatyaspor 11 18
8. Beşiktaş 11 18
9. Gaziantep FK 11 15
10. Çaykur Rizespor 11 14
11. Göztepe 11 13
12. Konyaspor 11 13
13. Kasımpaşa 11 12
14. Denizlispor 11 11
15. Antalyaspor 11 11
16. Gençlerbirliği 11 10
17. Ankaragücü 11 9
18. Kayserispor 11 7
Takımlar O P
1. Hatayspor 11 21
2. Fatih Karagümrük 11 19
3. Ümraniye 11 18
4. Balıkesirspor 11 18
5. Akhisar Bld.Spor 11 18
6. Erzurum BB 11 18
7. Keçiörengücü 11 18
8. Bursaspor 11 17
9. Menemen Belediyespor 11 17
10. Altay 11 15
11. Adana Demirspor 11 12
12. İstanbulspor 11 12
13. Giresunspor 11 12
14. Boluspor 11 10
15. Osmanlıspor 11 10
16. Adanaspor 11 8
17. Altınordu 11 7
18. Eskişehirspor 11 1
Takımlar O P
1. Liverpool 12 34
2. Leicester City 12 26
3. Chelsea 12 26
4. Man City 12 25
5. Sheffield United 12 17
6. Arsenal 12 17
7. M. United 12 16
8. Wolverhampton 12 16
9. Bournemouth 12 16
10. Burnley 12 15
11. Brighton 12 15
12. Crystal Palace 12 15
13. Newcastle 12 15
14. Tottenham 12 14
15. Everton 12 14
16. West Ham 12 13
17. Aston Villa 12 11
18. Watford 12 8
19. Southampton 12 8
20. Norwich City 12 7
Takımlar O P
1. Barcelona 12 25
2. Real Madrid 12 25
3. Atletico Madrid 13 24
4. Sevilla 13 24
5. Real Sociedad 13 23
6. Athletic Bilbao 13 20
7. Getafe 13 20
8. Granada 13 20
9. Valencia 13 20
10. Osasuna 13 19
11. Villarreal 13 18
12. Levante 13 17
13. Real Valladolid 13 17
14. Deportivo Alaves 13 15
15. Eibar 13 15
16. Mallorca 13 14
17. Real Betis 13 13
18. Celta de Vigo 13 9
19. Espanyol 13 8
20. Leganés 13 6
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@